ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4633, 11 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


   Listy, opinie   24 lipca 2019r. godz. 06:59, odsłon: 12057, Bolec.Info
- Nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi - pisze bolesławianin o powstającej galerii handlowej.
Bolesławiec - Informacje: Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu Tablica upamiętniająca miejsce AL Bunzlau. (fot. Tadeusz Łasica)

Po naszej (i innych mediów) publikacji dotyczącej powstającego przy ulicy Staroszkolnej parku handlowego na Facebooku na fanpage'u Bolesławiec i okolice dawniej i dziś pojawiła się opinia jednego z mieszkańców. Za zgodą autora publikujemy ją w całości.


Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu

Miasto niespodziewanie wyskakuje niczym Filip z konopii ze spóźnionym o dekadę pomysłem budowy ''parku handlowego'' na Staroszkolnej. Wszystkie lokalne media zachwycają się tym pomysłem, więc chyba będę jedynym medium, jakkolwiek nie jestem żadną gazetą czy redakcją, która pozwoli sobie skrytykować całe przedsięwzięcie. To, co napiszę, jest wyłącznie moją prywatną opinią, ale chciałbym się nią tutaj podzielić.

Po pierwsze - ''wielki park handlowy'' to zabójstwo dla mniejszych sklepów w Bolesławcu, a zwłaszcza na terenie osiedla Piastów, gdzie najpewniej upadną nawet Tesco oraz Bricomarche i Biedronka przy Staroszkolnej. O Żabce na Jana Pawła II nawet nie mówiąc. Mamy w Bolesławcu szereg malutkich galeryjek, które po wybudowaniu tego giganta stracą rację bytu. Ta na Asnyka owszem, może przetrwać dzięki znajdującemu się na jej terenie hotelowi, ale galeryjki przy dworcu PKS, szpitalu oraz zwłaszcza na Dworcu Wschodnim stają się pieniędzmi już definitywnie wdeptanymi w błoto. Jaki jest sens budować małą galerię na południowym krańcu niedługiej ulicy Staroszkolnej, skoro kilkaset metrów dalej powstanie wielki gigant ? Czy terenów Dworca Wschodniego nie można było wykorzystać na inne cele ? We współpracy z Węglińcem można by na przykład zbudować tam ''Dział Historii Kolei Muzeum Ceramiki'' albo stworzyć tam wielki plac na potrzeby lokalnych imprez - mając w pobliżu galerię, byłby tym bardziej popularny. Niestety, jest już za późno na zmiany... Jeden deweloper dekadę temu nie mógł wybudować dużej, pierwszej w naszej historii galerii w sercu miasta, drugi nie ma żadnych problemów na skraju Bolesławca (choć przy obwodnicy), aby zbudować kolejną galerię w Mieście Ceramiki. Smutne.

Po drugie - nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi. Kilka lat temu zlikwidowano pomnik ofiar podobozu KL Gross-Rosen, jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów koncentracyjnych, jaki się znajdował dokładnie na tym terenie. Pomnik usunięto niby do renowacji, ale nie ma go już pięć lat, a teraz zamierza się zbudować tam galerię handlową. Wspominałem niedawno o łódzkiej Manufakturze, teraz wspomnę o podobnym do terenu przy Staroszkolnej terenie na północnym skraju Łodzi. Jest to tzw, stacja Radegast, podczas II wojny światowej zamieniona przez niemieckich okupantów na punkt zborny dla Żydów, którzy mieszkali na terenach II Rzeczypospolitej, które po Wrześniu 1939 roku wcielono bezpośrednio do Rzeszy. Z tej stacji wysłano olbrzymie masy ludzkie do obozów zagłady i krematoriów. Łódź, mimo że tuż obok znajduje się czynny dworzec towarowy, umiała godnie uczcić to miejsce - dziś znajduje się tam muzeum. Nie jest ono rozległe, ale wywiera na zwiedzających wstrząsające wrażenie - zwiedzałem je w sobotę i wychodziłem z niego nawet bardziej zaszokowany, niż kilka lat temu z Oświęcimia. Szkoda, że w Bolesławcu ofiary tutejszej nazistowskiej mordowni nie będą już tak godnie uczczone. Gorzej - wcale nie będą uczczone. Wiele osób przez ostatnie lata podnosiło temat zaginionego pomnika, ale w sumie nikt nie wiedział, dlaczego zniknął, sam się nad tym zastanawiałem. Teraz wydaje się, że stał się niewygodny dla nowej inwestycji. A patrząc międzynarodowo - Polska jest co raz częściej bezczelnie pomawiana, także przez Żydów (co jest szczególnie bezczelne), o udział w Holokauście i wspieranie w nim Niemców. Nazywanych eufemistycznie ''nazistami''. Jakim cudem mamy wykazać, że to Niemcy byli mordercami, jeśli sami zatarliśmy tutaj materialne ślady po ich zbrodniach ? Bolesławiec może stać się bardzo niebezpieczną bronią w ręku każdego, kto pomawia nas o niemieckie zbrodnie. Powie ''Patrzcie na Bolesławiec, jak Polacy zacierają tam ślady po obozie. Przecież gdyby byli niewinni, nie robiliby tego, a wręcz czciliby pamięć o ofiarach i przypominali o ich oprawcach''. Czuję się przerażony perspektywą przyszłości, pisząc te słowa.

