ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4829, 23 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Manpower - praca
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 maja 2020r. godz. 14:01, odsłon: 8238, Bolec.Info
Władze otworzyły laboratorium - testy będą robione w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Oficjalne otwarcie laboratorium Otwarcie laboratorium w szpitalu w Bolesławcu. (fot. Kazimierz Marczewski)

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto dziś nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych i była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia. W otwarciu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, starosta Tomasz Gabrysiak i prezydent Piotr Roman.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

- Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

O laboratorium informowaliśmy w tekście: Od dziś testowe testy w Bolesławcu

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.


Przyłącz się do facebookowej grupy "Koronawirus w Bolesławcu - tylko WAŻNE informacje z terenu powiatu" , w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Stalowa Jeżówka   13 maja 2020r. o 14:19

~Stalowa Jeżówka

Postów:

A już miało działać .A teraz otwarcie.?.Ta pompa lansu była potrzebna.? I prezydent miasta co chyba nie dał żadnych pieniędzy na szpital jednoimienny.Moze przyszedł zrobic sobie badanie :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   13 maja 2020r. o 14:23

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

Wygląda bardzo skromnie. Jak w pracowni chemicznej w byle szkole.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pawa Kalina   13 maja 2020r. o 15:02

~Pawa Kalina

Postów:

A co tam robi Romek w szpitalu powiatowym? He?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskrawoczerwony Suchodrzew   13 maja 2020r. o 15:10

~~Jaskrawoczerwony Suchodrzew

Postów:

Na ostatnim zdjęciu: dla jednej z pań to maseczki brakło?.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielony Driakiew   13 maja 2020r. o 15:10

~~Oliwkowozielony Driakiew

Postów:

Prezydenecie, wypadałoby wesprzeć szpital, a potem się pstrykać. No ale babcie w reżimowej tv zobaczą... Jest git.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Beżowobrązowa Pęcherznica   13 maja 2020r. o 15:16

~~Beżowobrązowa Pęcherznica

Postów:

Romek wygląda jak rasowy gangster
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Poziomkowa Puszkinia   13 maja 2020r. o 15:20

~Poziomkowa Puszkinia

Postów:

Romek typowy PiS-ior za cudze się promuje. Dlatego zabiegał o koalicję z PiS-em w powiecie i parkingowego zrobił wicestarostą, który nawet nie potrafi się wypowiadać. Tylko na co starosta skoro ratuszowy co ryknie to Tomus w podskokach robi jak ten Dudus.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Amarantowa Ślazówka   13 maja 2020r. o 15:22

~~Amarantowa Ślazówka

Postów:

Przecież miasto nie raz wspierało szpital powiatowy, czemu kłapiecie bez sensu jadaczkami
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>