ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4243, 17 czerwca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamt
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Wideo21 kwietnia 2017r. godz. 17:13, odsłon: 17608, Bolec.Info
Zamiast "Mieszka" - Centrum Wiedzy
Dziś podpisano umowę na budowę Centrum Wiedzy. Dawny dom handlowy zmieni się nie do poznania.
Bolesławiec - Informacje: Zamiast Podpisanie umowy na budowę Centrum Wiedzy (fot. Bolec.Info)

 Całe przedsięwzięcie nazywa się: "Centrum wiedzy - adaptacja pomieszczeń byłego domu handlowego na cele publiczne w Bolesławcu". Jak czytamy w opisie inwestycji przebudowany zostanie budynek dawnego Domu Handlowego „Mieszko” pochodzący z lat 60-tych ubiegłego stulecia. Budynek jest wzniesiony w konstrukcji żelbetowej, słupowo-ryglowej ze stropami wykonanymi z płyt kanałowych, czterokondygnacyjny, w tym jedna kondygnacja podziemna, wybudowany został na planie wydłużonego prostokąta, z dachem płaskim. Stan jego żelbetowej konstrukcji pozwala na to, aby nadal ją wykorzystywać.

Zobacz podpisanie umowy i wypowiedzi na temat Centrum Wiedzy:

Realizacja zadania ma być odpowiedzią na trudności w funkcjonowaniu obecniej Miejskiej Biblioteki Publicznej, spowodowane głównie rosnącą liczbą użytkowników, złym stanem technicznym budynku oraz jego stosunkowo niewielką powierzchnią.

Powierzchnia nowego obiektu wyniesie 1 346,53 m2, ma on spełniać wszystkie wymogi przewidziane dla obiektów użyteczności publicznej i być przystosowany w pełni dla osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada zachowanie istniejącej, prostej formy budynku,
ale uszlachetnienie jej poprzez użycie wysokiej klasy materiałów, tj. cegła, szkło i płyty elewacyjne, bardzo dobrej jakości oraz o wysokich walorach estetycznych. 


Widok elewacji wschodniej.

Główna bryła budynku pozostaje w niezmienionym kształcie, zmianie podlega jedynie rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych oraz wykończenie wnętrza i elewacji. Kondygnacja piwnicy, tak jak pierwotnie, pełnić będzie funkcję magazynowo - techniczną.

Kondygnację parteru przeznaczono na multimedialne „Centrum Wiedzy”. Zaprojektowano tu otwartą przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością podziału, dzięki zastosowaniu mobilnych ścianek działowych. Główne wejście prowadzi przez nowy w całości przeszklony wiatrołap. Z wiatrołapu dostępna będzie również mała kawiarnia z zapleczem i ogrodem zimowym, który dzięki zastosowaniu rozsuwanej fasady latem i wiosną pełnić może funkcję tarasu z widokiem na miejskie planty.


Widok elewacji zachodniej.

Kondygnację 1-go piętra przeznaczono na wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych. Otwarta przestrzeń została wizualnie podzielona na funkcję wypożyczalni, czytelni i mediateki. 

W przestrzeni łącznika zlokalizowana została wypożyczalnia wyposażona w regały stacjonarne, środkowa część zagospodarowana została na mediatekę ze stanowiskami komputerowymi i stanowiskami pracy indywidualnej, natomiast północna część kondygnacji pełnić będzie funkcję czytelni. Wzdłuż wschodniej elewacji, w przestrzeni istniejącego wspornika zaprojektowano podesty drewniane, które nadadzą indywidualny charakter tej przestrzeni. 


Tak ma wyglądać parter.

Na kondygnacji 1-go pietra pozostawiono istniejącą klatkę schodową, która ma pełnić funkcję wewnętrznej klatki, łączącej kondygnacje przeznaczone na Miejską Bibliotekę Publiczną. Poprzez zastosowanie nowych materiałów, klatka schodowa stanie się ciekawym detalem architektonicznym we wnętrzu. 


Wizualizacja pierwszego piętra.
 
Kondygnację 2-go piętra przeznaczono na wypożyczalnię i czytelnię dla dzieci i młodzieży. 

