Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
9 czerwca 2012r. godz. 16:44, odsłon: 3544, bolec.info/MC

Pospieszalski o opozycji lat 70/80

Zeszłoroczna wizyta Jana Pospieszalskiego w Bolesławcu wywołała spore zamieszanie, pomimo to NSZZ "Solidarność" oraz instytucje miejskie po raz kolejny zaprosili publicystę.
Jan Pospieszalski w Bolesławcu
Jan Pospieszalski w Bolesławcu (fot. BOK-MCC)
Dnia 16.06.2012 o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej BOK – MCC odbędzie się spotkanie z Janem Pospieszalskim oraz prezentacja cyklu miniatur filmowych, w reż. E. Stankiewicz, ukazujących sylwetki bohaterów opozycji lat 70/80 i działaczy NSZZ Solidarność.

Dla autorów cyklu filmowego, J. Pospieszalskiego i E. Stankiewicz, centralnym zagadnieniem była idea wolności, a mottem stała się sentencja wypowiedziana przez jednego z rozmówców: „…Tyle wolności jesteśmy w stanie wywalczyć, ile zdołamy jej sobie wyobrazić. Wolność powstaje w głowie”. Stąd też tytuł cyklu - Ćwiczenia na wyobraźnię. Jego bohaterami są: Jerzy Bogumił, Andrzej Bulc, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Mieczysław Gil, Alicja Kowalczyk, Ewa Kubasiewicz, Andrzej Michałowski, Tomasz Olko, Grzegorz Popielczyk, Zofia Romaszewska, Leon Stobiecki , Krzysztof Wolf oraz Zdzisław Złotkowski - liderzy ruchu, główne postacie związku i konspiracji w stanie wojennym. Wszystkich ich dotknęły brutalne represje. Dziś, po latach, większość z nich pozostała w cieniu. Nie otrzymali zaszczytnych funkcji, tytułów. Niewielu o nich pamięta.

Inspiracją cyklu filmowego, adresowanego zarówno do tych, którzy pamiętają czas Solidarności, jak i do młodych widzów, dla których to już tylko historia, były słowa francuskiego socjologa Alaina Touraine: „Solidarność” to największy zryw wolnościowy, jaki dokonał się na świecie po II wojnie. Była jedną z najważniejszych spraw, jakie zdarzyły się ludzkości w II poł. XX wieku. Dużo jeździłem po świecie, ale nigdy nie spotkałem ludzi podobnych do tych z „Solidarności” – bezwarunkowo przywiązanych do wolności, ludzi którzy zdecydowali się wziąć na siebie całą odpowiedzialność za historię. Był to także jeden z najpiękniejszych momentów mojego życia. „Solidarność” jest jednym z niewielu pięknych, pozytywnych doświadczeń XX wieku. Analizowałem wiele społecznych ruchów, jednak żaden z nich nie zrobił ma mnie takiego wrażenia jak „Solidarność”.

Na spotkanie, organizowane przez Biuro Terenowe NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu we współpracy z Muzeum Ceramiki oraz Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, wstęp jest wolny.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).