ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4636, 14 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu18 czerwca 2019r. godz. 10:15, odsłon: 3464, Bolec.Info
Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów na ławników
Bolesławiec - Informacje: Wybiorą ławników Sąd Rejonowy w Bolesławcu (fot. )

Ławnik, czyli inaczej sędzia społeczny, to niezawodowy członek składu orzekającego w sądzie. Przy rozstrzyganiu spraw ławnicy mają równe prawa z sędziami, ale nie mogą np. przewodniczyć rozprawie.

Kadencja ławników trwa 4 lata, obecna upływa z końcem tego roku. Trwa nabór ławników na nową kadencję, kandydatów można zgłaszać do 30 czerwca. Zgłoszenia przyjmują rady gmin.

Kandydatów na ławników radom gmin mogą zgłaszać prezesi sądów (ale tylko ławników pełniących funkcję w upływającej kadencji), stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, oprócz partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy.

Zgłoszenia kandydata na ławnika należy dokonać na karcie zgłoszenia sporządzonej zgodnie ze wzorem ustalonym w rozporządzeniu. Formularze dotyczące zgłaszania kandydatów na ławników dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości TUTAJ.

Zespół powołany przez Radę Miasta oceni kandydatów pod względem formalnym. Potem radni na sesji większością głosów podejmą decyzję o wyborze w głosowaniu tajnym.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Ognistoczerwony Hibiskus   18 czerwca 2019r. o 22:09

~Ognistoczerwony Hibiskus

Postów:

Szanowni Państwo kończy się moja kadencja jako ławnika i z przykrością muszę stwierdzić iż nie powołano mnie ani razu w bolesławieckim sądzie.Przypadek ? Nie sądzę. Zastanawiam się o zgłoszeniu tego faktu do Ministerstwa Sprawiedliwości gdyż spraw w których mogłam uczestniczyć przez te trzy i pół roku było sporo.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowobrązowa Turzyca   20 czerwca 2019r. o 0:03

~~Pomarańczowobrązowa Turzyca

Postów:

W sądzie rejonowym jest człowiek odpowiadający za powoływanie ławników na sprawy sądowe i on powinien odpowiedzieć dlaczego są równi i równiejsi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zamek Kliczków zaprasza!