ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4495, 24 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


11 lipca 2017r. godz. 13:37, odsłon: 12295, Bolec.Info
Bolesławiecki ZOZ dostał I stopień referencyjności. Chce mieć II. Radni apelują do NFZ.
Bolesławiec - Informacje: Szpital protestuje przeciwko decyzji NFZ Szpital w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)

- Podstawą kwalifikacji szpitala do odpowiedniego poziomu była realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń, czyli w określonych oddziałach szpitalnych - tłumaczy Joanna Mierzwińska, rzecznik wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Aby być szpitalem II stopnia szpital musiałby udzielać świadczeń z co najmniej trzech profili należących do II poziomu i trzech z I poziomu. Szpital w Bolesławcu nie spełnił wymagań na II poziom.

Bolesławieckiemu szpitalowi zabrakło jednego oddziału z II stopnia, aby się na ten stopień zakwalifikować. Ma jednak oddziały kwalifikujące się do wyższych stopień i m.in. w tym dyrekcja upatruje szansy na zmianę decyzji dyrektora NFZ i kwalifikację do II stopnia. 

 - Protest został złożony i zostanie rozpatrzony, uzupełniamy teraz jego uzasadnienie - mówi Adam Zdaniuk, dyrektor bolesławieckiej placówki. - Według literalnie rozumianych obowiązujących przepisów bolesławiecki szpital nie spełnia wymogów, aby uzyskać drugi poziom, ale są możliwości zmiany decyzji NFZ i naszym zdaniem jest to możliwe, bo nasza sytuacja jest szczególna. Posiadamy oddział chorób zakaźnych obsługujący 1/3 województwa a także oddział chirurgii onkologicznej.

Niższy stopień nie oznacza, że szpital dostanie mniej pieniędzy, choć może tak się stać. Tak naprawdę  wciąż nie wiadomo jakie skutki finansowe dla szpitali będą miały zmiany w finansowaniu służby zdrowia. 

Dyrektor  Adam Zdaniuk podkreśla, że finansowanie świadczeń udzielanych przez bolesławiecki szpital nie jest zagrożone.

- Chcielibyśmy uzyskać II stopień referencyjności, bo chcemy się rozwijać i uruchamiać nowe oddziały, wówczas byłoby łatwiej - mówi Zdaniuk. - Jeśli jednak nasz protest zostanie rozpatrzony negatywnie, mam nadzieję że dla pacjentów niższy poziom referencyjności nie będzie odczuwalny.

Protest dyrekcji szpitala wspierają radni powiatu. W starostwie przygotowano ich stanowisko, pod którym zbierane są podpisy radnych (nie wiemy na razie, czy wszyscy je podpiszą). Ma ono być dodatkowym argumentem dla dyrekcji NFZ. Oto jego tekst:

My, niżej podpisani Radni Powiatu Bolesławieckiego V kadencji, stanowczo popieramy protest Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, wniesiony w związku z zakwalifikowaniem Szpitala powiatowego w Bolesławcu do poziomu szpitali I stopnia w województwie dolnośląskim i apelujemy o zakwalifikowanie naszego Szpitala do grupy szpitali II stopnia.

    Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, dla którego Powiat Bolesławiecki jest organem założycielskim, od siedemnastu lat jest jedyną tego typu placówką zabezpieczającą ponad 90 tys. populację naszego Powiatu. 

Powiat Bolesławiecki wraz z samorządami gmin oraz dyrekcją ZOZ-u systematycznie stara się modernizować i unowocześniać placówkę, bacząc na łączenie jej interesu ekonomicznego i nadrzędnego dobra jakim jest zdrowie i życie pacjentów. 

Od momentu powstania powiatów do dzisiaj, Powiat Bolesławiecki przeznaczył na wsparcie szpitala
w różnych formach ponad 25 mln. zł. Przez okres ostatnich dziesięciu lat Szpital stale modernizował swoją bazę sprzętową i budynki, dokonując jednocześnie oddłużenia. ZOZ w Bolesławcu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny oraz wdrożył system zarządzania ISO 9001, a także od 2014 r. z powodzeniem bierze udział
w rankingach dziennika Rzeczpospolita „Bezpieczny Szpital”, gdzie ostatnio zajął 8 miejsce w województwie dolnośląskim.

Nasz Szpital podlega stałej modernizacji, posiada dobrą bazę sprzętową, dzięki której może zabezpieczyć populację Powiatu na wielu płaszczyznach, nie tylko w profilach zaliczanych do I stopnia referencyjności, ale również w profilach II i III stopnia. 

    Oprócz profili zabezpieczenia, takich jak chirurgia ogólna, interna, położnictwo i ginekologia, neonatologia i pediatria – kwalifikujących nasz ZOZ do poziomu szpitali I stopnia – bolesławiecki Szpital pełni również zabezpieczenie w zakresie neurologii, ortopedii i traumatologii z poziomu szpitali II stopnia, oraz z zakresu chorób zakaźnych z poziomu III stopnia i chirurgii onkologicznej z poziomu szpitali onkologicznych. Dodatkowo w naszym ZOZ-ie funkcjonuje 7-łóżkowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jednocześnie Szpital nadal się rozwija i planuje otworzyć kolejny odział o profilu otolaryngologicznym.

    Jako Radni, mamy świadomość, że dla zaliczenia Szpitala do I poziomu wystarczające byłoby świadczenie usług jedynie w dwóch oddziałach. Jednakże nie możemy pozostać bezczynni, wobec możliwości degradacji naszej placówki i spowodowania naturalnego ograniczenia świadczeń, wobec niepewnych zasad finansowania pozostałych poziomów finansowania. 

    Wskazujemy, że Powiat Bolesławiecki, jako jeden z najbardziej rozległych powiatów w województwie dolnośląskim, posiada na swoim terenie dwie autostrady (A4 i A18), dwie duże jednostki wojskowe –
tj. X Brygadę Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. 

W ramach działań sojuszniczych na terenie poligonu Świętoszów odbywają się cykliczne ćwiczenia armii NATO, zaś Bolesławiec i Świętoszów są miejscami stacjonowania żołnierzy US Army w ramach kontyngentu Brygadowej Grupy Bojowej. 

    Wszystkie te czynniki wskazują na konieczność kompleksowego zabezpieczenia zdrowotnego naszej populacji. Nie bez znaczenia jest również fakt posiadania na naszym terenie jednego z największych kompleksów leśnych, jakimi są Bory Dolnośląskie. Sprzyja to bowiem rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak choćby borelioza.

    Jest bardzo ważne, aby Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, nie został zdyskwalifikowany
a wszystkie działania zmierzające do jego rozwoju podejmowane przez wszystkie poprzednie rady powiatu zniweczone. 

    Biorąc pod uwag wymienione okoliczności oraz to, że do zaliczenia naszego Szpitala do II poziomu, brakuje mu tylko jednego oddziału z tego poziomu, w niedługim czasie zostanie uruchomiony kolejny poziom zabezpieczenia zdrowotnego (otolaryngologia), zaś Szpital z powodzeniem świadczy również usługi z zakresu III poziomu referencyjności i zakresu szpitali onkologicznych, zwracamy się do Szanownego Pana Dyrektora z poparciem protestu złożonego na podstawie art. 95n ust. 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 2017 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i wnosimy o jego pozytywne rozpatrzenie i zaliczenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu do szpitali II poziomu.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8

~~   5 października 2017r. o 13:54

~~

Postów:

Ta akcja przypomina obrony miejsc pracy a nie akcja w obranie zdrowia pacjenta.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8

reklama Jump Heaven zaprasza!
reklama Zapraszamy