ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4708, 24 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


1 maja 2020r. godz. 15:21, odsłon: 3098, Marcin Marczewski, Kazimierz Marczewski
123 miliardy euro - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE - czytamy w tekście Business Insidera.
Bolesławiec - Informacje: 16 lat Polski w Unii na zdecydowany plus Plaga Unii Europejskiej i Polski (fot. Facebook Z. Czernow)

16 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków, w tym wielu bolesławian.

Z okazji 16. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wielu stara się podsumowywać ten okres. Business Insider policzył, na podstawie danych z Ministerstwa Finansów, polskie członkostwo w Unii Europejskiej od strony ekonomicznej. Bilans jest jednoznaczny i na pewno bardzo bolesny dla eurosceptyków.

Ponad 181 miliardów euro - tyle pieniędzy przez 16 lat Polska dostała z Unii Europejskiej (UE). W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 miliardów. 123 miliardy euro, to prawie pół biliona zł  - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE - czytamy w tekście Business Insidera.

Efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej widać także w Bolesławcu. Większość inwestycji została sfinansowana lub współfinansowana z funduszy unijnych. BOK-MCC, Termy, biblioteka, niezliczone remonty dróg, liczne imprezy kulturalne, w tym Bolesławieckiego Święto Ceramiki.

Ale myślimy, że to z czego najbardziej korzystamy na co dzień to otwarte granice i możliwości funkcjonowania w dowolnym kraju Unii Europejskiej, bezproblemowego podróżowania praktycznie po całej Europie.

Unia Europejska to oczywiście nie tylko otwarte granice, ale także wspólne prawo, standaryzacje ułatwiające funkcjonowanie na wielu rynkach (czasami przejaskrawiane) czy wspólne działania (choć nie we wszystkich obszarach życia).

Od kilku lat obecnie rządzący Polską politycy próbują grać na naszych emocjach, kwestionować sukcesy, które odnieśliśmy dzięki temu, że staliśmy się częścią Wspólnoty. Byli nawet tacy, którzy twierdzili, że "Unia Europejska to takie baju baju dla frajerów", choć później przyznawali, że się mylili.

Wśród naszych znajomych mamy wiele młodszych koleżanek i kolegów, którzy nie pamiętają dnia wstąpienia Polski do UE. Mieli wtedy zaledwie kilka lat, nie mieli więc szansy dostrzec różnic i tego jak Polska zmieniła się dzięki integracji w ramach Unii Europejskiej.

Dzisiaj, w czasach epidemii koronawirusa, gdy zamknięte są granice, możliwości swobodnego poruszania się są mocno ograniczone, a w telewizji publicznej wszechobecna jest propaganda mówiąca jak jest wszystkim dobrze, możemy sobie przypomnieć lub wyobrazić jak wyglądała polska codzienność kilkadziesiąt lat temu. Nie było epidemii a na granicach stać trzeba było kilka lub kilkanaście godzin. Paszport był tylko dla uprzywilejowanych, szczególnie tych popierających linię rządzącej wtedy partii.

Najkorzystniejszym wtedy kierunkiem podróży była dawna Jugosławia.Gdzie nasi rodacy sprzedawali swoje towary aby zarobić na życie i inne dobra materialne. Jest okazja, żeby przypomnieć, że był taki czas, gdy w Polsce wszystko było na kartki i stopa bezrobocia przekraczał kilkadziesiąt procent.

Swoboda podróżowania i otwarcie granic nastąpiło dopiero po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego właśnie nie raz, przed pełzającą zmianą ustroju i ciągłego obrażania się na Unię powinniśmy ponownie odpowiedzieć na pytania: czy chcemy Polski zamkniętej z rządzącymi, których nikt nie kontroluje, ograniczonych możliwości, wszechobecnej propagandy, czy demokratycznej, otwartej Polski w rozwijającej się Europie i korzystającej z integracji każdego dnia z trójpodziałem władzy?

Czy chcemy uczestniczyć w wolnych, bezpośrednich, demokratycznych i tajnych wyborach? Czy zadowala nas tzw. usługa pocztowa? Wybór należy do nas i tylko do nas.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 > >>

~~Kasztanowatordzawa Kolendra   2 maja 2020r. o 14:06

~~Kasztanowatordzawa Kolendra

Postów:

"Ponad 181 miliardów euro - tyle pieniędzy przez 16 lat Polska dostała z Unii Europejskiej (UE). W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 miliardów. 123 miliardy euro, to prawie pół biliona zł - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE - czytamy w tekście Business Insidera."

To nie jest cała prawda, a część prawdy to kłamstwo!

Większość unijnych dotacji dla Polski wraca do zachodnich korporacji, głównie niemieckich. Chodzi o budowy, modernizacje etc. Na tym zarabiają głównie zachodnie firmy, które płacą, podatki w swoich krajach.

Ponadto, wiele milionów, jeśli nie miliardów idzie na utrzymanie "unijnych" etatów w Polsce. Ta armia ludzi zajmuje się pisaniem wniosków o unijne dotacje, rozliczaniem tych dotacji etc.

Tak więc jak by to wszystko uczciwie policzyć to by się okazało, że wcale nie jest tak wspaniale jak usiłuje wmówić nam propaganda.

Mniej TV i głupawych portali, więcej samodzielnego myślenia!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztankowa Aksamitka   2 maja 2020r. o 14:15

~~Kasztankowa Aksamitka

Postów:

bez Unii jesteśmy ''udupieni '' na amen...

z kim będziemy handlować ?
komu sprzedawać i co ?

bez własnego przemysłu i z będącą w ruinie gospodarką jesteśmy w Europie ''zerem ''

aha ...mamy kopalnie ...hahaha
no i mamy kler który ''wymodli '' cuda

jesteśmy już pariasami Europy więc co będzie bez Unii?

i proszę ...nie piszcie mi tu że ''tożsamością narodową '' -czy też innym potworkiem słownym to określicie -napełnicie gary ..;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Werbena   2 maja 2020r. o 14:15

~~Werbena

Postów:

Amen .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Werbena   2 maja 2020r. o 16:59

~~Werbena

Postów:

Faktycznie jest si
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Werbena   2 maja 2020r. o 19:37

~~Werbena

Postów:

Jeśli nie kumasz , to znaczy że nic nie kumasz. Historia zna przypadek np. pana Lisa , którego zasadniczym zadaniem było wzbudzanie kontrowersji , jak w Twoim przypadku na Bolcu. Mówisz , że piszesz prawdę bucu , to napisz ile bierzesz za spokój na Bajaniu ... kontrolerze z bożej łaski

Powiem Ci Głupi Jasiu o co mnie chodzi , ale zatrzymaj to w swoim ipeenku i nikomu nie powtarzaj ... DONOSICIELU ... otóż irytują mnie i. dioci , którym się wydaje , że pozjadali już wszystkie rozumy.

Tylko sza ... żeby nikt się nie dowiedział :)

... mam jeszcze dwa zyle na piwo
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztankowa Aksamitka   2 maja 2020r. o 20:51

~~Kasztankowa Aksamitka

Postów:

~~Werbena napisał(a): ile bierzesz za spokój na Bajaniu ...

... DONOSICIELU ... otóż irytują mnie i. dioci , którym się wydaje , że pozjadali już wszystkie rozumy.


właśnie kolejny raz zaznaczyłeś jakim jesteś dur.nie.m ...

czyż nie odpisałem ci że robię to za darmoszkę?
to co wypisujesz o mnie ''olewam'' boś głom.b ...będziesz obrażał dup.ku moich znajomych natychmiast cię zgłoszę ...
nie zakumałeś więc zapewne po raz kolejny ,tradycyjnie jesteś napruty...

zresztą trzy przed piwskiem czy też po nim ty zawsze pierdzielisz bzdety...

dlaczego piszesz ''donosicielu'' też nie raczysz wyjaśnić ...

są tu zapewne ludzie mądrzejsi od Falco ale ty do nich nie należysz ...
stąd twój ''ból dupeczki ''
więc ściśnij poślady bo jeszcze ci się coś uleje...
z tą świadomością musisz żyć ...tak długo jak stan twojej wątroby ci na to pozwoli ...hahaha

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pawi Kosmos   2 maja 2020r. o 21:04

~~Pawi Kosmos

Postów:

kontynujcie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Werbena   2 maja 2020r. o 22:04

~~Werbena

Postów:

Wcale nie jestem od Ciebie mądrzejszy Falco . Gdybym był to już dawno przestał bym tu pisać.
Ale mam gdzieś w głowie taki podprogowy program , którego nie potrafię znaleść. Zaprogramowano mnie na tępienie sk ... stwa pod każdą postacią . Kłamiesz bucu . Ten pożal się boże portal już dawno by upadł ... gdyby nie my Z tym , że ja kasy nie biorę od Mańka i Kaśmisza . Mają mnie w tylcu , więc ... Panny bywają złośliwe.

Póki co ... dobrej nocy Bracia Lachy i Wam Piękne Słowianki
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.