Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
9 kwietnia 2012r. godz. 21:24, odsłon: 4474, Bolec.Info/Paweł Cyz

Studenci w Kopalni Kruszyw Rakowice

Przyszli inżynierowie budowlańcy odbyli zajęcia w kopalni w ramach Uniwersytetu Betonu.
Studenci w Rakowicach
Studenci w Rakowicach (fot. Paweł Cyz)
Studenci pięciu uczelni technicznych: Politechniki Wrocławskiej, Opolskiej, Koszalińskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odwiedzili Kopalnię Kruszyw Rakowice (w pobliżu Lwówka Śląskiego) w ramach Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże. To jeden z największych projektów edukacyjnych przeznaczonych dla przyszłych budowlańców. Bierze w nim udział 17 uczelni technicznych oraz ponad setka najzdolniejszych studentów.

– Chcemy zainteresować przyszłych inżynierów branżą budowlaną i pokazać im w jaki sposób w praktyce mogą wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Uważamy, że biznes powinien aktywnie włączyć się w kształcenie kadr, a współpraca gospodarki i nauki jest konieczna - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement SA.

Druga część projektu, która rozpoczęła w połowie marca obejmuje sesje wyjazdowe. Wszyscy studenci odwiedzą jedną wytwórnię betonu towarowego oraz jedną kopalnię kruszyw. I tak w tym tygodniu przyszli budowlańcy mieli okazję zwiedzić KK Rakowice.

- Jest to jedna z większych kopalń należących do Górażdże Kruszywa. Pokazaliśmy jak przebiega proces produkcyjny oraz zaprezentowaliśmy nasz asortyment. Dla studentów to niespotykana szansa na poszerzenie wiedzy akademickiej – mówi Waldemar Moskiewicz, kierownik Kopalni Surowców Mineralnych Rakowice.

Wykłady i książki to za mało.
Idea powołania przez Grupę Górażdże Uniwersytetu Betonu oraz możliwość spotkań z ekspertami Grupy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów i ich opiekunów naukowych.

– Mamy tu studentów z ostatnich lat studiów, którzy są bardziej świadomi i na pewno nauka na tym etapie wymaga czegoś więcej niż tylko wykładów i książek. Projekt został więc entuzjastycznie przyjęty. Eksperci Grupy Górażdże prezentują tu wiele ciekawych aspektów niezwykle obszernej dziedziny, jaką jest budownictwo. Ponadto nasi studenci mają okazję poznać lidera branży, z którym w niedalekiej przyszłości będą współpracować - mówi dr inż. Michał Musiał z Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej.

Kopalnia Kruszyw Rakowice zlokalizowana jest w obszarze wsi Rakowice Wielkie i Rakowice Małe, w pobliżu Lwówka Śląskiego. Złoże rozciąga się na przestrzeni ok. 4 km. Kopalnia oferuje kruszywo drobne – piasek, kruszywo grube – żwir oraz pospółki.

- Niestety o cyklu produkcyjnym kruszywa mało się mówi na zajęciach uczelnianych, albo nie mówi się wcale, a myślę, że warto wiedzieć jak działa taka linia do jego wytwarzania. Dlatego projekt Grupy Górażdże uważam za niezwykle cenny. - powiedział Damian Krec, student z Politechniki Koszalińskiej.

- Teoria teorią, natomiast zobaczyć jak to wszystko naprawdę powstaje jest znacznie ciekawsze i na dłużej pozostaje w pamięci – skomentował Mateusz Kaczmarek, student Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie studentów kilku Uczelni w Rakowicach było dla nich również okazją do wymiany doświadczeń.
- Studenci i młoda kadra naukowa mają nie tylko możliwość zobaczenia od kuchni jak się produkuje pewne komponenty do świeżych mieszanek oraz do betonu, ale również mogą zacieśnić więzy, podyskutować, poznać się nawzajem – mówi dr inż. Mariusz Januszewski z Zakładu Budownictwa i Materiałów Budowlanych Politechniki Koszalińskiej.

Oprócz sesji wyjazdowych projekt Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże obejmuje również dwa konkursy: indywidualny i zespołowy. Ten drugi rozpoczął się w styczniu, potrwa do maja, a jego tematyka to: Właściwości i możliwości zastosowania cementów Grupy Górażdże w praktyce.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas finałowej gali 17 maja 2012 r. Poszczególne zespoły zaprezentują przed jury wyniki swoich badań oraz zaproponują potencjalne możliwości zastosowania badanych cementów. Na zwycięskie zespoły czekają atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny m.in. mieszalnik o objętości 75 m3. Podczas gali finałowej studenci będą mogli też wziąć udział w konkursie indywidualnym nt. Wiedzy z technologii betonu i o Grupie GórażdżeBolec.Info - zdjęcie
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza