ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4822, 16 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu5 stycznia 2017r. godz. 15:24, odsłon: 25001, Kazimierz Marczewski
"Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża".
Bolesławiec - Informacje: Wizyta duszpasterska koperta z pieniędzmi (fot. Bolec.Info)

Tradycyjnie w tym okresie w Bolesławcu, w powiecie bolesławieckim gościmy w swoich domach księdza, który przychodzi do nas po kolędzie. Kapłan przychodzi do nas z dobrą nowiną, porozmawiać z nami o radosnych sprawach i także  o problemach rodzinnych ostatniego roku. Odwiedzający nas księża unikają rozmów politycznych i raczej skupiają się na sprawach bieżących dotyczących rodziny, którą odwiedzają.

Do wizyty duszpasterza powinniśmy się odpowiednio przygotować, na stole, na białym obrusie powinnyśmy postawić krzyż, zapalone, świece, Pismo Święte, naczynie na święconą wodę. Mieszkanie powinno być posprzątane a domownicy odświętnie ubrani. Naszego gościa przyjmujemy godnie i honorem.

Przed wizytą ministranci, którzy towarzyszą księdzu informują mieszkańców o wizycie duszpasterza i pytają o zgodę na jego przyjęcie. Tuż przed wizytą uchylamy drzwi co oznacza, że zapraszamy księdza do mieszkania.

Po wejściu do mieszkania ksiądz razem z jego mieszkańcami modli się. Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana są modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: "Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa".  Takie słowa modlitwy wypowiada ksiądz - czytamy na www.pijarzy.pl.

Wizyta księdza trwa od kilku do kilkunastu minut. W czasie odwiedzin kapłan często sprawdza także zeszyty dzieci uczęszczających  na religię. Notuje coś w swoim zeszycie, a na pamiątkę wręcza obrazek i kończy wizytę

Tradycją jest to, że za kolędę domownicy wręczają księdzu kopertę z pieniędzmi. Bolesławianie dają w kopercie kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od zamożności i hojności. Parę złotych otrzymują też ministranci pomagający kapłanowi. Trzeba zaznaczyć, że kapłan nigdy nie prosi o zapłatę, za swoją wizytę.

W ostatnim czasie obserwujemy, że mieszkańcy powiatu bolesławieckiego chętnie przyjmują swojego duszpasterza chociaż liczba przyjmujących nieco maleje.

Co Wy sądzicie o corocznych spotkaniach z kapłanem w swoim domu? Ile dajecie za kolędę? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

paula87   5 stycznia 2017r. o 17:32

paula87

Postów: 62

nigdy nic nie dawalismy zadnych kopert..wiec i wizyta tez krotka..szkoda wszystko teraz kosztuje i wszystko mozna kupic..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~:)   5 stycznia 2017r. o 17:37

~~:)

Postów:

Dla odmiany w tym roku mogliby rozdawać koperty zamiast brać
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   5 stycznia 2017r. o 17:42

~~

Postów:

A ja zawsze dawałem księdzu kopertę, w tym roku też dam 200,- PLN. I nie bardzo rozumiem, co was tak boli kto komu daje pieniądze? To moja sprawa komu chcę dać. Jakaś zawiść w was siedzi?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   5 stycznia 2017r. o 17:47

~~

Postów:

W artykule nie zostało jeszcze dodane to, że pieniądze są za kolędę DLA KSIĘDZA ! To tak jakby ksiądz dostał premię roczną, jak większość z nas w pracy. kto chce ten da, przymusu nie ma. ale czytając niektóre wypowiedzi bulwersują i tak pasterz nie powinien się zachowywać. Wymarzonych księży mają mieszkańcy i wczasowicze w Dziwnówku. Śledzę od 40 lat tę parafię i jestem zawsze zachwycona każdą mszą, a także witaniem w progu kościelnym każdego przez podanie ręki księdza, zamienienie paru słów, a po mszy ksiądz wychodzi do wiernych na dziedziniec - porozmawiać. Kazanie jest dla człowieka z przykładami jakie grzechy nawet ksiądz popełnił w różnym czasie, o życiu w ówczesnych czasach. Wychodzimy z takiego spotkania z Bogiem uduchowieni i szczęśliwi. Jeszcze jedno, ksiądz zawsze po mszy święci samochody. Nie tylko ja jestem małym Dziwnówkiem zachwycona i jego Parafią z bardzo życzliwymi Duszpasterzami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~nun   5 stycznia 2017r. o 17:51

~~nun

Postów:

to weź wpłać na Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i przelew włóż do koperty i dwie strony będą zadowolone. Mam utrzymywać potrzeby jakiegoś księdza, są katechetami, zarabiają pieniądze na ich potrzeby w zupełności powinno im wystarczyć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

paula87   5 stycznia 2017r. o 17:59

paula87

Postów: 62

~~nun napisał(a): to weź wpłać na Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i przelew włóż do koperty i dwie strony będą zadowolone. Mam utrzymywać potrzeby jakiegoś księdza, są katechetami, zarabiają pieniądze na ich potrzeby w zupełności powinno im wystarczyć.Świetny pomysł :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   5 stycznia 2017r. o 18:06

~~

Postów:

Wczoraj chyba chodził jakiś domokrążca i wyłudzał kasę na wnuczka.
Ok 18 ktoś zapukał do drzwi zapytał czy przyjmuje księdza.
Nie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~WR   5 stycznia 2017r. o 18:22

~~WR

Postów:

Byłem na takiej mszy na ktorej ksiądz tłumaczył kupiłem nowy samochód ,nie mam żony ,dzieci .więc co stać mini !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

reklama Zapraszamy