ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4705, 21 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony1 maja 2020r. godz. 10:27, odsłon: 3019, Bolec.Info
Dotacja ,,Mój Prąd” 5000 zł oraz Ulga Termomodernizacyjna - czynniki przyspieszające zwrot inwestycji.
Bolesławiec - Informacje: Fotowoltaika opłacalna jak nigdy! Fotowoltaika opłacalna jak nigdy! (fot. Bolec.Info)

Prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się w 2019 roku wraz z ujednoliceniem stawek VAT w wysokości 8% na instalacje fotowoltaiczne na domu i innych budynkach oraz na gruncie, z włączeniem przedsiębiorców do grona prosumentów, a przede wszystkim w wyniku uruchomienia programu rządowego „Mój prąd”, w ramach którego zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej jest dotowany przez NFOŚiGW kwotą do 5000 zł.

Prosumentem może być osoba prywatna lub firma zużywająca energię elektryczną i jednocześnie posiadająca własną mikroinstalację produkującą energię z instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z ustawą o OZE prosument ma możliwość rozliczania się na preferencyjnych warunkach z zakładem energetycznym.

Dzięki takiej sytuacji Polska znalazła się w czołowej piątce unijnych krajów o największym przyroście mocy w elektrowniach słonecznych w 2019r. Przed nami znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.


Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma piTERN sp. z o.o., od 2003 r.  zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom: od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.


Program „Mój prąd” to nowy ogólnopolski rządowy program wsparcia finansowego inwestycji polegają-cych na montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW.

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50 procent kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Beneficjentami mogą być jednak tylko osoby fizyczne. O dofinansowanie nie będą mogły ubiegać się osoby, które posiadają już instalacje fotowoltaiczne.

Od 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jedno-rodzinnych, którą można odliczyć w zeznaniu PIT w następnym roku. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem. Jeśli dwóch współwłaścicieli lub małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania dokona termomodernizacji w tym samym budynku to każdy z nich może odliczyć całość poniesionych wydatków.

W ciągu roku w domu jednorodzinnym, zamieszkanym przez 4 osoby, zużywamy 4-6 MWh energii elektrycznej. Inaczej to 4000-6000 kWh, do których to jednostek jesteśmy zwykle przyzwyczajeni. Jednak różnice w zapotrzebowaniu mogą być bardzo duże. I nie trzeba do tego przywoływać rozwiązań skrajnych, jak elektryczne ogrzewanie budynku. Wystarczą klimatyzatory, pompa ciepła czy nawet kuchenka elektryczna.


Firma piTERN jest Liderem w branży OZE i od Lat zajmuje się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych na domach.


Zasady rozliczania są takie, że mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy potem odebrać bez opłat 80% tego, co oddaliśmy. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp przelicznik wynosi 70%. Ta 20-30% różnica ma zrekompensować dostawcy energii koszty przesyłu i obsługi sieci. Z dostawcą energii elektrycznej musimy mieć podpisaną tzw. umowę kompleksową, uwzględniającą zarówno opłaty za nią samą, jak i za przesył. To bardzo ważne, bo czasem mamy dwie umowy, z osobnymi firmami. Jedna to nasz operator odpowiedzialny za przesył energii i z nim jesteśmy związani z powodu położenia działki w konkretnym miejscu, a druga to sprzedawca prądu, który dostarcza nam prąd.

Wyprodukowaną energię w pierwszej kolejności zużywamy na własne potrzeby, a następnie jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest magazynowana i możemy odebrać jej 80% przy instalacji do 10kwp i 70% dla instalacji powyżej 10kwp do 50kwp.

Wrogiem modułów fotowoltaicznych jest zacienienie. Warto zapamiętać i zadbać o to żeby ogniw nie zasłaniał cień rzucany np. przez komin lub drzew. Rzecz w tym, że nawet zacienienie pojedynczych ogniw jest szkodliwe. Nie tylko znacznie zmniejsza uzysk energii, ale powoduje również silne nagrzewanie się tych zacienionych ogniw.


Aby stać się posiadaczem małych rachunków za prąd należy zgłosić się do fachowców w dziedzinie fotowoltaiki takich jak Doradcy firmy piTERN sp. z o.o. tel.:  603-302-855 / 505-056-853. Ekspert na podstawie miesięcznych rachunków oraz obecnego zużycia prądu dobierze instalację, która maksymalnie obniży ilość pobieranej energii z zakładu energetycznego. Po wstępnej akceptacji oferty wykonywany jest audyt, na którym oceniane są możliwości montażowe. Następnie po ustaleniu szczegółów podpisuje się umowę i wykonuje montaż.


