ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4771, 26 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony9 grudnia 2019r. godz. 11:03, odsłon: 2118, Urząd Marszałkowski
Renesans kolei na Dolnym Śląsku, obniżenie podatku miedziowego, a także inwestycje w infrastrukturę, zdrowie i sport.
Bolesławiec - Informacje: Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z PiS Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością (fot. Urząd Marszałkowski)

Bezpartyjni Samorządowcy podsumowali pierwszy rok współpracy w ramach koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Gospodarzem spotkania był marszałek Cezary Przybylski.

W spotkaniu uczestniczyli również Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Patryk Wild – radny sejmiku województwa z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

- Skupiamy się na tym aby na Dolnym Śląsku żyło się jak najlepiej. Od początku na tym chcieliśmy budować naszą koalicję – zaznaczył minister Michał Dworczyk.

Obniżenie Podatku Miedziowego

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami jednym z priorytetów, jakie postawiła przed sobą rządząca Dolnym Śląskiem od listopada ubiegłego roku koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości, było obniżenie podatku miedziowego. Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15%  w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój.

Odbudowa kolei na Dolnym Śląsku

W grudniu 2018 samorząd regionu rozpoczął wielki projekt przejęcia od Państwa blisko 400 km linii kolejowych (w sumie 22 linie). Ustalono, że poszczególne odcinki będą przejmowane w pakietach po kilka sztuk. Celem tych działań jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie, a jednocześnie walka ze smogiem.

- Na dziś przejętych linii mamy już 7 linii, a na pierwszej prowadzącej do Bielawy właśnie wraca ruch pasażerski. Rewitalizacja tego odcinka przebiegła w rekordowym tempie, a wartość inwestycji przekroczyła 15 mln złotych. Pasażerowie pojadą pociągiem do Bielawy jeszcze w grudniu po blisko 40 latach przerwy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W czerwcu tego roku uruchomione zostało również połączenie kolejowe Wrocław – Lubin. Do zagłębia miedziowego pociągi wróciły po niemal 20 latach. Lubin był dotąd drugim największym miastem powiatowym w Polsce bez dostępu do kolei (obok Jastrzębia Zdroju i Siemianowic Śląskich).

Dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest nierozerwalnie połączony z podległą marszałkowi województwa spółką Koleje Dolnośląskie. Samorządowy przewoźnik bije kolejne rekordy i rocznie przewozi już 12 mln pasażerów. W rekordowym dla spółki październiku bieżącego roku z oferty KD skorzystało 1,4 mln pasażerów!

- Podpisaliśmy właśnie umowę, dzięki której wkrótce ruszy połączenie kolejowe Wrocławia z Pragą. Jak widać systematycznie rozwijamy siatkę połączeń kolejowych naszego regionu nie tylko w ujęciu regionalnym, ale także międzynarodowym – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Onkologia

Inwestycje w ochronę zdrowia od lat są jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa. Po sukcesie wybudowanego od podstaw Nowego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka, do którego przeniosły się 3 zlokalizowane w różnych miejscach Wrocławia placówki, zapadła decyzja o wybudowaniu w jego sąsiedztwie nowego szpitala onkologicznego.

Nowy Szpital Onkologiczno – Pulmonologiczno – Hematologiczny podobnie jak wspomniany szpital im. Marciniaka zgromadzi w jednym miejscu rozsiane do tej pory lecznice i pozwoli zapewnić najwyższy standard obsługi pacjentów.

- Aktualnie trwa przetarg na jego projekt. 5 konsorcjów walczy o prawo zostania generalnym wykonawcą wartej ok 600 mln złotych inwestycji. Nowy szpital onkologiczny będzie dysponował 700 łóżkami, ponad 10 salami operacyjnymi i będzie w nimi wykonywane 10 tys. zabiegów rocznie – informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Jednocześnie od lutego tego roku trwa pilotaż sieci onkologicznej polegający na monitorowaniu najczęściej występujących nowotworów. Biorą w nim udział dwa województwa - Dolny Śląsk i Świętokrzyskie. Liderem i koordynatorem sieci w naszym regionie jest Dolnośląskie Centrum Onkologii współpracujące z 12 ośrodkami onkologicznymi. Od marca tego roku w DCO wdrażany jest też dofinansowany dzięki unijnym funduszom system e-usług. Dzięki niemu poprawi się jakość obsługi pacjentów, ochrona danych, a także unowocześni codzienna praca Szpitala Onkologicznego. Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez 7 dni w tygodniu.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Największa w ostatnich latach inwestycja sportowa w regionie powstaje w Jakuszycach. Prace budowalne w terenie ruszyły kilka miesięcy temu, a ich zakończenie planowane jest na rok 2021. - Warta ponad 142mln złotych inwestycja finansowana jest przez wspólnie samorząd, rząd i spółkę Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

W efekcie na Polanie Jakuszyckiej powstanie centrum sportowe dysponujące narciarskimi trasami biegowymi i biathlonowymi ze strzelnicą, rolkostradą, krytą pływalnią, górką saneczkową oraz trasą rowerową dla dzieci i młodzieży. W sumie stworzonych ma być około 60 km tras narciarskich oraz trzy wydzielone pętle dla zawodowców. W głównym budynku znajdzie się ponad 200 miejsc noclegowych, sale konferencyjne i szkoleniowe, a także muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium. W ośrodku powstanie też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Centrum będzie obiektem całorocznym, a w jego sąsiedztwie zaplanowano wybudowanie boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej.

Obwodnice dolnośląskich miast

Inwestycje w infrastrukturę drogową to nie tylko wielkie projekty, ale również wiele mniejszych działań niezwykle istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu lokalnego ruchu drogowego.

- W ostatnim roku oddaliśmy mieszkańcom kilka ważnych obwodnic dolnośląskich miast m. in. otwarte w kwietniu obwodnice Jeleniej Góry i Brzegu Dolnego oraz otwarte rok temu obejście Bolesławca. Trwa też realizacja II etapu obwodnicy Dzierżoniowa – aktualnie rozstrzygany jest przetarg na budowę trasy – mówi Patryk Wild, radny sejmiku województwa.

Dolny Śląsk liderem rozwoju gospodarczego

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie, otwarty na globalną współpracę. Dzięki środkom unijnym, w latach 2014-2020 na rozwój Dolnego Śląska trafi ponad 9 miliardów zł. Do dziś podpisanych zostało 3,3 tys. umów o dofinansowanie funduszami unijnymi, a także 16 tysięcy zatwierdzonych wniosków o płatność, co plasuje nas wśród najlepszych województw w Polsce. W sumie beneficjenci unijnej pomocy wsparci zostali kwotą 4 mld zł, a region wykorzystał już ponad 7 mld złotych z dostępnych 9 mld złotych.

Dzięki aktywności samorządu stale rośnie liczba inwestycji kapitału zagranicznego, powstają nowe miejsca pracy, a nowoczesna gospodarka staje się dolnośląską wizytówką. Największe inwestycje kapitału zagranicznego w regionie to m.in. XEOS Lufthansa, Mercedes-Benz, BASF czy 3M. Bezrobocie w regionie wynosi ok 4,5%, czyli jest niższe od średniej krajowej wynoszącej 5%.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   9 grudnia 2019r. o 11:20

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

I przegrane wybory do senatu przez Romana.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sczerniały Zawilec   9 grudnia 2019r. o 11:40

~Sczerniały Zawilec

Postów:

Farbowany lis w srodku
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   9 grudnia 2019r. o 12:26

fobiak

Postów: 4400

"Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój."

ciekawe co ci zlodzieje kombinuja. "Od początku 2019 coś mocno drgnęło na notowaniach miedzi – podrożała o 11%. Zareagował na to oczywiście kurs naszego miedziowego giganta KGHM, który od początku stycznia poszedł w górę o 19%."
nie wiadomo czy to jest prezent dla kghm i kto wpadl na taki pomysl. jesli stacjonuja w poblizu zaglebia wojska amerykanskie a nie w suwalkach to mozna sie domyslac, ze w przyszlosci beda bronily koncerny amerykanskie przejmujace nasza miedz. beda bronily nie nas przed rosja a zloz przed nami, kiedy sie przebudzimy. z jednej strony nie rzad dziala jak pompa ssaco-tloczaca, zasysa z biedoty by wtloczyc bogatym, ktorzy nawet tego nie chca, nie widzialem aby strajkowali. nie mam pojecia co pis kombinuje bo z jednej strony jest neomarksitowski a z drugiej neoliberalny - bogatym daje, biednym zabiera. biedni zacieraja raczki z powodu zblizajacych sie podwyzek bo zapomnieli co podwyzka oznacza. bez wieloletniej inwigilacji spoleczenstwa przez kazdy reprezentujacy polakow rzad ale nie nasz, takie posuniecie byloby matem dla zlodziei w krawatach.
lucjan, nie spij pijaku tylko wskrzesaj solidarnosc bo to nie sa przelewki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielony Cedr   9 grudnia 2019r. o 14:21

~~Bladozielony Cedr

Postów:

fobiak napisał(a): "Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój."

ciekawe co ci zlodzieje kombinuja. "Od początku 2019 coś mocno drgnęło na notowaniach miedzi – podrożała o 11%. Zareagował na to oczywiście kurs naszego miedziowego giganta KGHM, który od początku stycznia poszedł w górę o 19%."
nie wiadomo czy to jest prezent dla kghm i kto wpadl na taki pomysl. jesli stacjonuja w poblizu zaglebia wojska amerykanskie a nie w suwalkach to mozna sie domyslac, ze w przyszlosci beda bronily koncerny amerykanskie przejmujace nasza miedz. beda bronily nie nas przed rosja a zloz przed nami, kiedy sie przebudzimy. z jednej strony
nie rzad dziala jak pompa ssaco-tloczaca, zasysa z biedoty by wtloczyc bogatym, ktorzy nawet tego nie chca, nie widzialem aby strajkowali. nie mam pojecia co pis
kombinuje bo z jednej strony jest neomarksitowski a z drugiej neoliberalny - bogatym daje, biednym zabiera. biedni zacieraja raczki z powodu zblizajacych sie podwyzek bo
zapomnieli co podwyzka oznacza. bez wieloletniej inwigilacji spoleczenstwa przez
kazdy reprezentujacy polakow rzad ale nie nasz, takie posuniecie byloby matem dla
zlodziei w krawatach.
lucjan, nie spij pijaku tylko wskrzesaj solidarnosc bo to nie sa przelewki.

Lucjan pierwszy raz od 46 lat na rauszu a ty mówisz ,że to pijak . Przecież to jest największy patriota z całych Ocic .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielony Cedr   9 grudnia 2019r. o 15:11

~~Bladozielony Cedr

Postów:

Czaruś zeszmaciłeś się gorzej od Karola .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   9 grudnia 2019r. o 15:21

fobiak

Postów: 4400

pisal, ze jest na rauszu i nie napisl, ze zakonczyl ten stan zadowolenia i to, ze pisze zawsze prawde i tylko prawde to nie bylem w stanie wyciagnac innych wnioskow.
uwazam, ze powinien reaktywowac czlonkow bo z jednym to on nie podskoczy nawet krysi z gazowni
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Pannazdzieckiem   9 grudnia 2019r. o 16:11

Pannazdzieckiem

Postów: 13469

Sie czepiasz Fobiczny Lucjana Ja ze swoją tylko dwadzieścia lat wytrzymałem Ale Twoja sugestia , że hamerykańce będą bronić dostępu do złóż KGHM ... Polakom ... wcale taka nowatorska nie jest ... wróble od dawna o tym ćwierkają . Hamerykańce mają to do siebie , że jeśli jeszcze można coś wygrzebać z ziemi , albo kogoś oszwabić , to skrupułów nie mają . Kto , jak kto , ale Ty znawca historii nowożytnej wiesz doskonale , że Premierem polskojęzycznego
... rządu ... jest facet , co Talmud wyznaje . Prezydentem spec od zapalania chanukowych świec , a naczelnik Mc Kwacz miał kiedyś brata , który mówił tak :
Pytanko brzmi tak Fobiczny , co my z tym zrobimy ? Nie to żebym od razu do Popaprańców leciał , albo samorządowców ... czytaj " urzędników państwa istniejącego jedynie teoretycznie "

Zadłużają i rozwalają nam Kraj ... qurwa mać ... mój wnusio nie będzie miał gdzie żyć zamknięty w fiducjarne niewolnictwo boga MAMONA ... albo JHWH , jak twierdzą przywódcy Kachały .

Jednoczymy się Fobiczny z Lucjanem Scornikiem i Falco , czy dale j nawalamy się obuchem siekiery ?

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Seledynowy Wiesiołek   9 grudnia 2019r. o 16:27

~~Seledynowy Wiesiołek

Postów:

Pannazdzieckiem napisał(a): Sie czepiasz FobicznyPytanko brzmi tak Fobiczny , co my z tym zrobimy ?

Jednoczymy się Fobiczny z Lucjanem Scornikiem i Falco , czy dale j nawalamy się obuchem siekiery ?

Skornik to pewnie jako wzór czystości przedmałżeńskiej ?
Sam wiesz że bez ulgi chłop nabuzowany .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

reklama Fiege - praca !
reklama Fiege - praca !