ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4658, 5 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


14 lutego 2020r. godz. 11:54, odsłon: 5964, Bolec.info
Miłosna tradycja, czy marketingowy potworek?
Bolesławiec - Informacje: Dzisiaj święto zakochanych Walentynkowa para (fot. Adobe Stock)

Walentynki, Święto Zakochanych, Dzień św. Walentego - nazw wiele, ale cel jeden, żeby udowodnić jak bardzo kocha się swojego partnera/partnerkę. 

Wbrew pozorom nie jest to nowa tradycja, po pochodzenia Walentynek doszukuję się już w czasach średniowiecznych, głównie w regionach południowej i zachodniej Europy. Północne rejony i wschód dołączył trochę później.

Korzenie święta nie są do końca znane, ponieważ mocno wzoruje się na zwyczaju pochodzącym z okresu Cesarstwa Rzymskiego polegająca na losowaniu imienia wybranki lub wybranka serca, inni doszukują się połączenia z Luperkaliamii, które obchodzone były w dniach 14-15 lutego ku czci rzymskiej bogini Junony, która opiekowała się kobietami i małżeństwami oraz Pana, boga przyrody. 

Nowożytne walentynki nie mają już takiego powiązania z tym co znamy z czasów starożytnych pomimo, że odwołują się do postaci mitologicznych takich jak Kupidyn, Eros oraz wspomniani Pana i Junony.

Do Polski walentynki dotarły z Niemiec jako element kultu św. Walentego. Na popularności zyskały z początkiem lat 90. XX wieku. W naszym kraju w kilku miastach znajdują się relikwie św. Walentego, wśród tych miast jest Lublin, Kraków czy Chełmno, gdzie co roku odbywa się największe świętowanie dnia zakochanych podczas "Walentynek Chełmińskich", gdzie połączono kult świętego z bardziej współczesnymi tradycjami. 

Do nowożytnych tradycji należy wzajemne obdarowywanie się drobnymi upominkami. Są to albo karteczki walentynkowe z wyznaniami miłości, piękne bukiety kwiatów albo drobne prezenty. Wielu panów wybiera również walentynki na dzień w którym zabierają swoje ukochane na romantyczne kolacje czy wycieczki.

Tylko czy powinniśmy sobie okazywać miłość jedynie w Walentynki? Czy nie powinno być tak, że warto doceniać drugą osobę każdego dnia? Te pytania oraz fakt, że coraz więcej osób mówi o okropnej komercjalizacji święta i przez to umniejszeniu uczucia jakim jest miłość i zakochanie się powoduje, że co roku zwiększa się ilość sceptyków obchodzenia Walentynek. W dobie internetu powstaje wiele grup które zrzeszają ludzi wolnych, tak zwanych singli, którzy mówią o tym, że czasami chora atmosfera która się wytwarza 14 lutego powoduje, że czują się atakowani, a same walentynki piętnują osoby samotne. 

Jakie jest wasze zdanie? Okazujecie uczucia jednego dnia w roku czy każdego dnia jesteście najlepsi dla swoich partnerów lub partnerek? A może należycie do osób, które są "antywalentykowcami"? Czekamy na wasze komentarze.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Temat zamknięty Strona 1 2 > >>

~Jaskrawozielona Szachownica   14 lutego 2020r. o 13:45

~Jaskrawozielona Szachownica

Postów:

Toć dzisiaj jest dzień chorych na padaczkę i międzynarodowy dzień dojazdu rowerem do pracy zimą
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

~Szafirowa Czeremcha   14 lutego 2020r. o 15:33

~Szafirowa Czeremcha

Postów:

Niby zwyczajny dzień,a jednak niezwyczajny...
Nie musi chodzić o udowadnianie miłości,ale choćby pobycie razem,naprawdę razem
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

~~Brunatnoruda Sałata   14 lutego 2020r. o 18:45

~~Brunatnoruda Sałata

Postów:

100 a nawet 1000 razy lepsze niż jakieś bezsensowne trzech królików.
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

piotrek2   14 lutego 2020r. o 18:46

piotrek2

Postów: 233

Kocham pana , panie Jarku

Wiem że śnią się panu gołe baby po nocach

Nie ma czego się wstydzić.
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

~Srebrny Złotokap   14 lutego 2020r. o 20:43

~Srebrny Złotokap

Postów:

Lepsze jest to, które jest wolne od pracy
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

~Srebrny Złotokap   14 lutego 2020r. o 20:44

~Srebrny Złotokap

Postów:

Lepsze jest to, które jest wolne od pracy
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

~~Ceglastoróżowy Krokus   14 lutego 2020r. o 20:51

~~Ceglastoróżowy Krokus

Postów:

no to dziś ,,,walenty...przijdzie do domu urznięty?buhhhhha
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

fobiak   3 marca 2020r. o 17:04

fobiak

Postów: 4400

"Tylko czy powinniśmy sobie okazywać miłość jedynie w Walentynki? Czy nie powinno być tak, że warto doceniać drugą osobę każdego dnia? Te pytania oraz fakt, że coraz więcej osób mówi o okropnej komercjalizacji święta i przez to umniejszeniu uczucia jakim jest miłość i zakochanie się powoduje, że co roku zwiększa się ilość sceptyków obchodzenia Walentynek. W dobie internetu powstaje wiele grup które zrzeszają ludzi wolnych, tak zwanych singli, którzy mówią o tym, że czasami chora atmosfera która się wytwarza 14 lutego powoduje, że czują się atakowani, a same walentynki piętnują osoby samotne. "

nie wiem, kto plodzil ten tekst ale gloopszego juz dawno nie czytalem. a tak na marginesie zakochani maja swoj dzien na codzien i nie potrzebuja dodatkowego swieta . dzien walentynkowy wydarty pazurami z niemiec nie jest zadnym dniem zakochanych, jest to dzien obchodzony podczas karnawalu i jest przeznaczony na roochanie poza partnerskie i z tego slynie a do milosci mu daleko, chociaz zdarzaja sie przypadki, ze po roochaniu, ktos tam moze sie zakochac.
wracajac do cytatu, wyglada na to, ze singel nie ma prawa do zakochania?
ale bzdet, bo przewaznie oni sie zakochuja i pozniej zmieniaja stan kawalerski.
Zgłoś do moderacji Temat zamknięty  

W górę   Temat zamknięty Strona 1 2 > >>