ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4598, 6 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy do Świnoujścia!
reklama Przyszłość z klasą!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


16 lutego 2019r. godz. 08:07, odsłon: 7147, Bolec.Info / UM Bolesławiec
Miasto: płatne strefy parkowania jako instrument poprawy jakości powietrza i porządku ruchu drogowego w mieście.
Bolesławiec - Informacje: Płatne strefy parkowania? Mieszkańcy krytykują Bolesławiecki rynek z lotu ptaka (fot. Bolec.Info)

- W Bolesławcu powstaje koncepcja wprowadzenia płatnych stref parkowania jako instrumentu poprawy jakości powietrza i porządku ruchu drogowego w mieście. Trwają również uzgodnienia z Powiatem Bolesławieckim  dotyczące przejęcia przez samorząd miejski części dróg powiatowych zlokalizowanych w centrum miasta - informuje bolesławiecki magistrat.

Celami utworzenia strefy płatnego parkowania ma być... zapewnienie dostępności wolnych miejsc parkingowych oraz zwiększenie rotacji pojazdów w centrum miasta. Podczas wizji w terenie zaobserwowano stosunkowo dużą akumulację pojazdów w centrum Bolesławca.

- Powyższa sytuacja sprawia, że trudne lub czasami niemożliwe było znalezienie wolnego miejsca do pozostawienia pojazdu w centrum miasta - twierdzi Urząd Miasta.

Zakres Strefy Płatnego Parkowania należy traktować jako projektowany. Jest on optymalny pod względem domknięcia Strefy, utworzenia szczelnego obszaru, w którym wprowadzenie narzędzia poboru opłat wymusi znaczne zmniejszenie deficytu miejsc postojowych oraz wyraźne zwiększenie rotacji parkowania.

Liczba miejsc postojowych na proponowanym obszarze wynosi 1 132. Granice projektowanego obszaru płatnego parkowania zostały oparte o naturalne lub sztuczne przeszkody np. rzeki, linie kolejowe, drogi tranzytowe. Ma to na celu zapobiegnięcie "ucieczce" oraz „rozlania się” parkujących pojazdów na ulice przylegające do obszaru objętego płatnym parkowaniem.

Układ drogowy w Bolesławcu tworzy charakterystyczny „ring” okalający miasto. Składa się on z dróg powiatowych (dawne drogi wojewódzkie nr 297 i 363). Co istotne jest on wyraźnie „przecięty” przez ulice, których zarządcą jest Zarząd Powiatu Bolesławskiego tj. ul. Karola Miarki oraz ul. Żwirki i Wigury (położone na wschód od ratusza miejskiego). Dodatkowo do istniejących elementów charakterystycznych przy wyznaczaniu proponowanego obszaru SPP możemy zaliczyć:

Biorąc pod uwagę powyższe oraz analizę sytuacji parkingowej w Bolesławcu, zakłada się następującą strefę płatnego parkowania, która obejmie następujące ulice:

Plac Wolności, Ogrodowa, Kaszubska, A. Mickiewicza, I. Daszyńskiego, Sądowa, Teatralna, Sierpnia ’80, A. Asnyka (na odcinku od ul. A. Mickiewicza do ul. Bielskiej), Parking – plac Marszałka J. Piłsudskiego, I. Łukasiewicza (na odcinku od ul. Bankowej do ul. K. Miarki), K. Miarki (od ul. I. Łukasiewicza do ul. A. Asnyka), Bankowa, Kościelna, Zacisze, F. Chopina, Kutuzowa (na odcinku od ul. B. Kubika do ul. Rynek), Rynek, 1 Maja, Karpecka, Magistracka, B. Prusa, Szkolna, Zgorzelecka (na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Łokietka), Górne Młyny (na odcinku od ul. W. Łokietka do ul. Małej), Mała, Piaskowa, Dolne Młyny (na odcinku od ul. Wesołej do ul. Zgorzeleckiej), Targowa, Grunwaldzka (na odcinku od ul. Zgorzeleckiej do ul. Armii Krajowej), Armii Krajowej.

Urząd Miasta twierdzi, że parkowanie w centrum powoduje ograniczanie przestrzeni na jezdni i chodnikach oraz często prowadzi to do blokowania pojazdów przez innych kierujących. Ponadto znacznie utrudnia to ruch pieszych, rowerzystów i osób niepełnosprawnych oraz negatywnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników dróg i/lub chodników.

Urzędnicy opracowali także propozycję systemu pobierania opłat i przyznawania ulg.

Strefa jako narzędzie inżynierii ruchu, powinna zmniejszyć deficyt miejsc postojowych oraz zwiększyć rotację pojazdów. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania umożliwi osiągnięcie założonych celów tj.:

  • stworzenie dodatkowych wolnych miejsc parkingowych (zmniejszenie deficytu wolnych miejsc parkingowych),
  • zwiększenie rotacji parkowania, uporządkowanie sytuacji parkingowej,
  • polepszenie warunków ruchowych dla pieszych,
  • zwiększenie atrakcyjności śródmieścia,
  • zwiększenie wpływów lokalnych handlowców i przedsiębiorców,
  • kształtowanie właściwych zachowań komunikacyjnych mieszkańców,
  • zmiana środka lokomocji części mieszkańców na rower i komunikację zbiorową,
  • poprawa czystości powietrza w mieście oraz zmniejszenie poziomu hałasu.

Zakładane wpływy zdołają pokryć koszty prowadzenia strefy oraz wygenerować zysk. Jest to zatem z punktu widzenia biznesowego opłacalne przedsięwzięcie zarówno dla prywatnego operatora jak dla wariantu administrowania przez miasto.

Informacja o planowanej płatnej strefie parkowania pojawiła się na profilu facebookowym miasta i prezydenta. Od razu pojawiły się komentarze mieszkańców.

- (...) Chyba szukają pieniędzy na darmową komunikację w mieście. A autobusy pozabierali ze strefy podmiejskiej głupią decyzją .. Teraz za to w mieście nie ma gdzie zaparkować, bo ludzie muszą jakoś dojechać do pracy, więc łupić się będzie biednych ludzi płatnymi parkingami, a gdyby tak odwrócić pomysł i przywrócić komunikację, nawet płatną ze strefy podmiejskiej, wtedy aut mniej w mieście i parkingi wolne a także czyściejsze powietrze. No bo powietrze się nie zrobi czyste od płatnych parkingów. Chyba że ludzie będą zostawiać auta przed miastem, by nie płacić haraczu - napisał pan Zbigniew.

- Poprawa jakości powietrza ??!! Buahahaha No na bank właśnie to przyświecało pomysłowi opłat... Hehehe  - wyśmiał propozycję pan Daniel.

- Ale debilizm. Trzeba odpodatkować gaz jak będzie tani gaz może jakieś dofinansowania do centralnego plus dobra cena za gaz to momentalnie zniknie smog. Co to da, pod pretekstem polepszenia jakości powietrza sięga się do kieszeni podatnika nic więcej  - napisał pan Bartosz.

- Najpierw to zajmijcie się problemem parkingów, których w mieście brakuje, bo jak mam płacić za coś czegoś nie ma?!  - skomentował pan Łukasz.

- Trzeba nazwać, to "po imieniu". Kolejny podatek pod przykrywką ogólnie pojętej ekologii. Będzie tak jak po wprowadzeniu płatnego parkowania na pl. Piłsudskiego. Wszyscy urzędnicy z wieżowca przenieśli się z parkowaniem na Łukasiewicza. Tak teraz przeniosą się razem z innymi osobami przyjeżdżającymi do pracy do ścisłego centrum poza płatny obszar. Wszystkie podwórka, wszelkie luki będą zapełnione i tylko utrudnią życie mieszkańcom. Kolejna sprawa, to podjazd do Banku do bankomatu na 2-3 minuty i już trzeba będzie kupić bilet, do kiosku po gazetę na Daszyńskiego czy Zgorzeleckiej to samo. Dzieci do szkoły, przedszkola na pocztę itp. Chyba, że postój do powiedzmy 15 minut nawet z drukowanym biletem będzie bezpłatny, wtedy będzie to można szybko zweryfikować. Ale i tak uważam, że kto przyjeżdża do pracy samochodem i stawia w centrum, to po wprowadzeniu opłat postawi za strefą. Wtedy zaczną się skargi mieszkańców, powiększanie stref albo kolejne zakazy i tak sztuczne udrożnienie centrum utrudni życie innym. Warto to przemyśleć - zauważył Art.

- Głupota - podsumowała krótko pani Elżbieta.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 4 5 6 7 8 9

~~Konopna Forsycja   24 maja 2020r. o 7:21

~~Konopna Forsycja

Postów:

Najłatwiej jest zlecić zadania samorządom i nie dać pieniędzy.jest to szczególna okazja do ograbiania mieszkańców naszego kraju bo samorządy skądś pieniądze muszą zdobyć.
Najpierw chętnie pozbawiano nas zieleni wokół budynków i budowano parkingi a teraz płać frajerze bo i tak nie masz wyboru. Chyba już pora na wyrzucenie na zbitą mordę Prezydenta i jego klakierów.Chcieli wygrać wybory - likwidacja podatku od nieruchomości,chcą utrzymać się przy korycie i mieć swoje pensyjki to płatne parkingi ciekawe co jeszcze nas spotka w przyszłości.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółtoszary Pierwiosnek   24 maja 2020r. o 9:03

~Żółtoszary Pierwiosnek

Postów:

Gdyby urzędnikom nie zależało na pieniądzach, poszliby wzorem np. Niemców. Każdy kierowca ma bilet parkingowy z zegarem w aucie, ustawia go na godzinę przyjazdu i ma prawo parkować w danym miejscu np. przez 2h. Gdy te 2 godziny mija, a on nie odjedzie, jest duże prawdopodobieństwo, że otrzyma mandat w wysokości 20€. Dla mieszkańców są wyznaczone miejsca bez limitu czasowego. Ewentualnie część parkingu jest z limitem, a część nie. Tam, gdzie parkuję, na 8 miejsc, dwa są na 1 godzinę. Parkują tam klienci szewca i pralni.
Ale nad tym trzeba pomyśleć, zorganizować. Przenieść na polski grunt. Myślę, że by działało.
Przecież i tak płacimy podatek drogowy w paliwie. Więc te miejsca są już niejako opłacone. Część "przywilejów" otrzymujemy dzięki płaceniu podatków. Jeśli wszystko będzie płatne, nie powinniśmy ich płacić.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółtoszary Pierwiosnek   24 maja 2020r. o 9:06

~Żółtoszary Pierwiosnek

Postów:

I jeszcze ważna rzecz, może w końcu warto byłoby zająć się pojazdami nie używanymi przez lata. Na każdym większym parkingu stoją takie pomniki, nawet kilka.
Nie ważne, że ma OC i tablice. Jeśli jest nie używany, to znaczy, że nie potrzebny i właściciel powinien się go pozbyć. Niech go nawet zapcha do domu, byleby nie blokował miejsca parkingowego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bladoczerwony Szczodrzeniec   24 maja 2020r. o 11:32

~Bladoczerwony Szczodrzeniec

Postów:

Poprawa jakości powietrza , Hmm podziękować prezydentowi za możliwość wymiany ogrzewania w mieszkaniach w innych miastach jest dotacja u nas cisza tak samo jak z wykupem mieszkań .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 4 5 6 7 8 9

reklama Zapraszamy do Świnoujścia!
reklama Dom Seniora zaprasza!