ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4461, 21 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


26 września 2019r. godz. 08:24, odsłon: 2768, Bolec.info
Miejscy radni obradowali, głosowali i... kłócili się
Bolesławiec - Informacje: X Sesja Rady Miasta X Posiedzenie Rady Miejskiej (fot. Wojtek Szoka)

Odbyła się X sesja Rady Miasta Bolesławiec. Zebrało się 20 radnych i głosowali oni nad szeregiem uchwał, które pomimo różnej tematyki były ważne z perspektywy mieszkańców.

Wśród uchwał była zmiana budżetu, która wynikała z przymusu realizacji reform ogólnopolskich.

Sesja była również wypełniona sprawozdaniami z pracy komisji oraz organów urzędowych.

Największe emocja wzbudziła dyskusja o szkolnictwie podczas której został poruszony temat wyrównania kwoty dodatku funkcyjnego za "wychowawstwo" klas. Radny Maciej Małkowski przywołał protokół rozbieżności z rozmów między władzami miasta a związkami. Rozbieżności te wynikają z nowych kwot dodatków z rozporządzenia płacowego uchwalonego przez Sejm RP. Kwota nowego dodatku wynosi 300 zł.

Miasto zaproponowało 200 zł dla opiekunów przedszkolnych i 300 zł dla nauczycieli. Subwencja z Ministerstwa wynosi 519 100 złotych. Jak podała naczelniczka wydziału społecznego Beata Sulska, gmina będzie musiała dołożyć między 200 a 600 tysięcy zł z budżetu.

Planowane podwyżki miały być zapewnione przez rząd jednak koszt spełnienia zadań spadł na samorządy - o tej kwestii mówił wiceprezydent miasta, Kornel Filipowicz

Radna Impulsu Miasta - Iwona Bojko, poprosiła o wyliczenie ilu jest opiekunów grup przedszkolnych oraz jaki byłby koszt wyrównania dodatków do 300 złotych, do kwoty takiej jak dodatek dla nauczycieli. 

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Kowalski zaznaczył, że wyrównanie kwot dodatkowo obciąży budżet, który i tak został obciążony zmianą oświatową, czyli obecnymi narzuconymi przez rząd kwotami dodatków. wynoszących 300 złotych dla nauczycieli. 

Radni Impulsu Miasta wskazywali na fakt, że chodzi o konkretną kwotę w przypadku pieniędzy tylko dla opiekunów przedszkolnych. Jednym z argumentów były również negatywne sygnały od przedstawicieli oświaty, które dotarły do radnych klubu. 

Po wymianie zdań, głos zabrała ponownie naczelniczka wydziału społecznego, która zwróciła uwagę na to, że nikt z przedstawicieli oświaty nie skontaktował się z wydziałem w sprawie dodatków funkcyjnych oraz zaznaczyła, że realizacja projektów stomatologicznych skierowanych do dzieci i młodzieży jest w tej chwili niemożliwa, bo nie ma na to pieniędzy i chętnych. 

Na koniec dyskusji o uchwale zostały podana ilość rocznego obciążenia budżetu i różnica wynosiłaby 83 tysiące złotych rocznie. Zakończeniem był głos wiceprezydenta, który wspomniał o tym że zwiększenie dotacji na szkolnictwo publiczne automatycznie zwiększy dotacje dla niepublicznych szkół i przedszkoli, które również pochodzą z budżetu gminy miejskiej. Powrócił do tematu programu opieki  zdrowotnej w szkołach, gdzie w ramach opieki stomatologicznej na około 40 gabinetów stomatologicznych pojawił się jeden przedstawiciel. Wiceprezydent zaznaczył również o tym, że realizacja zadań rządowych jest "zepchnięta" na budżet samorządowy.

W głosowaniu nad uchwałą w której chodziło o zwiększenie dodatków funkcyjnych do ustawowych 300 złotych dla nauczycieli oraz proponowanych 200 złotych dla wychowawców grup przedszkolnych wzięło udział 19 radnych z czego 3 głosy były przeciwne, jeden głos wstrzymujący. Przeciwko uchwale byli radni Impulsu Miasta.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Jasnobrunatny Śniedek   26 września 2019r. o 11:34

~Jasnobrunatny Śniedek

Postów:

Zasada dziel (ludzi) i rządź zawsze dobrze się miała w naszym mieście i jak widać ma. A winny jest zawsze ktoś inny na którego można zrzucić winę za nieudolność lokalnych władz.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   26 września 2019r. o 11:37

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Widzę, że niewielu radnych ma odwagę powiedzieć "stop" obecnej władzy...
Takie gadanie wpisuje się w aktualny polityczny profil pewnego kandydata do Senatu. "To oni, a nie ja", niektórzy to kupią.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworudy Hibiskus   26 września 2019r. o 11:53

~~Jaskraworudy Hibiskus

Postów:

Przepraszam radni z impulsu nie odpowiadają za Budżet , „Nie możemy pozwolić, by ograniczone opinie innych ludzi nas definiowały.”
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Perłowy Fiołek   26 września 2019r. o 12:03

~Perłowy Fiołek

Postów:

https://iwonabojko.pl/spor-o-dodatek-za-wychowawstwo-w-przedszkolach/

Dobre wyjaśnienie tematu przez radną Bojko wyżej w linku.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworudy Hibiskus   26 września 2019r. o 12:11

~~Jaskraworudy Hibiskus

Postów:

~Perłowy Fiołek napisał(a): https://iwonabojko.pl/spor-o-dodatek-za-wychowawstwo-w-przedszkolach/

Dobre wyjaśnienie tematu przez radną Bojko wyżej w linku.


pani "radna" 5700zł to w skali roku 68400 ! jak dla pani to nic -szacun
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Perłowy Fiołek   26 września 2019r. o 12:15

~Perłowy Fiołek

Postów:

Hibiskus, na tej samej sesji radni miasta podarowali powiatowi zatokę autobusową warta ponad 80 tys. To byłoby z górka na taki dodatek. Zadabjmy najpierw o swój samorząd a potem o inny.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworudy Hibiskus   26 września 2019r. o 12:43

~~Jaskraworudy Hibiskus

Postów:

~Perłowy Fiołek napisał(a): Hibiskus, na tej samej sesji radni miasta podarowali powiatowi zatokę autobusową warta ponad 80 tys. To byłoby z górka na taki dodatek. Zadabjmy najpierw o swój samorząd a potem o inny.


fijołek "Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Marengo Ostróżka   26 września 2019r. o 13:39

~~Marengo Ostróżka

Postów:

1.Byłem na X Sesji RM Bolesławiec i nie zauważyłem, żeby Radni się kłócili.
2. PiS przyznał 300 PLN jako dodatek za wychowawstwo klasy. W przedszkolu mamy dwóch opiekunów w jednej grupie, a zatem sprawiedliwie byłoby po 150, a nie po 200 PLN.
3. Wersję uchwały przygotowanej prze Prezydenta Miasta przyjęto głosami koalicji rządzącej, głosami PiS i Niezrzeszonych.
4. Radni Impulsu nie zaproponowali swojej wersji uchwały i zagłosowali przeciw jakimkolwiek podwyżkom przy jednym głosie wstrzymującym się.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>