ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4712, 28 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


28 września 2019r. godz. 10:00, odsłon: 3750, ZUS/Bolec.info
Nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie mogą zyskać seniorzy na obniżce podatku. Jest jednak pewne "ale".
Bolesławiec - Informacje: Zmiana skali podatkowej, czyli zamieszanie w rozliczeniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bolesławcu (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Od pierwszego października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.

W zależności od dochodu, rocznie można zyskać nawet kilkaset złotych. Emeryci i renciści, którzy pobierają minimalne świadczenie 1 100 zł brutto, otrzymają na rękę 943 zł a nie 935 zł jak dotychczas. Ci, którzy dostają 2 500 zł zyskają 23 zł, a osoby ze świadczeniem w wysokości 7 000 zł otrzymają 67 zł więcej. ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł.

Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto emeryci i renciści odczują już w październiku. Na konto wpłynie od kilku do kilkudziesięciu złotych więcej, co w skali roku da od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dzięki obniżeniu stawki podatkowej osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie tj. 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto) zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł.

- Ponieważ realna stawka w rozliczeniu dochodów będzie wynosi 17,75 proc. a nie równe 17 proc. w rozliczeniu rocznym podatków seniorów może dojść do niedopłaty, którą trzeba będzie w 2020 roku pokryć – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Można tego jednak uniknąć, wystarczy złożyć w ZUS wniosek o rozliczenie według wyższej stawki, która jest wynikową obowiązujących w tym roku dwóch stawek, w czyli 18 proc. przez trzy kwartały i 17 proc. za ostatni kwartał – wyjaśnia rzeczniczka.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~Fioletowa Pęcherznica   30 września 2019r. o 11:34

~Fioletowa Pęcherznica

Postów:

Nie zapominaj, że wtedy większość rencistów byłaby przegrana, bo przecież niepełnosprawni od urodzenia nie pracowali nigdy, a renta im przysługuje i świadczenie dla ich opiekunów także.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rdzawobrązowa Pelargonia   1 października 2019r. o 6:25

~Rdzawobrązowa Pelargonia

Postów:

Do - Czerwonopomarańczowa Szałwia - pracuję, biorę 500 plus i nie życzę sobie mówienia o mnie obibok, jasne ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sepiowy Rozmaryn   1 października 2019r. o 10:18

~~Sepiowy Rozmaryn

Postów:

~~Czerwonopomarańczowa Szałwia napisał(a): Niech PIS odejdzie już od władzy. Dają niektórym, ale nie pracującym oraz emerytom i rencistom. A kto płaci na te plusy ? Nie Morawiecki, nie PIS, nie rząd, tylko właśnie pracujący, emeryci i renciści. Taki emeryt nawet nie kuma, że dzięki 13-tej emeryturze dostanie na rękę ROCZNIE 888 zł, a obibok z 500+ dostanie 6.000 zł rocznie. Gdzie tu logika ?
Obiecują 4.000 zł minimalnej pensji... Czyli 3.000 minimalnej emerytury ? Gdzie o tym mowa ? Zapomniano o emerytach ? Każdemu powinno być według pracy, a emerytom i rencistom według lat pracy i wskaźnika stosunku składek/pensji. Socjalizm, czyli "wszystkim równo" już się dawno skończył. Złodziejska partia...
Pamiętajcie, nie głosujcie na PIS, bo doszczętnie rozwalą Polskę !

Tak masz rację. Niech już lepiej POKO rozwala Polskę. Im to znacznie lepiej wychodziło. No i w dodatku będzie weselej. Pośmiejemy się z ofiar Smoleńska. Przyjrzymy się dorzynaniu watahy. W ogóle będzie fajniej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sepiowy Rozmaryn   1 października 2019r. o 10:23

~~Sepiowy Rozmaryn

Postów:

A przede wszystkim na POKO powinny głosować kobiety. Idzie druga fala unijnej nagonki na limity uchodźców. PO aż się pali by ich przyjmować. Każda kobieta będzie mogła mieć sex jak tylko wyjdzie na ulicę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztankowy Szupin   1 października 2019r. o 10:41

~~Kasztankowy Szupin

Postów:

Rozmarynie, lewacy i liberałowie nie dostrzegają niczego. Żyją we własnym świecie i choćby nawet po ulicach płynęły miód i mleko, twierdziliby, że jest tragicznie. Dla nich nie liczy się opinia o Polsce światowej finansjery i instytucji biznesowych, nie dostrzegają poprawy życia milionów Polaków w ostatnich kilku latach, nie widzą zrównoważenia budżetu Państwa, cieszą się, że niektóre sądy traktują pobłażliwie przestępców, a srogo traktują maluczkich, nie potrafią obiektywnie ocenić np. władz Warszawy, a dostrzegają wszystkie "ogromne" błędy aktualnie rządzących Krajem. Biorą, tak jak wszyscy, którym się to należy 500+, 300+, trzynaste emerytury i renty, wszystkie podwyższone świadczenia i nadal twierdzą, że to co jest to "be". Nawołują by nie głosować na PiS, ale argumentów dlaczego tak robić, już nie podają (co najwyżej hejterskie "fakty"). Bo to tak już jest, że jeśli ktoś ma spaczony umysł, to niczym go nie przekonasz. To są właśnie ludzie z gatunku "nieprzemakalnych". Oni nigdy nie są "za" a zawsze "przeciw".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zapraszamy