Analogicznie do kondygnacji 1-go piętra, otwarta przestrzeń wizualnie została podzielona na funkcję wypożyczalni, czytelni i mediateki. W północnej części kondygnacji, przy istniejących schodach, zlokalizowano wypożyczalnię z regałami stacjonarnymi, środkowa i południowa część przeznaczona została na czytelnię i mediatekę. 

Przestrzeń tę zaaranżowano drewnianymi podestami, regałami z siedziskami oraz innymi elementami wyposażenia, które oprócz nadania indywidualnego charakteru, są przyjazne i ciekawe dla młodych ludzi. 


Tak może wyglądać drugie piętro budynku.

W zachodniej części kondygnacji wydzielono dwie salki warsztatowe połączone pomieszczeniem magazynowym na sprzęt audio. Jedną z nich wyposażono w stoły i krzesła, aby można w niej było prowadzć np. zajęcia komputerowe dla seniorów, natomiast druga salka wyposażona została w ścianę meblową z siedziskami do dowolnej aranżacji.

Innowacyjność projektu polega na połączeniu w jednym budynku kilku funkcji, co pozwoli na powstanie centrum kulturalnego i naukowego odpowiadającego zróżnicowanym potrzebom mieszkańców. 

Miasto Bolesławiec podjęło działania (Prezydent Bolesławca Piotr Roman spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem), aby w ramach projektu „Centrum Wiedzy”, mógł w obiekcie funkcjonować program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego SOWA, czyli Strefy Odkrywania Wiedzy Aktywnej, realizowany wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. 

Wykonawcą inwestycji jest firma PRO – BUD Janusz Pawłowski i Wspólnicy. Projektant to SANKON S.C. Weronika Polak, Bolesławianka była architektką prowadzącą prace nad projektem

Termin realizacji zadania to 14 sierpnia 2018 r. Szacowane koszty inwestycji: 

12 917 604 zł roboty budowlane, 232 470 zł nadzór inwestorski, 
31 734 zł nadzór autorski,
1 135 660 zł wyposażenie obiektu. 


WIzualizacja drugiego piętra.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~wojti   21 kwietnia 2017r. o 21:07

~wojti

Postów:

Pomysł na nowe miejsce biblioteki jak najbardziej pochwalam . Lecz czy tak duży budynek tylko na bibliotekę i małą kawiarnię to nie przesada ? .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~ŁM   21 kwietnia 2017r. o 21:48

~~ŁM

Postów:

Żądamy Lotniska i Dostępu do morza. Przydałby się też nowy basen! I dlaczego Bolesławiec nie ma metra? :/
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~hellga   21 kwietnia 2017r. o 22:05

~~hellga

Postów:

i co? nie dali apteki stacji orlen i banku? ale lipa. hehe spoko wizualka i projekt.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~wyborca   22 kwietnia 2017r. o 0:54

~~wyborca

Postów:

Ehh... tyle inwestycji naszykowanych na rok wyborczy i kampanie, a tu niedobry Kaczor dyktator nie pozwoli na start w wyborach..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Tornister   22 kwietnia 2017r. o 5:25

~~Tornister

Postów:

To jest super pomysł Nie marudźcie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   22 kwietnia 2017r. o 6:53

~~

Postów:

~~wyborca napisał(a): Ehh... tyle inwestycji naszykowanych na rok wyborczy i kampanie, a tu niedobry Kaczor dyktator nie pozwoli na start w wyborach..


Dla was wystarczy to co już jest - gotowy "obiekt" na Tysiąclecia - bez przebudowy. Zwiększą tylko liczbę miejsc.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sw   22 kwietnia 2017r. o 7:14

~~Sw

Postów:

Kogoś lekko poniosło z kosztami sama adaptacja za 10tys za M2. Dużo taniej było zburzyć i wybudować od nowa . Przecież to nie był zabytek...Ale co tam po co liczyc
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   22 kwietnia 2017r. o 8:47

~~

Postów:

~~Sw napisał(a): Kogoś lekko poniosło z kosztami sama adaptacja za 10tys za M2. Dużo taniej było zburzyć i wybudować od nowa . Przecież to nie był zabytek...Ale co tam po co liczyc

W Warszawie trzeba zaplacic rowniez 10 000 PLN za m2 mieszkania. Koszt Centrum jest bardzo racjonalny.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

AutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusAroni HydraulikMORENAZuraw KlevetDomoExpert
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy