Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
30 kwietnia 2013r. godz. 23:19, odsłon: 3431, Bolec.Info/UM Bolesławiec

Tablica upamiętniająca 68. rocznicę powrotu z Syberii

Rada Miasta Bolesławiec wyraziła zgodę na umieszczenie tablicy pamiątkowej o treści "Po zesłaniu i głodowej tułaczce na Syberii wróciliśmy do Ojczyzny".
(fot. www.flagi.mmg.com.pl)
Tablica umieszczona zostanie na pamiątkę 68 rocznicy powrotu" na pomniku "Kresowiaków" w Bolesławcu. Pomnik znajduje się przy Placu Wolności. Tablica pamiątkowa zostanie sfinansowana przez Koło "Związku Sybiraków" w Bolesławcu.

Pomnik "Kresowiaków" został wzniesiony w 1995 r. na pamiątkę 50. rocznicy przybycia pierwszego transportu kolejowego Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich - Ziemi Drohobyckiej. Akt erekcyjny odsłonięcia pomnika nastąpił 17 września 1995 r. Wzniesiony pomnik uzyskał formę surowego obelisku jako symbolu ciężkiej pracy, trwania, służby dla Ojczyzny oraz wielkiego patriotyzmu. Miał być prosty i surowy jak los osób przesiedlonych. Miał przypominać cierpienie, upokorzenia i ból po stracie najbliższych oraz zaświadczać o historycznej prawdzie.

W dniu 20 kwietnia 1996 roku na pomniku umieszczono drugą tablicę upamiętniającą 50. Rocznicę przyjazdu Polonii Jugosłowiańskiej do Bolesławca. W dniu 30 kwietnia 2004 roku dodano kolejną tablicę upamiętniającą przybycie repatriantów z Francji.

Tablica pamiątkowa Koła "Związku Sybiraków" upamiętniająca 68. rocznicę powrotu z Syberii będzie stanowić czwartą i ostatnią tablicę, kończąc tym samym całokształt działań związanych z pomnikiem "Kresowiaków".

Tablica upamiętniająca 68. rocznicę powrotu z Syberii

~virgo niezalogowany
1 maja 2013r. o 14:13
Gratulacje za mądrą decyzję Rady Miasta. Na Syberię wszak trafił sam kwiat inteligencji polskiej. Własnie za to ,że byli wykształceni , zamożni , że kultywowali tradycje kultury polskiej , trafili na Syberię.Wiele wycierpieli , wielu z wywiezionych na Syberię nigdy nie wróciło...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Malkon niezalogowany
1 maja 2013r. o 21:16
Na Syberię, mając na uwadze społeczeństwo klasowe w Polsce międzywojennej, wywożono nie tylko nie tylko posiadaczy ziemskich czy inteligencję. Wywożono wszystkich, którzy nie podobali się władzy sowieckiej. Znam rodzinę z Trzebienia Dużego, która wywieziona była w głąb Rosji. W czasie gdy na terenie ZSRR powstała armia Andresa i Stalin umożliwił jej wyjazd na południe wyjechali razem z nim. Razem z nim przemieszczali się do zakończenia działań wojennych. Po rozformowaniu jednostek Andersa zdecydowali się na powrót do Polski. Osiedlili się w Trzebieniu i o tym co przeszli nie lubili opowiadać.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~virgo niezalogowany
1 maja 2013r. o 21:21
~Malkon napisał(a): Na Syberię, mając na uwadze społeczeństwo klasowe w Polsce międzywojennej,.


Świetnie ,że dałeś świadectwo o Sybirakach w Trzebieniu. Jednak należy uzupełnić - Polaków wywożono na Syberię zdecydowanie wcześniej.O wiele wcześniej ,niż napisałeś... ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
1 maja 2013r. o 22:19
~virgo napisał(a): Jednak należy uzupełnić - Polaków wywożono na Syberię zdecydowanie wcześniej.O wiele wcześniej ,niż napisałeś... ;)


Sądzisz , że to ich dotyczy tablica upamiętniająca 68 rocznice powrotu z Syberii?? :| :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza