ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4459, 19 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecPolecamy29 grudnia 2018r. godz. 11:36, odsłon: 17132, Kazimierz Marczewski
Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy.
Bolesławiec - Informacje: Czy powinniśmy płacić za kolędę? Ksiądz po kolędzie (fot. Kazimierz Marczewski)

Jak co roku o tej porze rozpoczęły się wizyty duszpasterskie. Mniej więcej  połowa Dolnoślązaków chętnie przyjmuje księdza a reszta szuka różnych wymówek, aby księdza nie przyjąć. Jak jest w Bolesławcu? Podobnie jak na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy powiatu bolesławieckiego, szczególnie w mniejszych miejscowościach, chętnie przyjmują księdza.

Wizyty księży nie są tylko zwyczajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kanonicznym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego.

Cytuję:

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześci­jańskiego w rodzinach".

U parafian nie sama wizyta duszpasterza a przysłowiowa koperta wywołuje duże emocje, dlatego w niektórych diecezjach w Polsce, kilka lat temu, wprowadzono zalecenia dla księży, by podczas wizyt duszpasterskich nie przyjmowali żadnych pieniędzy.

Chodzi o to, by obie strony miały poczucie, że podczas tych spotkań skupiać się będą rzeczach duchowych, a nie finansowych. Takie zalecenia są tożsame z powszechnym odczuciem Polaków.

Jednak w większości parafii koperta z pieniędzmi nadal jest ważnym elementem wizyty duszpasterskiej.Tak właśnie jest między innymi w powiecie bolesławieckim. Trzeba jednak przyznać, że księża nie proszą o kopertę. To mieszkańcy na koniec wizyty z własnej woli dają "co łaska" za kolędę, w kopercie, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Pracownia SW Research przeprowadziła sondaż dla „Rzeczpospolitej”, w którym zapytała Polaków o opinię na temat zbierania datków przez księży podczas chodzenia po kolędzie. Odpowiadający mieli w tej sprawie jasne stanowisko, z którego wynika, że blisko dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) uważa, że księża nie powinni przyjmować pieniędzy odwiedzając wiernych "po kolędzie".

Przeciwnego zdania  17 proc. respondentów, a zdania w tej sprawie nie ma prawie co piąty badany. Badanie przeprowadzono  w dniach 18-19 grudnia 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Przeciwnikiem przyjmowania przez księży pieniędzy od wiernych są zazwyczaj osoby powyżej 50 roku życia (66 proc.), kobiety (70 proc.), osoby o dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (68 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (65 proc.) i mieszkańcy miast do 20 tys (68 proc.).

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy duszpasterze powinni przyjmować pieniądze za kolędę? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Zzieleniała Kalia   29 grudnia 2018r. o 11:59

~Zzieleniała Kalia

Postów:

Nie powinni brać kasy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawobrązowy Tojad   29 grudnia 2018r. o 12:13

~Rudawobrązowy Tojad

Postów:

Jak to "księża nie proszą o koperte"? W zeszłym roku czy dwa lata temu po podaniu księdzu koperty ten wyjął drugą pustą z przygotowanym miejscem na imię, nazwisko, adres zamieszkania, której zawartość miała rzekomo iść na remont kościoła. :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   29 grudnia 2018r. o 12:18

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

~Rudawobrązowy Tojad napisał(a): Jak to "księża nie proszą o koperte"? W zeszłym roku czy dwa lata temu po podaniu księdzu koperty ten wyjął drugą pustą z przygotowanym miejscem na imię, nazwisko, adres zamieszkania, której zawartość miała rzekomo iść na remont kościoła. :)


Gdzie tak było? Jaka parafia?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szmaragdowozielona Kufea   29 grudnia 2018r. o 12:20

~~Szmaragdowozielona Kufea

Postów:

Chcę to daję. Nasz ksiądz po kopertę ręki nie wyciąga. Równie dobrze mogę wrzucić kopertę na tacę albo wpłacić przelew na potrzeby parafii. Jak parafianie przestaną chodzić na msze i utrzymywać parafię z datków, to jak we Francji czy w Holandii kościoły przerobią w końcu na kluby nocne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowożółty Rabarbar   29 grudnia 2018r. o 12:23

~~Pomarańczowożółty Rabarbar

Postów:

Czemu nie powinni brać kopert?Jak ludzie głupi i sami dają to tez bym bral
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złocisty Chaber   29 grudnia 2018r. o 12:42

~Złocisty Chaber

Postów:

Co roku ten sam głupi temat żeby jatrzyć... Co kogo obchodzi co robi ze swoją kasą. Jak zawsze najwięcej do powiedzenia w sprawie kościoła maja ci którzy z nim mają niewiele wspólnego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   29 grudnia 2018r. o 12:59

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

~Złocisty Chaber napisał(a): Co roku ten sam głupi temat żeby jatrzyć... Co kogo obchodzi co robi ze swoją kasą. Jak zawsze najwięcej do powiedzenia w sprawie kościoła maja ci którzy z nim mają niewiele wspólnego.Badania Rzeczpospolitej były prowadzone w tym roku. Trzeba o tym pisać. I dyskutować, może się coś wreszcie zmieni. Teraz dochodzi jeszcze RODO. Co z tym zrobić?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnobursztynowy Miskant   29 grudnia 2018r. o 13:47

~~Ciemnobursztynowy Miskant

Postów:

powinni chodzić z kasą fiskalną i później odprowadzić za kolędę podatek
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama UPC zaprasza
reklama Zapraszamy