Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
19 czerwca 2004r. godz. 23:45, odsłon: 1581, MGPiPS

Gdzie szukać informacji o zmianach czekających przedsiębiorców po wejściu Polski do UE?

Po 1 maja br. w wielu instytucjach i urzędach – krajowych oraz unijnych – można zasięgnąć informacji o zmianach, jakie dotyczą działalności przedsiębiorców.
Poniżej podajemy adresy, pod którymi należy szukać informacji na temat problemów z przewozem towarów, ceł czy pracy za granicą.
(fot. Bolec.Info)

STRONA INTERNETOWA MGiP:
www.mgpips.gov.pl

www.funduszestrukturalne.gov.pl
Z dniem 1 kwietnia 2004 r. w holu budynku głównego MGiP został uruchomiony Punkt informacyjny na temat funduszy strukturalnych. Wszyscy zainteresowani mogą uzyskać tam informacje dotyczące funduszy strukturalnych oraz poszczególnych programów operacyjnych. Docelowo planowane jest założenie infolinii ogólnej i specjalistycznej.
Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje na temat priorytetów FS, procedur aplikacyjnych, obowiązków informacyjnych przy projektach z FS, innych źródeł informacji o funduszach unijnych. Pod adresem www.funduszestrukturalne.info.pl/mgpips przygotowywana jest interaktywna baza szkoleń, która w przyszłości będzie częścią składową portalu.

www.solvit.gov.pl
System SOLVIT służy nieformalnemu rozwiązywaniu problemów transgranicznych, wynikających ze złego stosowaniu prawa wspólnotowego przez administracje państw członkowskich. Z systemu mogą korzystać zarówno indywidualni obywatele jak i firmy (np. w sprawach uznawania dyplomów lub kwalifikacji, kwestiach podatkowych czy związanych z dopuszczaniem towarów do obrotu). Problemy są rozwiązywane poprzez współpracę sieci Centrów Koordynacyjnych, utworzonych w każdym państwie członkowskim w strukturze krajowej administracji. Od momentu akcesji Polska może poprzez SOLVIT rozwiązywać problemy zgłaszane przez polskich przedsiębiorców lub obywateli, natomiast inne państwa członkowskie mogą przedstawiać problemy wynikające z nieprawidłowego stosowania przez polską administrację prawa wspólnotowego wobec obywateli i przedsiębiorców z tych państw. Więcej informacji na stronie www.solvit.gov.pl

clo.mg.gov.pl
Departament Administrowania Obrotem MGiP udziela unijnych licencji importowych oraz eksportowych w zakresie środków pozataryfowych stosowanych w odniesieniu do towarów przemysłowych. Na stronie internetowej clo.mg.gov.pl znajdują się informacje na temat środków polityki handlowej Unii Europejskiej, jak również informacje o konieczności przekazania określonych danych albo do Komisji Europejskiej, albo do MGiP.

www.mg.gov.pl - dział: rejestry lub formularze
Wpis do przedmiotowego rejestru kwalifikowanych podmiotów, świadczących usługi certyfikacyjne, dokonywany będzie po 1 maja 2004 r. na zasadach obecnie obowiązujących, czyli na podstawie ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.
Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na stronie internetowej www.mg.gov.pl, w dziale rejestry lub formularze.

www.buwiwm.edu.pl
Obywatele Polscy pragnący rozpocząć pracę w jednym z państw członkowskich UE muszą, najlepiej jeszcze przed wyjazdem, zorientować się czy zawód lub działalność, którą chcą wykonywać za granicą, ma w danym kraju status zawodu/działalności regulowanej.
Jeżeli tak, to niezbędne będzie poddanie się w kraju docelowym procedurze uznawania kwalifikacji zawodowych. Informacji o działalnościach i zawodach regulowanych, występujących w poszczególnych krajach UE, można zasięgnąć w Polsce za pośrednictwem ośrodka informacji właściwego, odpowiednio, do informowania o zasadach uznawania kwalifikacji, do wykonywania zawodów regulowanych oraz – do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności. Ośrodki te są umiejscowione w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Warszawie.
Kontakt: ul. Smolna 13, 00-375 Warszawa, tel. (sekretariat) 826-74-34, fax. 826-28-23, e-mail: [email protected] lub [email protected], strona w Internecie www.buwiwm.edu.pl

www.mf.gov.pl
Przedsiębiorcy prowadzący handel z państwami członkowskimi UE są zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji statystycznych INTRASTAT, obejmujących zbiorcze zestawienie dokonanych przywozów i wywozów towarów. Deklaracje te, w formie pisemnej przy użyciu odpowiednich formularzy lub drogą elektroniczną (zgodnie ze specyfikacją XML opublikowaną na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl, przedsiębiorcy powinni składać we właściwych miejscowo izbach celnych, do 10 dnia kalendarzowego każdego miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym. Zgłoszenie INTRASTAT może być dokonywane przez osobę zobowiązaną lub jej przedstawiciela. Główny Urząd
Statystyczny ustalił wartości graniczne obrotów towarowych, poniżej których następuje zwolnienie przedsiębiorcy ze składania zgłoszenia INTRASTAT (tzw. próg asymilacji).
Wynoszą one: 500 tys. zł - dla wywozu towarów oraz 300 tys. zł - dla przywozu. Analiza poprawności deklaracji INTRASTAT będzie dokonywana przez porównanie z deklaracją podatkową VAT.

http://www.ukie.gov.pl
Po 1 maja 2004 r. zamiar udzielania pomocy dla przedsiębiorców musi być zgłaszany do zatwierdzenia Komisji Europejskiej w formie projektu programu pomocowego lub pomocy indywidualnej (ad hoc). Notyfikacja programu lub pomocy ad hoc przez państwo członkowskie otwiera często długotrwałe postępowanie, od wyniku którego zależy możliwość udzielania pomocy publicznej. Warunkiem podstawowym udzielania pomocy publicznej jest posiadanie przez programy pomocowe mocy obowiązującej na gruncie istniejącego prawodawstwa. Departament Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu MGiP przygotowuje projekty rozporządzeń ministra gospodarki i pracy oraz Rady Ministrów, regulujące zasady udzielania pomocy. Ich treść zostanie opublikowana na stronach internetowych MGiP natychmiast po ich przyjęciu. Analiza zasad promocji krajowych towarów przemysłowych i rolno-spożywczych w świetle wymogów prawa wspólnotowego przeprowadzona została przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i zostanie udostępniona wkrótce na stronach internetowych UKIE

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza