ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4666, 13 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecPolecamy29 grudnia 2018r. godz. 11:36, odsłon: 19701, Kazimierz Marczewski
Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy.
Bolesławiec - Informacje: Czy powinniśmy płacić za kolędę? Ksiądz po kolędzie (fot. Kazimierz Marczewski)

Jak co roku o tej porze rozpoczęły się wizyty duszpasterskie. Mniej więcej  połowa Dolnoślązaków chętnie przyjmuje księdza a reszta szuka różnych wymówek, aby księdza nie przyjąć. Jak jest w Bolesławcu? Podobnie jak na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy powiatu bolesławieckiego, szczególnie w mniejszych miejscowościach, chętnie przyjmują księdza.

Wizyty księży nie są tylko zwyczajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kanonicznym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego.

Cytuję:

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześci­jańskiego w rodzinach".

U parafian nie sama wizyta duszpasterza a przysłowiowa koperta wywołuje duże emocje, dlatego w niektórych diecezjach w Polsce, kilka lat temu, wprowadzono zalecenia dla księży, by podczas wizyt duszpasterskich nie przyjmowali żadnych pieniędzy.

Chodzi o to, by obie strony miały poczucie, że podczas tych spotkań skupiać się będą rzeczach duchowych, a nie finansowych. Takie zalecenia są tożsame z powszechnym odczuciem Polaków.

Jednak w większości parafii koperta z pieniędzmi nadal jest ważnym elementem wizyty duszpasterskiej.Tak właśnie jest między innymi w powiecie bolesławieckim. Trzeba jednak przyznać, że księża nie proszą o kopertę. To mieszkańcy na koniec wizyty z własnej woli dają "co łaska" za kolędę, w kopercie, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Pracownia SW Research przeprowadziła sondaż dla „Rzeczpospolitej”, w którym zapytała Polaków o opinię na temat zbierania datków przez księży podczas chodzenia po kolędzie. Odpowiadający mieli w tej sprawie jasne stanowisko, z którego wynika, że blisko dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) uważa, że księża nie powinni przyjmować pieniędzy odwiedzając wiernych "po kolędzie".

Przeciwnego zdania  17 proc. respondentów, a zdania w tej sprawie nie ma prawie co piąty badany. Badanie przeprowadzono  w dniach 18-19 grudnia 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Przeciwnikiem przyjmowania przez księży pieniędzy od wiernych są zazwyczaj osoby powyżej 50 roku życia (66 proc.), kobiety (70 proc.), osoby o dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (68 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (65 proc.) i mieszkańcy miast do 20 tys (68 proc.).

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy duszpasterze powinni przyjmować pieniądze za kolędę? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Zzieleniała Kalia   29 grudnia 2018r. o 11:59

~Zzieleniała Kalia

Postów:

Nie powinni brać kasy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawobrązowy Tojad   29 grudnia 2018r. o 12:13

~Rudawobrązowy Tojad

Postów:

Jak to "księża nie proszą o koperte"? W zeszłym roku czy dwa lata temu po podaniu księdzu koperty ten wyjął drugą pustą z przygotowanym miejscem na imię, nazwisko, adres zamieszkania, której zawartość miała rzekomo iść na remont kościoła. :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   29 grudnia 2018r. o 12:18

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

~Rudawobrązowy Tojad napisał(a): Jak to "księża nie proszą o koperte"? W zeszłym roku czy dwa lata temu po podaniu księdzu koperty ten wyjął drugą pustą z przygotowanym miejscem na imię, nazwisko, adres zamieszkania, której zawartość miała rzekomo iść na remont kościoła. :)


Gdzie tak było? Jaka parafia?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szmaragdowozielona Kufea   29 grudnia 2018r. o 12:20

~~Szmaragdowozielona Kufea

Postów:

Chcę to daję. Nasz ksiądz po kopertę ręki nie wyciąga. Równie dobrze mogę wrzucić kopertę na tacę albo wpłacić przelew na potrzeby parafii. Jak parafianie przestaną chodzić na msze i utrzymywać parafię z datków, to jak we Francji czy w Holandii kościoły przerobią w końcu na kluby nocne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowożółty Rabarbar   29 grudnia 2018r. o 12:23

~~Pomarańczowożółty Rabarbar

Postów:

Czemu nie powinni brać kopert?Jak ludzie głupi i sami dają to tez bym bral
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złocisty Chaber   29 grudnia 2018r. o 12:42

~Złocisty Chaber

Postów:

Co roku ten sam głupi temat żeby jatrzyć... Co kogo obchodzi co robi ze swoją kasą. Jak zawsze najwięcej do powiedzenia w sprawie kościoła maja ci którzy z nim mają niewiele wspólnego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   29 grudnia 2018r. o 12:59

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

~Złocisty Chaber napisał(a): Co roku ten sam głupi temat żeby jatrzyć... Co kogo obchodzi co robi ze swoją kasą. Jak zawsze najwięcej do powiedzenia w sprawie kościoła maja ci którzy z nim mają niewiele wspólnego.Badania Rzeczpospolitej były prowadzone w tym roku. Trzeba o tym pisać. I dyskutować, może się coś wreszcie zmieni. Teraz dochodzi jeszcze RODO. Co z tym zrobić?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnobursztynowy Miskant   29 grudnia 2018r. o 13:47

~~Ciemnobursztynowy Miskant

Postów:

powinni chodzić z kasą fiskalną i później odprowadzić za kolędę podatek
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.