ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4849, 6 marca 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo6 października 2020r. godz. 09:58, odsłon: 2167, Bolec.Info
O czterech zaplątanych kulturach w sieci porozmawiam z dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce
Bolesławiec - Informacje: Gość Bolec.Info: Bożena Kuchmacz Bożena Kuchmacz (fot. Bolec.Info)

We wtorek o godz.10 porozmawiamy z dr inż. Bożeną Kuchmacz, dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce o realizowanym przez ośrodek projekcie "O 4 zaplątanych Kulturach w Sieci" finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Rozmowę obejrzycie w tym oknie wideo:

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 punktów na 100 możliwych. 60.000.000 złotych trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii COVID-19. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30.10.2020 r. Wszystkie efekty działań będą dostępne za darmo w internecie.

Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK odpowiada standardom i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce pt. "Zaplątanie w sieci 4 kultur". Projekt nawiązuje do pochodzenia mieszkańców, którzy zamieszkują gminę Gromadka. Zaraz po II Wojnie Światowej na tereny gminy Gromadka przyjechali ludzie z różnych stron Europy m. in.: Bałkanów, Kresów Wschodnich, centralnej Polski oraz przesiedlona została ludność w wyniku akcji "Wisła". Zadanie "Zaplątanie w sieci 4 kultur" pogłębia za pomocą sieci znajomość lokalnych zwyczajów i tradycji kultywowanych przez przybyłą ludność. W gminie Gromadka wśród społeczeństwa o tak zróżnicowanej kulturze zawsze panowała tolerancja i szacunek dla wielokulturowego społeczeństwa. Za pośrednictwem Sieci przy wykorzystaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego krzewi się lokalne zwyczaje i tradycje umożliwiając aktywny i kreatywny udział społeczności w kulturze.

W projekcie zaprezentowane zostały działania związane z kulturą polską, kresową, bałkańską i ukraińską. W miesiącu czerwcu nastąpi prezentacja archiwalnych zapisów kulturalnych związanych z kulturą polską. W miesiącu lipcu zostanie zaprezentowana kultura kresowa, w sierpniu ukraińska, we wrześniu bałkańska. W ramach zadania zostanie nagrana płyta DVD i opracowana graficzna forma folderu podsumowującego wszystkie działania. Dla Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce ważna jest promocja gminy i jej nietypowej kultury.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Szaroczarny Tulipanowiec   6 października 2020r. o 19:10

~~Szaroczarny Tulipanowiec

Postów:

A kiedy wywiad z Wójtem?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnofioletowy Czarny   26 stycznia 2021r. o 0:45

~~Jasnofioletowy Czarny

Postów:

To teraz kolej na Dyrektora Gminnego osrodka w Kruszynie.
Tam się dopiero charuje za pieniadze podatników!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zapraszamy