ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4668, 15 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecSzort30 grudnia 2019r. godz. 17:22, odsłon: 2036, KGP/Bolec.Info
Kierowaniu „pod wpływem” i nieświadomej nietrzeźwości mówimy NIE
Bolesławiec - Informacje: Myśl trzeźwo Myśl trzeźwo (fot. KGP)

Komenda Główna Policji i Yanosik ponownie łączą siły. Tym razem ich wspólnym mianownikiem jest zwiększenie świadomości kierowców w zakresie trzeźwości za kierownicą. Tuż przed sylwestrem rusza akcja „Myśl trzeźwo”.

W od stycznia do listopada 2019 roku policja zatrzymała ponad 100 tys. osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Porównując analogiczny okres z poprzednim rokiem okazuje się, że w 2019 r. kierowców „na podwójnym gazie” było ok. 5 proc. więcej. Dlatego też Komenda Główna Policji oraz twórcy systemu Yanosik zorganizowali akcję „Myśl trzeźwo”, której celem jest uświadamianie kierującym o zagrożeniach wynikających z kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu oraz w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości.

Kierowaniu „pod wpływem” i nieświadomej nietrzeźwości mówimy NIE

Głównym elementem akcji jest rozwiązanie quizu w aplikacji Yanosik, który opiera się na zagadnieniach związanych ze spożywaniem alkoholu i prowadzeniem auta. Wielu kierowców może nie zdawać sobie sprawy z tego, że np. na kacu można mieć problem z koncentracją i nawet jeśli czujemy się dobrze, to we krwi nadal może być wysokie stężenie alkoholu – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik. – To właśnie takim stereotypom chcemy stawić czoła i w ramach akcji „Myśl trzeźwo” postaramy się zwiększyć świadomość Polaków w tym obszarze – dodaje.

System Yanosik skupia wokół siebie największą społeczność kierowców w Polsce: średnio w ciągu miesiąca jest aktywnych ponad 1,5 mln użytkowników. Termin rozpoczęcia akcji nie został wybrany przypadkowo:

Podczas długich weekendów i świąt odnotowujemy znaczny wzrost użytkowników zalogowanych w systemie Yanosik. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że więcej kierowców wypełni ankietę i być może zmieni swoje myślenie na temat spożywania alkoholu i prowadzenia auta niż w dni powszednie.– wyjaśnia Julia Rachwalska, Yanosik. – Kierowcy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania poprawnie, otrzymają Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy. Jeśli użytkownik udzieli złej odpowiedzi może ponownie przystąpić do quizu. W ten sposób nie tylko sprawdzamy wiedzę kierowców, ale także edukujemy i zwiększamy świadomość naszych użytkowników – dodaje.

Test dostępny jest w aplikacji Yanosik, a zdobyty Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy można udostępnić w mediach społecznościowych.

Zbadaj się zanim wsiądziesz za kółko

W akcję aktywnie zaangażowała się Komenda Główna Policji, która zachęca kierowców do przebadania się alkomatem, by mieć 100-procentową pewność, że organizm poradził sobie z przetworzeniem alkoholu.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach sylwestra wzrasta liczba zatrzymanych kierowców będących w stanie nietrzeźwości. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły tylko jedno piwo, albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje radca podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji.

„Myśl trzeźwo” to już kolejna wspólna akcja Komendy Główniej Policji i twórców systemu dla kierowców Yanosik, zwiększająca bezpieczeństwo na polskich drogach. W poprzednich latach kilkukrotnie miały miejsce kampanie na rzecz dobrego ustawienia reflektorów w autach „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”, czy działania uświadamiające jak dużym ryzykiem jest kierowanie autem z telefonem w ręku – akcja „Łapki na kierownicę”.

Akcja „Myśl trzeźwo” potrwa do 1 stycznia 2020 r.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Ołowiany Rannik   30 grudnia 2019r. o 17:54

~Ołowiany Rannik

Postów:

Zawsze powinniśmy myśleć na trzeźwo
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowobrunatny Chmiel   30 grudnia 2019r. o 19:16

~~Płowobrunatny Chmiel

Postów:

Jak ktoś jest nawalony to nie wiem jak jemu tłumaczyć to ten osobnik zrobi swoje i tyle w tym temacie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

piotrek2   31 grudnia 2019r. o 12:44

piotrek2

Postów: 233

Cywilizacje zostały zbudowane na alkoholu.Rzymsko-grecka na winie, anglo-saska na piwie i pseudo cywilizacja rosyjska na wódce.
Dopisane 31.12.2019r. o godz. 12:44:

Cywilizacje zostały zbudowane na alkoholu.Rzymsko-grecka na winie, anglo-saska na piwie i pseudo cywilizacja rosyjska na wódce.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Liliowy Heliotrop   30 lipca 2020r. o 20:46

~~Liliowy Heliotrop

Postów:

piotrek2 napisał(a): Cywilizacje zostały zbudowane na alkoholu.Rzymsko-grecka na winie, anglo-saska na piwie i pseudo cywilizacja rosyjska na wódce.Dopisane 31.12.2019r. o godz. 12:44:Cywilizacje zostały zbudowane na alkoholu.Rzymsko-grecka na winie, anglo-saska na piwie i pseudo cywilizacja rosyjska na wódce.


piotrek Ty tak poważnie?

a chrześcijańska ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.