ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4832, 26 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony1 grudnia 2020r. godz. 10:58, odsłon: 527, Zlecony tekst
Z myślą o osobach niepełnosprawnych, szczególnie tych które poruszają się na wózkach inwalidzkich, pojawiły się tzw. pod
Bolesławiec - Informacje: Rodzaje podnośników pionowych dla niepełnosprawnych Rodzaje podnośników pionowych dla niepełnosprawnych (fot. )

To dość powszechnie wykorzystywane "windy", które można montować zarówno w domach prywatnych, jak i wielu miejscach publicznych, czyli wszędzie tam gdzie chce się zniwelować bariery architektoniczne. Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje podnośników pionowych, które mają zróżnicowane ceny oraz możliwości zastosowania.

Podnośniki pionowe dla osób niepełnosprawnych

Tego rodzaju mechanizmy służą do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich między poziomami budynku. Swoją konstrukcją podnośniki pionowe przypominają windę, są jednak od niej tańsze i prostsze w montażu. Wykorzystuje się je w takich miejscach, gdzie zbyt wąskie schody nie pozwalają na instalację platformy przyschodowej. Co ważne, podnośniki pionowe mają takie rozwiązania konstrukcyjne, które nie wymagają zazwyczaj budowy szybu. Niekiedy jednak potrzebna jest odpowiednio zbrojona płyta betonowa albo podszybie, na którym mocowany jest podnośnik. W trakcie montażu instaluje się także dodatkową, oddzielną linię, która będzie zasilać odpowiednie zabezpieczenia w sytuacjach braku energii elektrycznej (hamulec i zjazd awaryjny). Jeśli chodzi o udźwig podnośników pionowych, to zwykle wynosi on od 385 do 400 kilogramów, a przy tym wysokość podnoszenia sięgać może nawet kilkunastu metrów. Warto wiedzieć, że instalacja podnośników określona została w przepisach prawa budowlanego, a tego typu urządzenia muszą być zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE. Jeśli chodzi o podnośniki pionowe rodzaje dzielą się tutaj na dwie główne grupy, to znaczy:

 • podnośniki niskiego podnoszenia,
 • podnośniki wysokiego podnoszenia.

Te pierwsze są proste w obsłudze i najbardziej uniwersalne. Można je też zakupić w naprawdę korzystnych cenach przy wyborze różnych wariantów wielkościowych urządzeń. Montuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jednymi z najpopularniejszych w Polsce są podnośniki pionowe typu Liftboy oraz Kali.

Podnośnik pionowy Liftboy

To podnośnik, którego wysokość podnoszenia wynosi 83 cm, dzięki czemu pozwala osobom na wózkach inwalidzkich pokonanie różnego rodzaju barier architektonicznych. Podnośnik Liftboy wykorzystuje elektryczny siłownik liniowy do napędu, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo cichą pracą. Urządzenie to odznacza się również tym, że:

 • ma lekką konstrukcję, która pozwala nawet na przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce (niektóre wersje mają platformy z tzw. podwoziem ułatwiającym proces przestawiania),
 • nie jest na stałe związane z gruntem: można je osadzić na płycie fundamentowej, wystarczy jednak nawet kostka brukowa czy posadzka (znajdująca się np. wewnątrz budynku),
 • zapewnia szybką i łatwą instalację,
 • może mieć manualną albo automatyczną rampę wjazdową,
 • jego udźwig wynosi: przy modelu na wysokość 595 mm od 180 kg, do nawet 300 kg przy modelu podnoszenia na wysokość 830 mm,
 • jest odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne,
 • zapewnia użytkownikom bezawaryjną pracę,
 • prosta obsługa podnośnika sprawia, że nadaje się on do użytkowania przez osoby w każdym wieku,
 • cały mechanizm napędowy znajduje się pod spodem urządzenia, dzięki czemu żadna maszynownia czy inna konstrukcja nie jest widoczna,
 • podnośnik korzysta z napędu nożycowego, a dokładniej elektrycznego siłownika liniowego,
 • jest to konstrukcja stosunkowo tania (w porównaniu z innymi podnośnikami), można dodać też na nią dofinansowanie.

Wszystkie te cechy sprawiają, że podnośnik Liftboy stanowi znaczną pomoc dla osób niepełnosprawnych, można go używać w różnych miejscach i beż żadnych problemów o każdej porze roku. Bardzo wygodne jest to, że urządzenie to waży trochę więcej niż 70 kg, można je pomalować na dowolny kolor i wybrać model z określonymi opcjami, np. typem podnośnika unoszącym do maksymalnej wagi i rampą wjazdową manualną lub automatyczną czy obecnością specjalnych barierek.

Podnośniki pionowe Kali

Jeśli chodzi o podnośniki tego typu, to na rynku znaleźć można dwa główne rodzaje:

1) Podnośniki Kali A.

Wysokość unoszenia platformy wynosi w nich maksymalnie aż 4500 mm. Takie platformy pionowe montuje się (wewnątrz lub na zewnątrz budynków) na tzw. konstrukcji samonośnej albo w specjalnie zbudowanym szybie. W bocznej części szybu znajduje się napęd śrubowy. Obudowę szybu z maszynownią stanowią panele blaszane z wypełnieniem wygłuszającym pracę urządzenia. Natomiast resztę szybu można wykonać z paneli składających się z aluminiowych ram i szkła bezpiecznego. Podnośnik pionowy Kali A montuje się na powierzchni wynoszącej ok. 2,2 m2 i można przy nim zastosować niską rampę najazdową. Na dolnym i górnym "przystanku" podnośnika znajdują się wychylne drzwi termoizolacyjne, które umożliwiają korzystanie z dźwigu nawet przy niskich temperaturach. Urządzenie Kali A jest komfortowe i bezpieczne, ponieważ zostało wyposażone w system łagodnego startu oraz hamowania, a także elektryczny zjazd awaryjny.

2) Podnośnik pionowy Kali B.

Jest to jeden z najpopularniejszych podnośników w naszym kraju. Można go używać w budynkach, ale produkowano je z myślą p montażu na zewnątrz. Taką windę dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich montuje się wszędzie tam, gdzie wysokość podnoszenia nie przekroczy 3 metrów. Maksymalny udźwig podnośnika Kali B wynosi 385 kg. Dużą zaletą tego rodzaju podnośnika pionowego jest to, że został on przystosowany do pracy w różnych warunkach pogodowych, a producenci przykładają dużą wagę do zabezpieczeń antykorozyjnych całej konstrukcji. Podnośniki pionowe dla niepełnosprawnych Kali B są
bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu użytkownicy poradzą sobie z tym bez pomocy opiekuna. Co ważne, ich instalacja nie wymaga przygotowania podszybia, ale podnośnik musi zostać posadowiony na bardzo solidnym podłożu. Standardowo podnośnik Kali B jest zasilany z sieci 3-fazowej 400V. Zazwyczaj platforma pionowa jest wykonywana z ocynkowanej blachy malowanej na kolor, można ją jednak przygotować także w wersji ze stali nierdzewnej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Likwidacja Barier, która zajmuje się likwidacją barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Płomienny Szafirek   2 grudnia 2020r. o 9:14

~Płomienny Szafirek

Postów:

Brakuje w artykule informacji o windach do wannowych.
No i podejściu lokalnych administratorów budynków do kwestii montażu takich urządzeń w budynkach
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1