ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4636, 14 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu30 października 2016r. godz. 21:16, odsłon: 14543, Marcin Marczewski
Bolesławianie to nowocześni ludzie. Chcą i potrafią się dobrze bawić jednocześnie uczestnicząc w tradycyjnych świętach.
Bolesławiec - Informacje: Wesołego Halloween bolesławianie! Marcin Marczewski (fot. Bolec.Info)

W poniedziałek, 31 października 2016r. mieszkańcy wielu krajów obchodzą święto Halloween. Podobnie zresztą jest i w Polsce, w tym w Bolesławcu. Śmiało można by napisać: „W poniedziałek bolesławianie obchodzą tradycyjne święto Halloween”.

Wielu jednak takie przedstawienie sprawy oburzy. Dlaczego? Bo dla wielu tradycyjne święto to otoczony zadumą Dzień Wszystkich Świętych, to Dzień Niepodległości, który kojarzy się z bijatykami w stolicy czy rocznica smutna wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na szczęście czasy się zmieniły, a Polacy, w tym i mieszkańcy naszego Bolesławca, od kilku lat świętują też w inne dni. Znudziły ich (albo po prostu im nie wystarczają) obchody świąt, które polegają na ciągłym zamartwianiu się lub ogólnie mają przygnębiający przebieg.

Bolesławianie po prostu chcą się dobrze bawić! I prawidłowo – bo dobra zabawa (i nie tylko) powoduje, że ludzie są większymi optymistami, że chce im się żyć, integrują się i łatwiej osiągają swoje cele. Zyskują nie tylko oni, ale i całe miasto, cała społeczność.

Przebieranie się za upiory i inne straszydła w ostatnim dniu października to nic złego. Nie ma nic złego w dobrej zabawie ze znajomymi, z dziećmi, polegającej na przebieraniu się, malowaniu czy zdobywaniu cukierków. Bolesławiec wygląda piękniej w ten jesienny wieczór – w wielu miejscach są kolorowe, przyjemne dekoracje.

W 2015 roku roku, w dniu Halloween, na Bolec.Info pisaliśmy o tym, jak bolesławianie obchodzą ten dzień (i czy w ogóle). Na jednym z osiedli spotkaliśmy młodych bolesławian przebranych za straszydła.

- Pukamy do mieszkań i witamy otwierających nam drzwi okrzykiem "Cukierki albo psikus" - mówił Sylwek. - Większość ludzi nas wita i daje cukierki. Uzbieraliśmy już kilka kilogramów - dodał pokazując wielką torbę ze słodyczami.

Bolesławianie to nowocześni ludzie. Chcą i potrafią się dobrze bawić jednocześnie uczestnicząc w tradycyjnych świętach. Okazuje się, że jedno drugiemu nie przeszkadza. Można dobrze się bawić w Halloween w ostatnim dniu października, np. w jednym z bolesławieckich klubów, a następnego dnia - w dniu Wszystkich Świętych - w zadumie spacerować po miejskim cmentarzu odwiedzając groby bliskich.

Jedno drugiemu nie przeczy, jedno drugiemu nie przeszkadza. Za to jedno i drugie może bolesławian jednoczyć i ich integrować. Jedno i drugie napędza też lokalny biznes. W poniedziałek zarobią bolesławieckie sklepy, kluby i restauracje, we wtorek sprzedawcy zniczy i kwiatów.

Jesteśmy świadkami zmieniających się tradycji – także w Bolesławcu. Te zmieniające się tradycje powodują, że bolesławianie są coraz większymi optymistami, dostrzegają więcej pozytywów.

Życzę wszystkim udanej zabawy w upiorny wieczór Halloween!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Joko   30 października 2016r. o 21:29

~Joko

Postów:

Hallowen to nie jest "święto" dla Chrześcijan. Mówił o tym niedawno również papież Franciszek, którego jakoś przy tej okazji nie cytują tak zakochane w nim postępowe media. Zabawa w zło nie jest bezpieczna i niezbyt pasuje w wigilię naszego tradycyjnego święta do którego szykujemy się kilka dni. Małpujemy i makdonaldyzujemy się wypierając z naszej kultury to co wartościowe.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

sloneczko010981   30 października 2016r. o 21:48

sloneczko010981

Postów: 1163

Dopóki nikt ważny dla mnie nie leżał na cmentarzu, 1 listopada był dla mnie dniem jakich wiele. Pewnie wówczas mogłabym świętować to coś dyniowatego. Obecnie nie byłabym w stanie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Gratuluję osobom, które umieją pogodzić się z żałobą. Szczerze je podziwiam, bo ja nie nabyłam tej umiejętności. Niestety.

http://moje-zycie-z-nia.blog.pl/
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Połykaczka kijanek   30 października 2016r. o 21:56

~Połykaczka kijanek

Postów:

Święto dla chrześcijan to bombardowanie Libii, Syrii albo Iraku aby ustawić tam władzę po swojemu. I to jest prawdziwe Halloween a nie dzieci straszydła.
Szacunek zmarłym się należy a Arabusom nie? :{
Tylko do czego umarłemu jest potrzebny szacunek i modlitwa 1 listopada?
Do niczego ,ale księdzu się kasa przyda a handlarze i marketingowcy na halloween też swoje zarobią.

Zaraz POPiSiory przejmą temat
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   30 października 2016r. o 22:03

~

Postów:

Co to znaczy pogodzić się z żałobą? W żałobie się jest i tyle.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

falco   30 października 2016r. o 22:05

falco

Postów: 27522

a czytałeś apel kuratora?
zamiast przebierańców za ''baby jagi'' czy inne ''czarownice'' niech dzieciaczki przebierają się za ''świętych''
tylko kurna zombie od wampira jakoś odróżnię ale ''świętego Izydora'' od równie ''świętego Bożydara '' już niekoniecznie ...
bo po czym ?

"bierz życie z każdym oddechem..."
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~LEE   30 października 2016r. o 22:10

~LEE

Postów:

Całe szczęście że mnie spalą a prochy bez ceremonii pogrzebowej rozsypią gdzieś na łące.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   30 października 2016r. o 22:11

~

Postów:

Jedni znają się na świętych, inni na wampirach. Wszystko zależy od tego, w co kto wierzy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~robert   30 października 2016r. o 22:12

~robert

Postów:

Jak bardzo odlegle kulturowo jest nam to swieto, w Polsce, gdzie majestat smierci jest czyms do czego podchodzi sie z szacunkiem pokazuje pewien przyklad:
W rodzinie na kilka tyg zdarzyla sie tragedia - wypadek, zgninąl ojciec. Zblizaly sie swieta wszystkich swietych i zaduszki. Dzien wczesniej do tej rodziny pograzonej w zalobie do drzwi pukaly poprzebierane dzieci za smierc i trupy... Chyba nie musze pisac co czula matka i dzieci... Te dzieci nigdy potem nie bawily sie w halloween. W zasadzie w PL odwiedzamy grobu naszych najblizszych czesciej niz raz w roku. Na zachodzie w zasadzie w ogole sie tego nie robi. W zamian za to jest zabawa... zabawa w zlo i proba oswajania ze smiercią szydząc z niej. Dla chrzescian to szczegolne dni, pelne zadumy, niekoniecznie smutku.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>