ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4703, 19 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecFelieton9 października 2019r. godz. 09:20, odsłon: 3259, Kazimierz Marczewski
Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego.
Bolesławiec - Informacje: Drzwi do Ameryki otwarte Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Czy bolesławianie pojadą do Ameryki?

W piątek 4 października dotarła do Polski informacja, że prezydent Stanów Zjednoczonych podjął decyzję i podpisał stosowny dokument o zniesieniu wiz dla obywateli polskich.

Niegdyś niedostępny, pozostający w sferze marzeń, świat stoi dzisiaj otworem i czeka na bolesławian. W zasadzie będzie na wyciągnięcie ręki - odrobina chęci i już można zasiąść w fotelu w samolocie i polecieć za ocean.

Nie przypuszczam jednak, że bolesławianie od razu ruszą na podbój Ameryki, ale namawiam tych co mogą, aby odwiedzili Stany Zjednoczone, kiedy tylko będą mogli.

Jest to kraj, który został zbudowany przez imigrantów zarobkowych. Miałem możliwość być na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Odwiedziłem wiele miast i zobaczyłem Amerykę z wielu stron. Byłem między innymi w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas.

Szczególnie została mi w pamięci wizyta w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Obserwowałem tam start rakiety Falcon Heavy. W Waszyngtonie udało mi się też zobaczyć mecz koszykówki (NBA) Washington Wizards - Chicago Bulls. Ogromne wrażenie zrobił na mnie cmentarz narodowy Arlington, gdzie pochowany jest między innymi prezydent USA, który zginął z zamachu John Fitzgerald Kennedy. Wielkie emocje przeżyłem, gdy oglądałem kaniony w Nevadzie i Utah.

Kto pojedzie do USA od razu zauważy, że Stany Zjednoczone to kraj wolności, tolerancji i demokracji. Nie takiej tolerancji „na papierze”, jaką widzimy w Polsce, ale tolerancji rzeczywistej, praktycznej.

Warto tam pojechać i zobaczyć to wszystko, aby uświadomić sobie na czym polega i jak wygląda wspólne życie wolnych ludzi. Każdy może czuć się tam jak u siebie bez względu na to jakie ma korzenie, w co wierzy czy czym się zajmuje.

Amerykanie wszystko zawdzięczają swojej pracy i chęci budowania ciągle czegoś nowego. Ludzie są tam niezwykle uprzejmi, życzliwi i przyjaźni. To prawdziwi pracoholicy. Biznes kręci się non-stop. Markety spożywcze są otwarte przez całą dobę a widok kupujących o trzeciej nad ranem nikogo nie dziwi. Jednocześnie nikt nikomu nie wchodzi w sferę prywatną – nie krytykuje za to w co wierzy lub nie, albo z kim spędza wolny czas.

Ceny w USA są nieco wyższe niż w Polsce, ale za to porównywalne do tych, które widzimy w krajach Europy Zachodniej. Tańsza jest natomiast benzyna, która kosztuje nieco ponad trzy złote za litr. Pozwala to na łatwe podróżowanie po całym kraju. Zresztą infrastruktura drogowa jest także znakomicie przystosowana do ruchu samochodowego. Wszędzie są drogi szybkiego ruchu lub autostrady. To, co może zdziwić to to, że Amerykanie jeżdżą o wiele nowszymi i większymi autami niż Polacy, a mimo to limity prękości na autostradach są o wiele niższe niż u nas. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo na drogach i to im się doskonale udaje.

Bezpieczeństwo to zresztą temat narodowy w USA. W wielu miejscach stosowane są procedury bezpieczeństwa: przez bramki przechodzi się nie tylko lotniskach, ale także w muzeach, halach sportowych, parkach rozrywki i wielu innych miejscach. To efekt zamachów terrorystycznych, m.in. na World Trade Center.

W USA byłem w 2001, ale też i w 2019 roku. Miałem wiec możliwość zobaczyć jak na przestrzeni ostatnich lat rozwinął się ten kraj w porównaniu do Polski. A właściwie jak rozwinęła się Polska w porównaniu do USA – bo to jednak to my mamy się czego od Amerykanów uczyć.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie pomogła nawet nam „dobra zmiana”. Znacznie zostaliśmy w tyłu i to w wielu dziedzinach i wciąż mamy wiele do nadrobienia. Gdyby Amerykanie nie robili nic, to zapewne potrzebowalibyśmy z pięćdziesięciu lat, żeby ich dogonić. W rzeczywistości nigdy Ameryki nie dościgniemy. To efekt nie tylko naszej historii, ale także mniejszego zaangażowania w prywatny biznes.

Z moich obserwacji wynika, że Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego. Dostrzegają zagrożenia ze strony państwowych instytucji i polityków, którzy próbują wpływać na wolne media ograniczając ich swobodę.

Dwutygodniowa wycieczka (na własną rękę czy zorganizowana) do Stanów Zjednoczonych, z pełnym wyżywieniem i codziennym zwiedzaniem, to wydatek minimum 10-15 tysięcy złotych na osobę. Nie jest więc to najtańszy urlop, ale mimo wszystko warty tych pieniędzy.