A najgorsze jest to, że w zasadzie z tą nową galerią teraz nie da się już nic zrobić... No i jeszcze ta lista sklepów - Castorama, Biedronka, legendarny już McDonalds, przez którego stracą też nasi lokalni restauratorzy. Może nie aż tak, aby splajtować, ale szturm na Maka będzie znaczący. A że traci na tym lokalny - bolesławiecki i polski - kapitał ? To już staje się mniej istotne. W naszym mieście stacjonuje obce wojsko, obcy kapitał opanował nasz rynek pracy, a teraz zagraniczny handel triumfalnym pochodem definitywnie podbije nasze portfele.

To jest naprawdę zadziwiające miasto. Na terenie podobozu KL Gross-Rosen powstaje galeria. Pomnik zasłużonego kapłana z bolesławieckiej fary znajduje miejsce na zapleczu siedziby MDK-u. Dni Bolesławca mają najmniej wspólnego z... Bolesławcem. Większe wsparcie zyskują zagraniczne korporacje, niż lokalne spółki - nie licząc może tych, które zajmują się ceramiką. Absurd goni absurd.

Zawsze byłem zwolennikiem istnienia w Bolesławcu jednej potężnej galerii handlowej i ewentualnie jednej mniejszej. Ale tworzenie deszczu małych galeryjek i budowanie zaraz potem tego nowego giganta to już jest zupełnie inna, nieciekawa historia...

Na koniec oddaję cześć pamięci ofiar filii niemieckiego obozu koncentracyjnego-zagłady w Bolesławcu. Pamiętajmy o nich, bo za kilka lat pamięć o tym będzie żywa tylko w wąskiej grupce pasjonatów historii miasta. A byłoby to szczególnie potworne.


 

Od Redakcji Bolec.Info: Warto także dodać, że o historii obozu Bunzlau I oraz znikającej tablicy pamiątkowej pisał w portalu bobrzanie.pl Tadeusz Łasica: Warto pamiętać o AL Bunzlau I Zaprezentowane powyżej djęcie pomnika pochodzi z tego właśnie artykułu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Jasnobłękitny Winnik   24 lipca 2019r. o 7:19

~Jasnobłękitny Winnik

Postów:

No tak , teraz wiadomo dlaczego kilka lat temu zdemontowano tablice pamiątkową - "niby do renowacji"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

PhilipsS   24 lipca 2019r. o 7:25

PhilipsS

Postów: 38

Co Wam dają te Tablice upamiętniające? Ludzie zacznijcie żyć! Kawałek Betonu nie wróci nikomu życia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawobrązowy Dziurawiec   24 lipca 2019r. o 7:43

~Rudawobrązowy Dziurawiec

Postów:

A manhatan na byłym cmentarzu to nie przeszkadza .?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszary Cyprysik   24 lipca 2019r. o 8:03

~~Zielonoszary Cyprysik

Postów:

PhilipsS napisał(a): Co Wam dają te Tablice upamiętniające? Ludzie zacznijcie żyć! Kawałek Betonu nie wróci nikomu życia.

Niektórzy ludzie mają jakieś wartości.... szkoda że nie wszyscy
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

maly85   24 lipca 2019r. o 8:03

maly85

Postów: 45

PhilipsS napisał(a): Co Wam dają te Tablice upamiętniające? Ludzie zacznijcie żyć! Kawałek Betonu nie wróci nikomu życia.

Masz rację trzeba żyć:)tylko jest jedno małe ale,trzeba właśnie te kawałki betonu zostawiać,bo to jedyne ślady w tych miejscach po tym co tam się działo.równie dobrze można zrównać z ziemią pozostałości po obozach itp.bo po co one komu jak można tam galerie postawić.Pamiętajmy o jednym,że to co się działo w tamtych czasach miało ogromny wpływ na to ,że teraz żyjesz.powinniśmy szanować historie oraz każdy jej ślad.bo np dzisiaj patrząc na współczesne życie np młodych ludzi,nie wyobrażam sobie wojny z ich udziałem.te lamy życia które tylko patrzą jakie spodnie założyć i czy koszulka mu pasuje lub fryzura.dla nich właśnie galeria jest wszystkim.patrząc na nich jeszcze większego nabieram szacunku do ludzi walczących w tamtych czasach o to żebyś ty mógł żyć w Polsce.częścią wojny nie były tylko walki ale także ludzie którzy byli skazani na zagładę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwony Żylistek   24 lipca 2019r. o 8:09

~~Czerwony Żylistek

Postów:

Nie rozumiem.
Wszędzie mordowano tych Żydów ,więc niech Żydzi się martwią tą galerią.
Niemcy mordowali, na terenach zagarniętych, sami budowali obozy a dzisiaj to Polak ma się martwić kto co im chce zniszczyć.
Zabawne też kto im daje kredyt na budowę tego centrum handlowego - jakby pogrzebać w bankach i ich udziałowcach to pewnie Polaków tam nie ma tylko ziomale pomordowanych.
W Polsce panuje jakaś głupia mania wyskakiwania przed szereg i uszczęśliwiana wszystkich dookoła tylko nie siebie :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarnobrązowa Kolendra   24 lipca 2019r. o 8:09

~~Czarnobrązowa Kolendra

Postów:

To ja zapytam inaczej, w okolicach ulicy Widok jest stary, zrujnowany niemiecki cmentarz - mnóstwo tam śmieci, ,,miejsc noclegowych'' w grobach, itd. Dlaczego nikt tym się nie zajmie? Przecież to nie jest teren zamknięty!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnobłękitny Zaślaz   24 lipca 2019r. o 8:09

~Jasnobłękitny Zaślaz

Postów:

Tak w centrum na dawnym PKS brakuje miejsc parkingowych mogli by wybudować parking piętrowy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zamek Kliczków zaprasza!