ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4632, 10 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony24 sierpnia 2019r. godz. 14:09, odsłon: 1030, Zlecony tekst
Colostrum i jego właściwości
Bolesławiec - Informacje: Jak skutecznie bronić się przed infekcjami? Jak skutecznie bronić się przed infekcjami? Colostrum i jego właściwości (fot. )

W gruczołach mlekowych ssaków jeszcze przed porodem i kilkadziesiąt godzin po nim produkowane jest colostrum. Jego skład jest inny niż wydzielanego później mleka. Inne nazwy colostrum to siara i młodziwo. Co decyduje o tym, że colostrum chroni przed infekcjami?

Szerokie spektrum działania colostrum

Colostrum różni się od wytwarzanego po nim mleka znacznie większa ilością składników o wysokiej aktywności biologicznej. Na pierwszym miejscu należy wymienić substancje immunologiczne, dzięki którym nowonarodzony organizm jest znacznie mniej podatny na infekcje. Jego układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony i nie produkuje własnych przeciwciał, więc można powiedzieć, że zawarte w siarze składniki w pewien sposób je zastępują. W pierwszych miesiącach życia na atak szkodliwych mikroorganizmów narażone są przede wszystkim błony śluzowe, dlatego u noworodków często zdarzają się infekcje układu pokarmowego. Zakażenia układu oddechowego i uszu również nie należą do rzadkości. W przypadku niemowląt karmionych naturalnie biegunki zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Colostrum jest niezbędne maluszkom, aby były zdrowe. Siara pozyskiwana od krów jest też cennym składnikiem suplementów, które są zalecane osobom w każdym wieku. Młodziwo wzmacnia organizm i zabezpiecza przed wieloma zakażeniami, ponieważ wykazuje nie tylko właściwości przeciwbakteryjne, ale również przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe.

 

Colostrum w walce z bakteriami

Laktoferyna, będąca składnikiem colostrum, powoduje rozpad ścian komórkowych bakterii i prowadzi do ich śmierci na drodze przyłączenia do białek porynowych lub uwolnienia lipo-polisacharydów. Stanowi skuteczną broń przeciw bakteriom, ponieważ nie dopuszcza do wiązania się bakterii z komórkami organizmu poprzez rozpad adhezyn bakteryjnych. Powoduje wiązanie wolnego żelaza, bez którego bakterie nie są w stanie się rozwijać. Laktoferyna sprawia, że wzrasta ich wrażliwość na działanie antybiotyków. Jej zaletą jest wybiórcze działanie – niszczenie bakterii nie odbywa się kosztem potrzebnych bakterii kwasu mlekowego. Dzięki temu równowaga mikroflory jelitowej nie zostanie zachwiana. W walce z bakteriami laktoferynę wspierają lizozym i laktoperoksydaza.

 

W jaki sposób siara działa na grzyby?

Laktoferyna wykazuje szereg silnych właściwości nie tylko antybakteryjnych. Jest pomocna również w zwalczaniu grzybów. Powoduje wzrost aktywności leukocytów i zwiększa wrażliwość komórek na podawane pacjentowi leki przeciwgrzybicze. Jej działanie polega raczej na hamowaniu rozwoju grzybów niż na ich bezpośrednim zwalczaniu. Warto sięgnąć po suplementy dostępne na stronie Genactiv, aby wspomóc walkę z niepożądanym w organizmie gościem.

Młodziwo kontra wirusy

Colostrum działa przeciwwirusowo, przeciwdziałając przenikaniu wirusów do komórek. Podobnie jak za właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze za zwalczanie wirusów odpowiada przede wszystkim laktoferyna, a ponadto laktoalbumina i kazeina. Wychwytują maleńkie cząsteczki wirusów i przeciwdziałają ich namnażaniu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Oliwkowy Powojnik   25 sierpnia 2019r. o 11:35

~Oliwkowy Powojnik

Postów:

A wiecie jak pozyskać colostrum? Zapłodnić sztucznie krowę, doić ją na potęgę, po porodzie zabić szybko cielaka aby krowa znowu była płodna by zrobic kolejna porcje colostrum! I tak poród za porodem aż krowa padnie z wycieńczenia
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Krwistoczerwony Tulipanowiec   25 sierpnia 2019r. o 17:17

~~Krwistoczerwony Tulipanowiec

Postów:

Najprościej zdrowo żyć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!