ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4666, 13 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Sprawy mieszkańców4 grudnia 2019r. godz. 09:56, odsłon: 7103, Kazimierz Marczewski
Od 1 lutego 2020 roku w Bolesławcu prawdopodobnie nie będzie jeździć do potrzebującego karetka specjalistyczna.
Bolesławiec - Informacje: Karetki w Bolesławcu bez lekarza? Nowa karetka (fot. Bernard Łętowski)

Jak dowiedział się portal Bolec.Info Zespół Opieki Zdrowotnej, prawdopodobnie w ramach oszczędności. od 1 lutego 2020 roku wycofa tzw. Karetkę Specjalistyczną, co oznacza, że do potrzebującego przyjadą tylko ratownicy medyczni bez lekarza.

Ratownicy medyczni nie mają takich uprawnień jak lekarz i na przykład nie mogą pacjentowi podać niektórych leków ratujących życie.

- Rozpoczyna się reforma działania służb ratowniczych - mówi dyrektor Zespołu Opieki Społecznej w Bolesławcu Kamil Barczyk. - W czasie doby karetka specjalistyczna z lekarzem w Bolesławcu, jeździ średnio cztery razy. W Polsce karetki te wykorzystywane są w 30 - 40%. Ten system ratownictwa jest nieefektywny, to system generujący wysokie koszty, na które nas na pewno nie stać. Na razie są to tylko nieoficjalne rozmowy i przymiarki, rozmawiamy z Urzędem Wojewódzkim.Karetki S nie zlikwidujemy, będzie tylko jeździć bez lekarza - dodaje.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   4 grudnia 2019r. o 10:02

~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Brawo... a miało być lepiej?! A co z pieniędzmi wydanymi na porzuconą budowę bloku operacyjnego? Kto za to odpowie? Obecny starosta był wówczas wicestarostą i zapewniał o potrzebie budowy bloku. Są filmy w necie jak o tym mówi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistorudy Pomidor   4 grudnia 2019r. o 10:06

~~Ognistorudy Pomidor

Postów:

~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka napisał(a): Brawo... a miało być lepiej?! A co z pieniędzmi wydanymi na porzuconą budowę bloku operacyjnego? Kto za to odpowie? Obecny starosta był wówczas wicestarostą i zapewniał o potrzebie budowy bloku. Są filmy w necie jak o tym mówi.


przeciez normalne, ze trzeba rozkrasc, zniszczyc, zdefraudowac...to jest Polska wlasnie!

w dodatku czego sie spodziewaliscie? mamusia juz powoli rozbiera szpital w zgorzelcu..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Hebanowa Calibrachoa   4 grudnia 2019r. o 10:46

~Hebanowa Calibrachoa

Postów:

No brawo brawo..."super pomysł"a może kierowca sam dałby sobie radę,po co fatygować dodatkowe osoby
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Paliowy Różanecznik   4 grudnia 2019r. o 10:49

~Paliowy Różanecznik

Postów:

Warara i to jeszcze raz .....wara...od ludzi którzy ca£ym swoim sercem zmierzają w dobrym kierunku by nam mieszkancom zyło sie lepiej.Brawo Panie Starosto i Panie Dyrektorze Szpitala Powiatowego. Zazdrosc ludzka nie zna granic.Nie widzę lepszych kandydatów do sprawowania Waszych szczytnych funkcji.Choc (tymczasowo)z daleka ale blisko sercem.Pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sinoniebieski Krwawnik   4 grudnia 2019r. o 11:07

~~Sinoniebieski Krwawnik

Postów:

~Paliowy Różanecznik napisał(a): Warara i to jeszcze raz .....wara...od ludzi którzy ca£ym swoim sercem zmierzają w dobrym kierunku by nam mieszkancom zyło sie lepiej.Brawo Panie Starosto i Panie Dyrektorze Szpitala Powiatowego. Zazdrosc ludzka nie zna granic.Nie widzę lepszych kandydatów do sprawowania Waszych szczytnych funkcji.Choc (tymczasowo)z daleka ale blisko sercem.PozdrawiamPunkt widzenia zależy od punktu siedzenia, jak ci będzie potrzebna pomoc a jej nie otrzymasz to mina ci zrzednie …. ale co tam ratować życie może każdy … jak widać nie może … zaczną ludzie umierać więcej kasy w Zusie zostanie jakie to proste … wykończyć ludzi i tyle...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szaroniebieska Skalnica   4 grudnia 2019r. o 11:55

~~Szaroniebieska Skalnica

Postów:

Szanowny Pan Dyrektor mówiąc delikatnie nie zna przepisów. Kłania się Panie Barczyk znajomość Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym a dokładniej art 36 tzn....1. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na: 1) zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Nie jest prawdą to co Pan twierdzi , że karetka specjalistyczna dalej zostanie, ponieważ brak lekarza w tej karetce powoduje, iż staje si ona karetką podstawową.
Jak Pan Sobie wyobraża funkcjonowanie miasta , powiatu , bardzo długiego odcinka autostrady A4 ( z wieloma wypadkami - choćby wczoraj śmiertelny wypadek) bez karetki z lekarzem. Warto pomyśleć o mieszkańcach , tysiącach ludzi podróżujących autostradą a nie ekonomii. Panie Dyrektorze proponuję wycofać się raczkiem z tej propozycji, bo jak widać artykuł ten był próbą sondowania społeczeństwa. Społeczeństwo więc mówi NIE
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Izabelowa Borówka   4 grudnia 2019r. o 12:05

~Izabelowa Borówka

Postów:

Bardzo dobrze ze karetkami nie bedą jeździli lekarze, szkoda umiejętności, uprawnień i wiedzy lekarskiej, ponieważ w karetce lekarz nie moze jej w pełni wykorzystać. Zaręczam wszystkich martwiąch sie pacjentów ze ratownicy medyczni zdecydowanie maja wystarczającą wiedzę i umiejętności żeby pomóc bez obecności lekarza, a jeśli zajdzie taka potrzeba to istnieją metody kontaktu z odpowiednim specjalista No przez teletransmisję. Przypominam ze karetka ma ratować życie nie leczyć, pogotowie nie przepisuje recept i nie jeździ do grupy, od tego jest lekarz POZ. Jedyne co powinno sie jeszcze zmienić na lepsze w tej reformie to zespoły ratownictwa 3- osobowe, a nie 2- osobowe.
System ratownictwa bez lekarza od zawsze funkcjonuje w USA i UK, oraz wielu innych krajach wysokorozwiniętych i jest to bardzo sprawny system.
Jestem pracującym ratownikiem medycznym.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   4 grudnia 2019r. o 12:52

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

~Izabelowa Borówka napisał(a): Bardzo dobrze ze karetkami nie bedą jeździli lekarze, szkoda umiejętności, uprawnień i wiedzy lekarskiej, ponieważ w karetce lekarz nie moze jej w pełni wykorzystać. Zaręczam wszystkich martwiąch sie pacjentów ze ratownicy medyczni zdecydowanie maja wystarczającą wiedzę i umiejętności żeby pomóc bez obecności lekarza, a jeśli zajdzie taka potrzeba to istnieją metody kontaktu z odpowiednim specjalista No przez teletransmisję. Przypominam ze karetka ma ratować życie nie leczyć, pogotowie nie przepisuje recept i nie jeździ do grupy, od tego jest lekarz POZ. Jedyne co powinno sie jeszcze zmienić na lepsze w tej reformie to zespoły ratownictwa 3- osobowe, a nie 2- osobowe.
System ratownictwa bez lekarza od zawsze funkcjonuje w USA i UK, oraz wielu innych krajach wysokorozwiniętych i jest to bardzo sprawny system.
Jestem pracującym ratownikiem medycznym.

i powiedz że potrafisz zaintubować pacjenta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

reklama Efekt-Okna zaprasza
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.