Prace montażowe trwają około 2 dni dla osób prywatnych. Inwestycja zwraca się po około 5-6 latach. Firma piTERN sp. z o.o. jako Lider w branży ma dla swoich klientów korzystne finansowanie dla osób fizycznych oraz leasingi dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw.

Już setki tysięcy osób zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji na stronie piTERN sp. z o.o.: https://www.pitern.pl/

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Złocista Firletka   1 maja 2020r. o 10:43

~Złocista Firletka

Postów:

Trzeba skorzystać z energii słonecznej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sina Katalpa   1 maja 2020r. o 12:05

~~Sina Katalpa

Postów:

korzystaj ,na co czekasz?

podeślij link
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladożółta Perowskia   4 maja 2020r. o 13:34

~~Bladożółta Perowskia

Postów:

Tauron zabiera 20proc. wyprodukowanej energii, pomagasz Polsce z problemami energetycznymi, dbaszo czyste powietrze inwestujesz około 45 tyś zł. a oni zachęcają kwotą 5 tyś. zł.?!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

PanM   4 maja 2020r. o 16:09

PanM

Postów: 4790

Mam instalację od 8 miesięcy.
Owszem mi się opłaca ale nie do końca jest tak jak tu pisze.
Po pierwsze inwestor wykłada całą kwotę za osprzęt , montaż oraz ewentualnie przeróbki do instalacja licznika dwukierunkowego.
Pierwsze schody zaczynają się oczekując na licznik. Ponoć musi to trwać miesiąc.
Wyprodukowany prąd w instalacji do 10 KW mnożymy przez 0,8 a w tych ponad 10 KW razy 0,7 .
Wychodzi na to że wyręczamy skarb państwa z płacenia kar za emisję CO2 a w zamian nie otrzymujemy nic.
Dofinansowanie pomijam milczeniem. Złożyłem wniosek w lutym / trzy dokumenty ; faktura , zaświadczenie o montażu licznika z Tauronu i sam wniosek / po dwóch miesiącach na maila przyszła informacja że wniosek dopiero zarejestrowano.I czas oczekiwania może wynosić od 3 do 6 miesięcy / bo koronawirus/ dzisiaj dostaje maila że firma montująca instalacje musi im przesłać zaświadczenie że ja zapłaciłem z wyszczególnieniem w jakim dniu dokonałem opłaty.Byłem na początku kolejki w której jest 60 000 wniosków i uzupełnienie ich życzenia cofnie mnie do tyłu.
Prosta czynność sprowadzona została do absurdu.
Poniżej podam link do regulaminu dofinansowania.


Dopisane 04.05.2020r. o godz. 15:08:

https://mojprad.gov.pl/


Dopisane 04.05.2020r. o godz. 16:09:

Za moją instalację na fakturze jest 3000 podatku VAT

" Tyle państwa w państwie ile to minimalnie niezbędne i tyle swobody obywatelskiej ile to maksymalnie możliwe " Konstytucja Rzeczypospolitej Czym gorsze prawo tym więcej urzędników i odwrotnie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistoczerwony Głóg   4 maja 2020r. o 18:22

~~Ognistoczerwony Głóg

Postów:

No widzisz Przemo , a byłeś taki swego czasu zachwycony wolnym rynkiem nie mówiąc o panelach
Człowiek się uczy przez całe życie i głupi umiera. Ja też głupi umrę nie przejmuj się ...

Panna , żeby nie było :) Pozbawiona przez głupoli z Bolca prawa do pisania pod własnym nickiem ...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ramaj   4 maja 2020r. o 18:24

ramaj

Postów: 960

3000 zł VATu za sam montaż ? To ile razem VAT (z zakupem urządzeń) ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

PanM   4 maja 2020r. o 19:32

PanM

Postów: 4790

ramaj napisał(a): 3000 zł VATu za sam montaż ? To ile razem VAT (z zakupem urządzeń) ?


Panele i montaż.

" Tyle państwa w państwie ile to minimalnie niezbędne i tyle swobody obywatelskiej ile to maksymalnie możliwe " Konstytucja Rzeczypospolitej Czym gorsze prawo tym więcej urzędników i odwrotnie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobrunatny Kocanki   4 maja 2020r. o 19:43

~~Zielonobrunatny Kocanki

Postów:

Panie M jeżeli to takie dobre dla gospodarki ,

dlaczego niema obowiązku montażu na ,

galeriach handlowych

magazynach wielkopowierzchniowych

i na wielu innych obiektach

w te bajery (użyteczne ) bawią się hobbyści

i nawiedzeni
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Efekt-Okna zaprasza
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.