ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4252, 26 czerwca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama MAXI BUSY!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Wideo8 czerwca 2019r. godz. 14:31, odsłon: 6145, Bolec.Info
W spotkaniu z dziennikarzem wzięło ponad 220 osób. Sala Teatru Starego wypełniona była po brzegi. WIDEO ZE SPOTKANIA!
Bolesławiec - Informacje: Sekielski: Ja też byłem ministrantem Tomasz Sekielski w Bolesławcu (fot. Wojtek Szoka / Bolec.Info)

W piątek, 7 czerwca 2019r., w Teatrze Starym ponad dwustu bolesławian wzięło udział w spotkaniu z okazji 15-lecia Portalu Bolec.Info. Zapewne widzów byłoby więcej, gdyby nie ograniczenia Teatru. Gościem specjalnym był znany dziennikarz Tomasz Sekielski, autor filmu „Tylko nie mów nikomu”.

Zebranych w Teatrze powitał Kazimierz Marczewski, szef Redakcji Bolec.Info. Redaktor naczelny Bolec.Info Marcin Marczewski opowiadał o sukcesach portalu a także pokazywał wyzwania jakie stoją przed redakcją. Szczególną uwagę zwrócił na proces uzależniania przez władze mediów lokalnych.

- Większość lokalnych mediów uzależniło się od środków z urzędu miasta czy powiatu – mówił Marcin Marczewski. – My się przed tym bronimy, bo wiemy, że to jedyna droga, aby pozostać niezależnym medium. Nie boimy się podejmować kontrowersyjnych, trudnych tematów. Robimy to dla mieszkańców powiatu – mówił.

Krótkie przemówienie redaktora naczelnego Bolec.Info było wstępem do głównej części spotkania – rozmowy z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim. Rozmowę tę poprowadził dziennikarz Bolec.Info, autor piątkowego programu na żywo „W samo południe” Bernard Łętowski.

 Tomasza Sekielskiego publiczność powitała oklaskami.

- Dlaczego ludzie mnie tak witają? Bo wiedza, że jestem dobrym człowiekiem – skomentował owacje Sekielski. - Ale zapewne jest to związane z moim filmem „Tylko nie mów nikomu” – dodał.

- Żaden z moich reportaży do tej pory nie spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Nawet z zagranicy. Udało nam się zrobić coś wyjątkowego. Także w temacie przyszłości mediów. To jak ten mój film dotarł wszędzie pokazuje, że nie trzeba mieć wielkiej telewizji. Trzeba mieć dobry materiał, a internet daje możliwość dotarcia do każdego – zauważył Sekielski.

W rozmowie pojawił się także wątek lokalny. Bernard Łętowski zaprezentował wypowiedź dyrektora bolesławieckiej szkoły ojców pijarów, w której duchowny odnosił się do filmu Sekielskiego twierdząc, że „pedofilia jest najczęściej homoseksualna” a także użył sformułowania typu „pedałom won”.

- W filmie jest mowa o Annie i Zosi – obie były wykorzystywane gdy miały 7 lat. Pedofilia nie za każdym razem dotyczy kontaktów homoseksualnych. To jest zbytnie uproszczenie, robienie z pedofilii problemu homoseksualnego.To tak nie jest. Takie tłumaczenie mogłoby być wygodne dla części duchownych. Mogliby powiedzieć "proszę bardzo, to ci zboczeńcy, o których mówimy". Moim zdaniem homoseksualizm nie jest żadnym zboczeniem. Ale część kościoła tak naucza, że to jest choroba albo zboczenie – skomentował.

- Muszę zmartwić ojca dyrektora. Kościół ma o wiele większy problem do zdiagnozowania, niż myśli ojciec pijar.

 - Ja też byłem ministrantem. W wieku pięciu lat zacząłem służyć. Na szczęście nic złego mnie nie spotkało – opowiadał o swoich prywatnych doświadczeniach Sekielski.

Innym wątkiem dyskusji była sprawa proboszcza z pobliskiego Ruszowa, który również ma być pedofilem. Po emisji filmu Sekielskiego matka ofiary złożyła doniesienie na policję. Ksiądz został zatrzymany, aresztowany i przebywa teraz w areszcie śledczym. Postawiono mu zarzut dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej.

- To dzięki tym skrzywdzonym, który wystąpili w filmie i pokazali twarze – powiedział Tomasz Sekielski w odpowiedzi na pytanie, czy to dzięki niemu ludzie nabierają odwagi. - To oni dali odwagę innym, aby przerwać tę zmowę milczenia, aby domagać się prawdy i sprawiedliwości. I to jest wielka, wielka rzecz – dodał.

- Coraz więcej osób decyduje się, aby wyjść z tych umownych czterech ścian i powiedzieć o swoich bliskich, zgłosić się do psychologa po pomoc. Ważne są działania, gdy rodzicie ofiar reagują, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Gdy zawiadamiają organy ścigania – zauważył.

Tomasz Sekielski pytany był także, dlaczego nie jest dziennikarzem dużej stacji TV.

- Tak się potoczyło moje życie. Z TVN odszedłem na własne życzenie, a z TVP, bo zaczęła się dobra zmiana. I cieszę się z tej sytuacji. Cieszę się z sytuacji, w której się znalazłem i z możliwości, które mam. Niespecjalnie mi tęskno za stacją telewizyjną, dużą czy małą – mówił Sekielski.

Gościowi Bolec.Info zadaliśmy także pytanie Czytelnika: „Ile pan faktycznie zarobił na tym filmie?”

- Nic nie zarobiłem na tym filmie. Film został przekazany do dystrybucji nieodpłatnie. Pieniądze, które zbieraliśmy w całości zostały przekazane na produkcję. Patroni mają wgląd w rozliczenie finansowe. Nie mam poczucia, że dokładnie muszę publicznie, wszystkim pokazywać, jak wydawaliśmy poszczególne kwoty. Takie wyjaśnienia należą się tym, którzy się na film złożyli. Oni takie wyjaśnienia otrzymali – odpowiedział na pytanie Bolecnauty.

Obecni w Teatrze sponsorzy filmu z Bolesławca potwierdzili, że otrzymali pełne rozliczenie wydatków.

Czytelnicy pytali także dlaczego Sekielski nie ujawnił w dokumencie, że przedstawieni przestępcy to agenci SB. Pytali o to czy nie uważa, że gdyby przeprowadzono dokładną lustrację po upadku komuny, to te przestępstwa wyszłyby wcześniej na jaw, co spowodowałoby z kolei, że byliby wydaleni ze stanu duchownego i odsunięto by ich od dzieci.

- Współpraca z SB nie ma nic wspólnego z tym czy ktoś popełniał przestępstwo seksualne. Po drugie tylko trzech z dziewięciu oprawców, o których mowa w filmie było zarejestrowanych jako TW – powiedział Sekielski. – Widziałem te dokumenty. Gdyby było w nich cokolwiek istotnego dla filmu, że np. SB odnotowuje, że dochodzi do wykorzystywania seksualnego dzieci, to bym to wykorzystał. Jeśli chodzi o teczki duchownych, to albo ich nie ma, albo są bardzo przetrzebiane. Gdyby coś z nich wynikało to bym przekazał te informacje. Jeśli on był w SB to tłumaczy, że on był pedofilem, czy nie tłumaczy – nie rozumiem tego – zauważył.

- Jeśli była uruchomiona machina kościelna do tuszowania takich spraw, to co by zmieniła lustracja. Czy przeprowadzono by ją uczciwie? – zastanawiał się.

Zapytany o zniesienie celibatu w kościele odpowiedział: - Mnie to nie dotyczy. To sami księża powinni to rozstrzygnąć. Znam ewangelików, prawosławnych duchownych. I wygląda to normalniej. Także nauki przedmałżeńskie. No bo co ma do powiedzenia o rodzinie facet, który sam nie ma rodziny? – zauważył Sekielski.

Spotkanie z mieszkańcami trwało prawie trzy godziny. Na zakończenie zgromadzeni robili sobie zdjęcia z Tomaszem Sekielskim. Gość podpisywał także swoje książki.

WKRÓTCE NA BOLEC.INFO ZAPIS WIDEO SPOTKANIA

Sponsorami spotkania z Tomaszem Sekielskim, oprócz Bolec.Info byli: Ronin Zbigniew Zawada, Hotel Ambasada, Drukarnia Lendo, Redfilm Production oraz inni.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 9 10 11 12 13 14

~~Mysi Wrzosiec   19 czerwca 2019r. o 8:58

~~Mysi Wrzosiec

Postów:

~~Migdałowy Dziewięćsił napisał(a): Prezes raz dał się sprowokować, a miał powody do powiedzenia takich właśnie słów. I od kilku lat jest to jedyna wypowiedź, którą możecie cytować jako przykład nienawiści. Podkreślam - jedyna.
Twoi mocodawcy zaś co wypowiedź, sadzę lepsze kwiatki. Ale ich nikt nie cytuje bo wszyscy i tak dobrze wie kto jest agresorem w tej całej "zmowie nienawiści".

Zapomniałeś jak darł mordę ,,Cała Polska z was się śmieje ''a wtórował mu butlerier Brudziński ,,komuniści i złodzieje '' o gorszym sorcie to mówił Tusk ? czy Kaczyński ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Niebieskawa Kuningamia   19 czerwca 2019r. o 10:50

~~Niebieskawa Kuningamia

Postów:

zapomniał jeszcze o kilku innych ale to ''zakłamany'' pisior więc co się ''DZIWISZ''

jak krótko z charakteryzować takich?


„Bóg - prezes powie, wyznawcy spiją z ust”


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Migdałowy Dziewięćsił   19 czerwca 2019r. o 11:22

~~Migdałowy Dziewięćsił

Postów:

~~Mysi Wrzosiec napisał(a):
~~Migdałowy Dziewięćsił napisał(a): Prezes raz dał się sprowokować, a miał powody do powiedzenia takich właśnie słów. I od kilku lat jest to jedyna wypowiedź, którą możecie cytować jako przykład nienawiści. Podkreślam - jedyna.
Twoi mocodawcy zaś co wypowiedź, sadzę lepsze kwiatki. Ale ich nikt nie cytuje bo wszyscy i tak dobrze wie kto jest agresorem w tej całej "zmowie nienawiści".

Zapomniałeś jak darł mordę ,,Cała Polska z was się śmieje ''a wtórował mu butlerier Brudziński ,,komuniści i złodzieje '' o gorszym sorcie to mówił Tusk ? czy Kaczyński ?

"Cała Polska się z was śmieje" to nie mowa nienawiści a stwierdzenie faktu. A że ktoś dodał coś o komunistach. No cóż na to poradzić. Jeśli ktoś jest komunistą to jak go nazwać. A że komunizm polega głównie na grabieży to słowo złodziej też jest tu jak najbardziej adekwatne.
Co do gorszego sortu to nie pamiętam kontekstu, w jakim to było powiedziane. Ale jak znam życie to niezależnie od intencji autora, jełopozycja z pewnością potrafiła sobie odpowiedni kontekst dorobić.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Niebieskawa Kuningamia   19 czerwca 2019r. o 15:52

~~Niebieskawa Kuningamia

Postów:

nie pamiętasz kontekstu? to ci przypomnę ;)
chodziło o tych co to donoszą na Polskę
ale chodziło raczej o tych z PO i chyba KOD-u zapominając przy tym że donosił na Polskę również zioberko ,becia szydłowa z becią kempą no i pinokio zwany obecnie ''premierem''
ot taka ''targowica'' narodowa
określenie które od chwili pojawienia się w przestrzeni zawsze mnie śmieszyło i śmieszy nadal bo gdyby tamte czasy wróciły ,na powrozach dyndało by wielu może nie ''purpuratów ;) ale wielu ''politykierów''
a sznur nie kieruje się poprawnością polityczną tylko zaciska się nie bacząc na szyję czy to peowca czy pisowca

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskrawożółty Bodziszek   20 czerwca 2019r. o 21:45

~~Jaskrawożółty Bodziszek

Postów:Zmoderowano 20.06.2019 godz.21:48 - powód: SPAM - brak związku z tematem dyskusji. (moderator)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskrawożółty Bodziszek   20 czerwca 2019r. o 22:03

~~Jaskrawożółty Bodziszek

Postów:

„Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że nie należało mordercy 10-latki zakładać kajdanek. Panie rzeczniku, jemu kajdanki, a Panu kaftan” – napisał na Twitterze Krzysztof Stanowski.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   20 czerwca 2019r. o 22:21

emem

Postów: 4197

~~Jaskrawożółty Bodziszek napisał(a): „Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że nie należało mordercy 10-latki zakładać kajdanek. Panie rzeczniku, jemu kajdanki, a Panu kaftan” – napisał na Twitterze Krzysztof Stanowski.


Nie spamuj.
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że nie było konieczności użycia KAJDANEK ZESPOLONYCH, a nie że w ogóle kajdanek. Wejdź na stronę RPO i przeczytaj, a nie spamujesz bredniami. Jeśli Policja będzie się zachowywała tak jak się zachowała to sama stanie się bandycka. Cywilizowane kraje charakreryzuje to, że stosują prawo, wymierząjąc sprawiedliwą karę i ją stosując, a nie mszcząc się i publikując zdjęcia na twiterze.

Zmoderowano 20.06.2019 godz.22:21 - powód: literówka (moderator)

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnokasztanowy Ostrokrzew   21 czerwca 2019r. o 21:36

~~Ciemnokasztanowy Ostrokrzew

Postów:

https://wiadomosci.wp.pl/pogrzeb-wikariusza-z-kotunia-38-latek-popelnil-samobojstwo-6394443983746689v

taka sytuacja
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 9 10 11 12 13 14