ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4658, 5 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony6 października 2019r. godz. 12:08, odsłon: 1248, Zlecony tekst
Zaletą narciarstwa biegowego jest to, że można je uprawiać niemal wszędzie – zarówno w górach, jak i na nizinach.
Bolesławiec - Informacje: Kup narty biegowe i odkryj swoją nową zimową pasję Kup narty biegowe i odkryj swoją nową zimową pasję (fot. )

Sport ten można nawet praktykować na terenach zielonych wielu miastach. Najważniejszym warunkiem, jaki musi być spełniony, jest wystarczająca ilość śniegu! Narty biegowe w okresie zimowym z powodzeniem zastępują formy aktywności na świeżym powietrzu wykonywane latem – bieganie czy jazdę na rowerze. Chcesz rozpocząć przygodę z biegówkami? Przeczytaj, jak się przygotować.

Narciarstwo biegowe – na co zwracać uwagę?

Narciarstwo biegowe to wyjątkowo przyjemny, satysfakcjonujący i angażujący wszystkie partie mięśniowe sport zimowy. Należy jednak pamiętać, że narty biegowe wymagają od nas o wiele większej kondycji fizycznej, niż narty zjazdowe. Biegówki nie służą do zjeżdżania, ale do jazdy po płaskim, więc wiele zależy od siły naszych mięśni. Nietrudno jest się przetrenować na nartach biegowych, gdy wybierzemy się na nie bez odpowiedniego przygotowania.

Jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia, już w sezonie jesiennym powinniśmy rozpocząć budowanie kondycji. Warto poświęcić na jakąkolwiek aktywność fizyczną co najmniej trzy razy w tygodniu po 30 minut. Na tydzień przed planowanym rozpoczęciem sezonu narciarskiego warto zwiększyć intensywność treningów i dużą uwagę poświęcić mięśniom nóg. 

Narty biegowe – rodzaje

  • narty biegowe sportowe – to bardzo długie i wąskie narty, sprawdzają się tylko na specjalnie przygotowanych trasach, ponieważ są bardzo wąskie, na nieutwardzonym podłożu zapadają się w śniegu,
  • narty śladowe – biegówki śladowe mają wyżej uniesione dzioby i przeważnie łuskę w środkowej części ślizgu, sprawdzają się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza nimi, co sprawia, że są najbardziej uniwersalnym typem nart biegowych,
  • narty backcountry (przełajowe) – od nart śladowych różnią się metalowymi krawędziami po bokach, sprawdzają się w trudnym terenie, np. w lesie,
  • narty do stylu łyżwowego – są krótsze niż pozostałe rodzaje nart biegowych, nie mają łuski, służą do szybkiej jazdy na ubitej nartostradzie, dedykowane osobom o dobrej kondycji, raczej doświadczonym narciarzom biegowym.

Jak prawidłowo dobrać biegówki?

Najważniejsze parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nart do biegania:

  • twardość desek – mają na nią wpływ masa ciała i warunki śniegowe, w których będą wykorzystywane – narty biegowe dla dzieci i dla lekkich osób powinny być dość elastyczne, do jazdy na zlodowaciałym i mokrym śniegu należy wybierać narty twarde;
  • długość nart – zależy od wzrostu, stosowanej techniki biegu oraz zaawansowania biegacza – biegówki do techniki łyżwowej są krótsze niż do stylu klasycznego, początkujący narciarze powinni wybierać nieco krótsze i szersze narty.

Jak dopasować długość nart biegowych do techniki biegania?

  • technika klasyczna: wzrost biegacza + 25-30 cm,
  • technika łyżwowa: wzrost biegacza + 15-20 cm.

Przed udaniem się w trasę pamiętaj, że narty biegowe, podobnie jak zjazdowe, wymagają smarowania, nawet te wyposażone w łuskę (choć można spotkać się z opinią, że nie jest to konieczne). Smarowanie części ślizgu, która styka się z podłożem jest warunkiem komfortowej i płynnej jazdy.

Nie mniej ważny niż same narty jest strój narciarza. Ubiór narciarza biegowego różni się znacząco od stroju narciarza zjazdowego. Musi być przede wszystkim dobrze przylegający i niekrępujący ruchów. Oprócz bielizny termoaktywnej, cienkiej bluzy i elastycznych spodni, powinien składać się z lekkiej kurtki, która ochroni przed wiatrem i zimnem, ale nie spowoduje przegrzania i dobrze odprowadzi wilgoć. Podstawą są jednak buty do nart biegowych. Powinny być to buty ocieplane, za kostkę, o stosunkowo miękkiej cholewce.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Ochrowy Winobluszcz   7 października 2019r. o 19:16

~Ochrowy Winobluszcz

Postów:

A dlaczego do pory Jaczynskigo nie bylo w Boleslawcu boi sie?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoniebieska Czarnuszka   8 października 2019r. o 8:53

~~Ołowianoniebieska Czarnuszka

Postów:

I dlatego widzimy zdjęcie nart zjazdowych!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Grynszpanowy Pieris   9 października 2019r. o 20:09

~Grynszpanowy Pieris

Postów:

„ I dlatego widzimy zdjęcie nart zjazdowych!”
Hahaha. Indolencja tego portalu powala ....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1