ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4637, 15 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu5 listopada 2019r. godz. 21:21, odsłon: 4915, Kazimierz Marczewski
Tylko około dziesięć procent wspólnot mieszkaniowych w rynku podłączyło się do sieci ciepłowniczej.
Bolesławiec - Informacje: W rynku długo będzie śmierdzieć Śmierdzi w centrum (fot. Bolec.Info)

Pierwszego listopada wieczorem byliśmy na bolesławieckim rynku. Mieszkańcy poinformowali nas wtedy, że z wielu kominów wydobywa się czarny dym. Pisaliśmy o tym w artykule Śmierdzi w centrum.

Przypominamy, że w czerwcu 2018 roku Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o rozpoczął prace zmierzające do podłączenia rynku do sieci ciepłowniczej. To po to, aby czyste powietrze było nie tylko w rynku, ale także w całym Bolesławcu. Informowaliśmy o tym w tekście Rozpoczyna się rozbudowa sieci ciepłowniczej

- Przyłączanie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców w rejonie Rynku jest częścią strategii likwidacji niskiej emisji dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych w Bolesławcu oraz ma na celu poprawę stanu środowiska mówił wtedy prezydent Bolesławca Piotr Roman.

- Zastosowanie technologii preizolowanej pozwala także zmniejszyć straty ciepła na przesyle, co ma swoje odzwierciedlenie w kształtowaniu Taryfy dla ciepła, tj. wysokości opłat za ciepło. Udoskonalanie systemu ciepłowniczego w Bolesławcu jest naszym priorytetem, wiąże się jednak z koniecznością prowadzenia corocznych prac budowlanych mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Rafał Koronkiewicz.

Prace kosztem blisko miliona złotych zostały wykonane w terminie, ale... Jak dowiaduje się Bolec.Info tylko około 10% wspólnot mieszkaniowych zarządzającymi mieszkaniami w rynku, które deklarowały, że ich mieszkańcy podłączą się do sieci ciepłowniczej i tym samych wyłączą z eksploatacji tzw. "kopciuchy", podłączyło się do sieci ciepłowniczej.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że kopciuchy nadal będą w tej części miasta dymić, a w rynku będzie śmierdzieć. Niektórzy właściciele mieszkań, mówią, że nie opłaca im się podłączać do sieci ciepłowniczej, bo ogrzewanie mieszkań tym sposobem jest droższe niż tradycyjne kopciuchami. Podłączenie i wymiana grzejników jest kosztowna i uciążliwa. Po takim podłączeniu trzeba zrobić remont kapitalny mieszkania.

Gdybyśmy w takim jak obecnie tempie podłączali do sieci mieszkania w rynku to na to potrzeba będzie kilkunastu lat. Do tej pory kopciuchy opalane węglem czy drewnem będą smrodzić w centrum Bolesławca. Nie może także być mowy o czystym powietrzu w tej części miasta.

Chyba, że samorząd pomoże finansowo i rzeczowo rozwiązać ten kosztowny problem. Ale o tym decydować będzie Rada Miasta i prezydent Bolesławca.

- Przygotowujemy budżet na przyszły rok - mówi Rafał Koronkiewicz. - Zapraszamy Wspólnoty Mieszkaniowe, które chcą podłączyć się do sieci w przyszłym roku. Musimy te podłączenie i pieniądze na to zaplanować - dodaje.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 > >>

~Kasztanowoczerwona Jagoda   6 listopada 2019r. o 7:25

~Kasztanowoczerwona Jagoda

Postów:

To wszystko to jest prawda , nie ma żadnych dofinansowań dla tych których nie stać na modernizację ogrzewania. Nie ma dofinansowań do samego użytkowania ogrzewania. Tak nie może być żeby ludzie mieli finansować wszystko ze swojej kieszeni , ponieważ wszyscy płacą podatki i inne daniny do budżetu . W innych krajach jeśli tylko spadnie temperatura poniżej zera z automatu przyznawane są dofinansowania dla klikentów opieki socjalnej, u nas niestety klienci opieki śpią na mrozie pod chmurką a kto nie jest klientem pomocy społecznej musi radzić sobie sam. Więc śmierdzi i będzie śmierdzieć bo mamy tak jak mamy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Morski Kosmos   6 listopada 2019r. o 7:38

~Morski Kosmos

Postów:

W tej akcji ciepłowniczej najważniejsze było podłaczenie ogrzewania miejskiego do bazyliki. Ciekawe czy będzie zwolniona z opłat za ogrzewanie? W ciemno strzelam że grosza nie będą płacić
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Perłowy Cypryśnik   6 listopada 2019r. o 7:47

~~Perłowy Cypryśnik

Postów:

PanM napisał(a): Następna sprawa Panowie Marczewscy -- Wy interesujecie się czystymi źródłami energii tak samo jak władze .Znaczy wcale.
Taka postawa redakcji zamiast ujawniać i piętnować przyczyny zjawiska skutkuje jedynie szczuciem jednych mieszkańców na drugich. PROSZĘ ZAINTERESOWAĆ SIĘ ---
1/ - Czym opalana jest miejska ciepłownia ?
2/ - Ceną za miejskie ogrzewanie .
3/ - Możliwościami finansowymi tych których ganicie za tzw " dymy "
4/ - Co Wy oraz władze robicie aby zachęcić ludzi do produkcji czystej energii ?
Pozdrawiam do czasu zbanowania postu .


Prawda, ale można dodać:
- jakie opłaty urzędowe musi ponieść klient chcący sobie żyć ekologicznie z piecem gazowym a nie miałowym na końcu miasta
- czy ZEC będzie zmuszony do wstrzymania się od opalania miałem? Jak tak to czym będzie palił w przyszłości, ile to bedzie kosztowało płatnika końcowego czyli klienta i czy przypadkiem nie zwinie działalności bo koszta przeróbki będą duże a klienci nie będą mieli pieniędzy na fanaberie i zostaną na lodzie z zimną rurą w bloku
- ceny rynkowe gazu, parę lat temu, teraz i w najbliższej przyszłości a ceny miału dzisiaj i w przyszłości + ceny ZECu kiedyś, teraz i w przyszłości
- kominiarze, dlaczego sprawdzając kominy u lokatorów nie widzą po stanie komina że hajcuje się tam dziadostwem? Sąsiedzi wiedzą że pali się meblami i szmatami a u zarządców w dokumentach zawsze git
- czy 20 letnie samochody nie trują gorzej niż dym z komina?
- dlaczego 500+ jest złe a 5000+ na piec jest dobre? To i to dla podatnika to obciążenie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Perłowy Cypryśnik   6 listopada 2019r. o 7:54

~~Perłowy Cypryśnik

Postów:

Aha, zapomniałem

- jakie są straty ciepła w sieci ZECu, czy planuje się generalne remonty i kto za te straty i remonty płaci/zapłaci a jakie są straty ciepła w prywatnym C.O gazowym?
- czy chodzi o ekologię czy uzależnieniu człowieka w jak największej mierze od woli urzędników bo podłączanie się do ZECu czymś takim jest a później proszenie o ich litość i nowy podatek na tych co nie płacą, bo to też straty ciepła

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Perłowy Cypryśnik   6 listopada 2019r. o 7:58

~~Perłowy Cypryśnik

Postów:

I jeszcze

- czy ZEC jest sprzedawalny? Czy nie zakiełkuje kiedyś myśl aby sprzedać zgniłe jajo prywatnemu przedsiębiorcy a ten nałoży opłaty zgodnie z własną wolą?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   6 listopada 2019r. o 8:32

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Rozkopali pół miasta za miliony i 10%... gratulacje! Potem się wszyscy dziwią że to czy tamto podrożało w mieście, że przywracają podatki itp...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złocistozielony Przegorzan   6 listopada 2019r. o 9:25

~Złocistozielony Przegorzan

Postów:

Po pierwsze to jest to efekt tego że robi się na pokaz kostke i rabatki w rynku i inne upiększania od nie wiem 17 lat? Jakos tak.. A priorytetem w tamtym czasie było to abu zrobić właśnie podłączenie do zecu rynku i innych ulic..
I dziś władza ma zonka że 10% się podłączyło do sieci. Ja się nie dziwię bo sam bym się wkur..ł jakby rok po montażu nowego pieca gazowego ktoś mnie nakłaniał na zec no bez jaj .. Ludzie wydali na remonty tysiące i teraz trzeba poczekac z dziesięć lat do nastepnych remontów to może się przyłączą do sieci hehe.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Przekrwiona Piwonia   6 listopada 2019r. o 9:47

~~Przekrwiona Piwonia

Postów:

W chwili obecnej "miasto" płacze że nie ma "piniędzy" a ile kosztowały te rzeźby w rynku (słup ogłoszeniowy, ławka itd.) ile co roku wydajemy na te rabaty ozdobne gdzie wycięto drzewa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 > >>