Kto ma możliwości i chce, ma teraz otwarte drzwi i może pojechać zobaczyć ten, niezwykły pod każdym względem, kraj. Gorąco do tego zachęcam – USA to nie tylko wielkie miasta znane nam z licznych filmów i seriali, ale także – a może przede wszystkim - niezliczone miejsca, które stworzyła natura. Pod względem turystycznym to jeden z najlepiej przygotowanych krajów na świecie. Wszystko jest jakby w większej skali – wielkie muzea, liczne „największe” eksponaty, olbrzymie parki narodowe, wielkie samochody, wielkie miasta itd.

O Stanach Zjednoczonym, największym światowym mocarstwie, można mówić w nieskończoność, ale koniecznie trzeba ten kraj odwiedzić, aby przekonać się co oznacza wolność i demokracja, jak ważna jest praca i tolerancja dla innych. Jak w zgodzie powinno się budować swoją światową przyszłość.

Chcesz zobaczyć uśmiechniętych i życzliwych ludzi, dynamicznie rozwijający kraj, jedź do Ameryki. Warto.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 > >>

~~Ciemnoczekoladowy Floks   10 października 2019r. o 12:58

~~Ciemnoczekoladowy Floks

Postów:

~Bakłażanowa Męczennica napisał(a): Drzwi do USA nie zostały otwarte.
Na razie tylko leciutko je uchylono ale nadal stoi przy nich strażnik, który już po wylądowaniu może Ci powiedzieć spier...laj !


lub GO HOME
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zzieleniały Czosnek   10 października 2019r. o 16:35

~~Zzieleniały Czosnek

Postów:

OTO uczyniono Nam Polakom wielką łaskę -pozwolono wjeżdżać do swojego kraju bez wiz .
Czy wejście do unii było aktem łaski?
Dziś z ostatniej chwili:
Czy Amerykanie potraktują nas tak samo, jak Kurdów -swoich najwierniejszych sojuszników ? pozostawili ich samym sobie ,byli potrzebni do walki z ISIS

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lilioworóżowe Parzydło   10 października 2019r. o 16:40

~~Lilioworóżowe Parzydło

Postów:

Ja jadę do ameryki jak najszybciej, tam to wszystko najlepsze, największe i najwspanialsze. A u nas to bida z nędzą, nawet lokalne portale takie jakieś nędzne teksty piszą.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudoczerwony Grzybień   10 października 2019r. o 16:50

~~Rudoczerwony Grzybień

Postów:

Nie pytaj ile ameryka może dać Tobie, pytaj ile Ty możesz dać ameryce.
Przecież na czymś musieli zbudować swoją potęgę, którą Kaziu jest tak zachwycony.
Aby ktoś miał dobrze, ktoś musi mieć źle.


~~Zzieleniały Czosnek napisał(a): OTO uczyniono Nam Polakom wielką łaskę -pozwolono wjeżdżać do swojego kraju bez wiz .
Czy wejście do unii było aktem łaski?
Dziś z ostatniej chwili:
Czy Amerykanie potraktują nas tak samo, jak Kurdów -swoich najwierniejszych sojuszników ? pozostawili ich samym sobie ,byli potrzebni do walki z ISIS

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Białobrązowa Ostróżka   11 października 2019r. o 21:52

~Białobrązowa Ostróżka

Postów:

Cóż... mieszkałam w Stanach prawie 10 miesięcy. Poznałam co to życie typowego Amerykanina. Nie jest tak kolorowe a nie wspomnę już o „życzliwości”. Pan redaktor to bladego pojęcia nie ma o „uczynności” Amerykanów wobec obcokrajowców. Nie rozczarowuje mnie żaden Pana tekst, bo każdy jest bardzo stronniczy i niestety mijający się z prawdą.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żonkilowy Enkiant   12 października 2019r. o 0:38

~~Żonkilowy Enkiant

Postów:

Jutro muszę polecieć do Hameryki! Pan redachtor tak ciekawie napisał, że nie wytrzymam i lecę! Zobaczem Trampa i statuję wolności. Niech tam. 10 -15 tys. to nie problem - raz się rzyje! a co z żoną zobaczym, to nawet Lechu nie widział!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   12 października 2019r. o 7:24

emem

Postów: 4475

~~Lilioworóżowe Parzydło napisał(a): Ja jadę do ameryki jak najszybciej, tam to wszystko najlepsze, największe i najwspanialsze. A u nas to bida z nędzą, nawet lokalne portale takie jakieś nędzne teksty piszą.


Napisz lepszy tekst.
A nie, sorry, wiem, przypomniałem sobie że nie potrafisz, że jesteś tylko anonimowym hejterem :-)

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ramaj   12 października 2019r. o 9:08

ramaj

Postów: 960

~Białobrązowa Ostróżka napisał(a): Cóż... mieszkałam w Stanach prawie 10 miesięcy. Poznałam co to życie typowego Amerykanina. Nie jest tak kolorowe a nie wspomnę już o „życzliwości”. Pan redaktor to bladego pojęcia nie ma o „uczynności” Amerykanów wobec obcokrajowców. Nie rozczarowuje mnie żaden Pana tekst, bo każdy jest bardzo stronniczy i niestety mijający się z prawdą.


Pewnie mieszkałeś na Jackowie albo innym Greenpoincie i tyle poznałeś Ameryki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Efekt-Okna zaprasza
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.