ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4279, 23 lipca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama VW zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

18 września 2012r. godz. 17:37, odsłon: 13263, Bolec.Info/Bernard Łętowski
Nowak funduje pomnik Martina Opitza
Przy ulicy Martina Opitza zostanie odsłonięty pomnik wielkiego niemieckiego poety.
Bolesławiec - Informacje: Nowak funduje pomnik Martina Opitza (fot. źródło: Internet)
Przy ulicy Martina Opitza zostanie odsłonięty pomnik wielkiego niemieckiego poety. Ufundował go Bogusław Nowak, właściciel Piwnicy Paryskiej oraz prezes słynnego m.in. z Gliniady stowarzyszenia Via Sudetica.

- Mieszkam przy ulicy Opitza i od lat marzyło mi się, aby nasze miasto w jakiś sposób uhonorowało tę ważną dla literatury postać - mówi fundator. - Nie da się patrzeć na historię Bolesławca bez jej znakomitej niemieckiej części i warto promować postacie istotne dla naszego miasta, bez względu na to w jakim języku tworzyły.

Popiersie poety stanie tuż przy Piwnicy Paryskiej. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 30 września na godzinę 17.00, kiedy to Piwnica będzie obchodziła swoje siódme urodziny.

- Oczywiście można pisać wnioski i starać się o samorządowe pieniądze na takie cele, ale już wyobrażam sobie publiczne dyskusje o tym, że Opitz nie był Polakiem, w którym miejscu należy postawić pomnik i o kosztach jego budowy - mówi Nowak. - Szkoda fatygi. Honorujemy ważną postać bolesławieckiej historii stawiając pomnik na prywatnej działce i za prywatne pieniądze.

Pomnik Opitza stał już w Bolesławcu obok dzisiejszego sądu a dawnego gimnazjum. Pomnik Hermanna Michaelisa (popiersie z karraryjskiego marmuru na marmurowym postumencie) odsłonięto uroczyście z udziałem uczniów miejskich szkół, władz i mieszkańców w 1887 roku. Pomnik najprawdopodobniej zniszczyli żołnierze radzieccy w 1945 roku.

Nowy, odlany z brązu pomnik, ma gwarancję trwałości na 700 lat. Autorem rzeźby jest Tomasz Górnicki, absolwent wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i syn pochodzącego z Bolesławca Waldemara Górnickiego, który prowadzi w Niwach Ostrołęckich Odlewnię Artystyczną.

Martin Opitz to poeta, teoretyk literatury, tłumacz i dyplomata urodzony 23 grudnia 1597 w Bolesławcu. Syn bolesławieckiego rzeźnika w swoich wierszach opiewał piękno ziemi bolesławieckiej - jego samego nazywano Łabędziem Bobru. Porównywany do Petrarki czy Kochanowskiego poeta już w wieku 20 lat napisał pracę "Aristarchus, albo o pogardzie dla języka niemieckiego", w której wychwalał zalety mowy niemieckiej i wnosił o zastąpienie w poezji łaciny kunsztowną formą języka niemieckiego. W 1624 wydał dzieło swojego życia, którym była rozprawa pt. Buch von der Deutscher Poeterey (Księga o poetyce niemieckiej). Namawiał w niej do wykwintności języka ojczystego i zarazem do unikania makaronizmów. Był również autorem libretta pierwszej opery w języku niemieckim Jako dyplomata Opitz służył Habsburgom, Szwedom i królowi Rzeczypospolitej Władysławowi IV Wazie, który w 1637 przyjął Opitza w poczet swych dworzan i powierzył mu stanowisko nadwornego historiografa. Opitz zmarł podczas epidemii dżumy w 1639 w Gdańsku.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Kajtek   18 września 2012r. o 18:58

~Kajtek

Postów:

Już nie wie w jaki sposób zabłysnąć! Zaczyna się promować bo za 2 lata wybory! (...)

Zmoderowano 19.09.2012 godz.10:25 - powód: (Hegemon)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~ja   18 września 2012r. o 19:14

~ja

Postów:

Nie postawi pomnika dla miasta tylko dla siebie....nowa dekoracja ''Piwnicy''- proste.
Gdy p.Nowak postawi jakiś pomnik w odległości 50m od piwnicy to mogę zrozumieć że zafundował pomnik miastu. Jak zwykle ściema i autopromocja w wykonaniu tego pana.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 września 2012r. o 19:49

~

Postów:

~ja napisał(a): Nie postawi pomnika dla miasta tylko dla siebie....nowa dekoracja ''Piwnicy''- proste.
Gdy p.Nowak postawi jakiś pomnik w odległości 50m od piwnicy to mogę zrozumieć że zafundował pomnik miastu. Jak zwykle ściema i autopromocja w wykonaniu tego pana.zgadzam sie w 100% ;) reklama przede wszystkim! tak btw, wyborow i tak nie wygra;)i mam nadzieje ze tak sie nigdy nie stanie :)( to do komentarza powyzej)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 września 2012r. o 21:30

~

Postów:

czy Opitz był "wielkim poetą niemieckim"? znaczącym twórcą okresu baroku i założycielem śląskiej szkoły poetyckiej brzmi jednak konkretniej:) wielkim poetą może Goethe, Schiller czy Brecht:)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 września 2012r. o 21:32

~

Postów:

~Kajtek napisał(a): Już nie wie w jaki sposób zabłysnąć! ...


No na pewno uknuł ten plan aby zebrać głosy mniejszości niemieckiej w Bolesławcu (...) : )

Zmoderowano 19.09.2012 godz.10:27 - powód: Cytowanie (Hegemon)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~alto   18 września 2012r. o 22:22

~alto

Postów:

Nie przepadam za Nowakiem-politykiem ale tę jego inicjatywę w pełni popieram. Jako człowiek kultury realizuje przedsięwzięcie niewątpliwie kuturalne. Na tym się zna i tym się powinien zajmować. Tym razem - brawo Panie Nowak!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 września 2012r. o 23:59

~

Postów:

Nowak za swoje pieniądze odbudował najpierw kawałek ulicy Komuny Paryskiej a teraz stawia tak ważny dla historii miasta pomnik. Brawo oby więcej takich w mieście !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~pinio65   19 września 2012r. o 6:38

~pinio65

Postów:
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

CasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy