ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4590, 29 maja 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Dom Seniora zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


31 marca 2020r. godz. 13:52, odsłon: 1692, Bolec.Info
Decyzję papieża ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Bolesławiec - Informacje: Bp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim Biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk (fot. www.diecezja.legnica.pl)

Jak poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce, papież Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego (odchodzi na emeryturę) i mianował biskupem świdnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka.


Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha. Tam również uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Żarowie. W 1981 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

W 1987 roku ukończył studia uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu  Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia te ukończył w dniu 21 marca 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: “Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji.

Od roku 1995 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Od tego czasu jest również wykładowcą katechetyki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów. W latach 2002-2006 był dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego.

Dnia 2 czerwca 2002 roku został uhonorowany godnością prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego, a w roku 2004 włączony przez biskupa legnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej.

W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji “Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry “Sursum corda” w Legnicy.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

(notka biograficzna pochodzi ze strony http://diecezja.legnica.pl/biskup-marek-mendyk/)

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Kasztanowatordzawy Jarząb   1 kwietnia 2020r. o 14:49

~~Kasztanowatordzawy Jarząb

Postów:

~~Kasztanowatordzawy Jarząb napisał(a):
~~Lawendowy Szczodrzeniec napisał(a):
~~Szarobrązowy Krwawnik napisał(a): Myślę, że proboszczowi z bazyliki gul skoczył.


Wyobraź sobie, że są ludzie którzy myślą innymi kategoriami.


To doktor nie chciał by awansować .
A może do jakieś roboty byś się najął ,co czarny ?Nie da rady ,jakby Ojciec w czasie zarazy opuścił swoje owce ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawozielony Wrotycz   2 kwietnia 2020r. o 6:56

~~Żółtawozielony Wrotycz

Postów:

Jak Świdnica ma biskupa to i Bolesławiec powinien mieć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrzystoszara Sanwitalia   2 kwietnia 2020r. o 12:43

~~Srebrzystoszara Sanwitalia

Postów:

W Czechach księża normalnie pracują, a posługę kapłańską wykonują poza godzinami pracy.U nas tak samo będzie, to kwestia czasu.W tygodniu mogliby pracować od poniedziałku do piątku.Kryzys gospodarczy ,i wysokie bezrobocie spowoduje, że ludzie nie mając na chleb, nie będą wrzucać datków na tacę.Tylko aby rządzący nie wpychali klerowi pieniędzy z naszych podatków, jak to czynią obecnie, mimo formalnego rozdziału kościoła od państwa.Ile respiratorów w czasie epidemii zakupił ojciec Rydzyk?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy