BolecFORUM
+ nowy temat
Tylko na Bolcu
21 stycznia 2025r. godz. 12:43 3488 Bolec.Info/Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bolesławcu

Widzisz, że ktoś nie dba o zwierzę? Możesz to zgłosić!

Niemal sześć razy więcej zgłoszeń dotyczących kiepskich warunków utrzymania zwierząt w ciągu czterech lat. Mamy dane Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bolesławcu.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bolesławcu
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)

Kontrole warunków, w jakich przebywają zwierzęta przeprowadzane są przez inspektorów weterynaryjnych z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bolesławcu podczas wykonywania planowych czynności kontrolnych oraz na podstawie zgłoszeń od osób zaniepokojonych warunkami, w których przebywają zwierzęta lub zaniepokojonych złym stanem zwierząt. 

Zgłoszenie nie powinno być anonimowe. Można wypełnić formularz w siedzibie Inspektoratu lub po prostu opisać sytuację z podaniem dokładnego i prawidłowego adresu przebywania zwierzęcia w wiadomości e-mail wysłanej na adres: boleslawiec@wroc.wiw.gov.pl

W 2021 roku Inspektorat otrzymał 11 takich zgłoszeń, co roku było ich więcej a w 2024 roku - aż 60 zgłoszeń. Niekoniecznie dlatego, że ludzi gorzej traktują zwierzęta. Zmienia się też nasza wrażliwość na ich krzywdę i widząc ją, chętniej interweniujemy.
 
Niestety części zgłoszeń nie udało się zweryfikować (zwykle przyczyną był nieprawidłowy lub niedokładny adres podany w zgłoszeniu) lub zgłoszenia nie dotyczyły warunków utrzymania zwierząt.
 
Aż 37 zgłoszeń dotyczyło warunków utrzymania psów, po dwa dotyczyły koni, kóz i kotów. Pojedyncze zgłoszenia zwracały uwagę na los kóz, papugi, daniela, owiec i drobiu.
 
Po otrzymaniu takiego zgłoszenia inspektorzy PIW udają się na miejsce i oceniają warunki utrzymania zwierząt. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wydawane są zalecenia odnośnie poprawy warunków i ustalany jest czas, jakiego właściciel zwierząt potrzebuje na poprawę tych warunków. 
 
Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to 

  • za krótki łańcuch - zgodnie z ustawą o ochronię zwierząt uwięź powinna mieć min. 3 metry,
  • brak dostępu do wody,
  • brak schronienia przed warunkami atmosferycznymi – brak budy,
  • buda, która nie zapewnia ochrony przed warunkami atmosferycznymi, nieszczelna, leżąca bezpośrednio na ziemi lub brak podłogi,
  • liczne, niesprzątane od długiego czasu odchody w kojcu,
  • zły stan zwierząt - zaniedbana sierść, wyłysienia lub zbite kołtuny, wychudzenie, niepodejmowanie leczenia psa wymagającego opieki weterynaryjnej.

Podczas kolejnej kontroli inspektorzy sprawdzają sposób wykonania wydanych zaleceń.  Często interwencja kończy się poprawą warunków życia zwierzęcia w miejscu gdzie przebywa i jego odbiór nie jest konieczny.

W przypadku braku poprawy i braku chęci właściciela do podjęcia próby poprawy warunków utrzymania zwierząt, Powiatowy Lekarz Weterynarii może wnioskować do wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta) o czasowy odbiór zwierzęcia. 

W przypadku, gdy sposób utrzymywania lub traktowania zwierząt nosi znamiona znęcania się, Powiatowy Lekarz Weterynarii zawiadamia policję lub prokuraturę. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,
  • porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje,
  • wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu,
  • utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,
  • utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie. 

W przypadku 2 zgłoszeń i kontroli w 2024 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu stwierdził, że dalsze przebywanie zwierząt (w tym przypadku psów) w tak złych warunkach może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu wnioskował do wójta i prezydenta miasta o odebranie zwierząt.

Opracowane przez
Bernard Łętowski
Bernard Łętowski

dziennikarz i redaktor portalu i gazety Bolec.Info. Nie używa AI do pisania tekstów.

Kontakt z Redakcją: redakcja@bolec.info  ·  tel. +48 693-375-790
Oceń ten artykuł
Ten artykuł nie ma jeszcze ocen.
Aby oddać głos, zaloguj się.
BolecForum Bolecnauci komentują

Widzisz, że ktoś nie dba o zwierzę? Możesz to zgłosić!

5 odpowiedzi
~~Sinawy Eukomisgość
Czekamy na artykuł pt. "Widzisz, że ktoś nie dba o człowieka? Możesz to zgłosić!"
~~Pąsowa Forsycjagość
Do wyżej Tak masz rację
Noszą na rękach a jak niepotrzebny pupil to z zabawkami do lasu lub za płot do kogoś na posesję pomysł zanim przygarniesz !
Wypowiedz się
Piszesz jako gość. Zaloguj się, żeby komentować ze stałą tożsamością — po zalogowaniu wrócisz tutaj automatycznie.
Zostaw puste, a przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja danych osobowych bez zgody lub użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania opublikowanych wypowiedzi.
Dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji. Umieszczanie cudzych zdjęć może naruszać prawo autorskie.
W celu utrzymania jakości dyskusji wykorzystujemy automatyczne narzędzia analizujące treści. Posty zawierające wulgaryzmy lub niebezpieczne linki mogą zostać automatycznie ukryte.
Daj nam cynk — zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać!