ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4459, 19 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu5 marca 2019r. godz. 11:48, odsłon: 5132, Bolec.Info
Jesteśmy zawiedzeni reakcją większości radnych - mówią radni PiS.
Bolesławiec - Informacje: PIS chce 99% bonifikat Rada Miasta Bolesławiec (fot. Bolec.Info)

Dnia 27.02.2019 r. odbyła się V Sesja Rady Miasta Bolesławiec. Jednym z kluczowych punktów obrad było głosowanie nad projektem uchwały dotyczącym bonifikat od opłat jednorazowych za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Autorem projektu uchwały był Klub Radnych RM Prawo i Sprawiedliwość w składzie: Szymon Pogoda, Jadwiga Stachów i Dawid Sarbak. Projekt został złożony przez radnych do Przewodniczącego Rady Miasta Bolesławiec 1 lutego br.

- W związku z przekształceniem użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów złożyliśmy projekt uchwały, który pozwoliłby mieszkańcom uzyskać bonifikatę od jednorazowej opłaty.

Zgodnie z ustawą w wyniku przekształcenia, właściciel nie płaci już opłaty z tyt. użytkowania wieczystego, lecz opłatę przekształceniową przez okres 20 lat. Opłatę można również uiścić jednorazowo za cały okres 20 lat. W takiej sytuacji Rada może w formie uchwały udzielić mieszkańcom bonifikaty. Uznaliśmy, że podobnie jak w wielu innych gminach w Polsce, my również powinniśmy pozwolić naszym mieszkańcom na uzyskanie 99% bonifikaty.

Podobne uchwały zostały przyjęte w Lubinie, Polkowicach, Jaworze, Świdnicy, Jeleniej Górze i wielu innych miastach. W powiecie bolesławieckim Gmina Warta Bolesławiecka ustanowiła 95% bonifikatę, Gromadka 95% i Nowogrodziec, który zmienił wcześniej uchwaloną bonifikatę z 60% na 90% - mówi Szymon Pogoda Przewodniczący Klubu PiS w RM Bolesławiec.

Pomimo długiej dyskusji, która miała miejsce na posiedzeniu Komisji, skupieni wokół prezydenta miasta radni Klubu Bezpartyjni i Ziemi Bolesławieckiej oraz radni niezrzeszeni nie zechcieli poprzeć proponowanej stawki procentowej. Ich głosami projekt uchwały został skierowany do dalszych prac na komisjach i odłożony na bliżej nieokreślony czas.

- Nie było dobrej woli ze strony radnych koalicyjnych i niezrzeszonych, aby podjąć uchwałę dobrą dla mieszkańców Bolesławca. Jako Klub Impuls Miasta popieramy zaproponowaną przez PiS stawkę, tym bardziej, że o zmianie przepisów było wiadomo już w lipcu 2018 r. Jedyne na co było stać prezydenta miasta wskutek ustawy uwłaszczeniowej, to podniesienie opłat z kilkunastu na kilkaset złotych dla danego mieszkańca. Inne miasta zdążyły się do tego przygotować. No, ale cóż… jest po wyborach i widać nie trzeba się starać. To nie jest fair. dodaje Maciej Małkowski przewodniczący Klubu Radnych Impuls Miasta.

Głównym powodem wprowadzenia projektu uchwały były stawki opłat z tyt. użytkowania wieczystego, które zostały zaktualizowane pod koniec 2018r. Wielu mieszkańców Bolesławca otrzymało wypowiedzenie poprzednich stawek wraz z nową ceną. Bardzo często podwyżki wynosiły kilkaset procent. Mieszkańcy informowali o sytuacji, gdy cena została zaktualizowana np. z 22 zł rocznie na 530 zł.

Jesteśmy zawiedzeni reakcją większości Radnych. Zgłoszony przez nas projekt uchwały to wymierna korzyść dla mieszkańców, ponieważ daje im możliwość stania się pełnoprawnym właścicielem gruntu za symboliczną kwotę pieniędzy.

Złożony przez nas projekt oraz zaproponowana stawka bonifikaty nie są ewenementem w skali kraju. To raczej sytuacja w której nie została uchwalona bonifikata, jest takim ewenementem. Zrzucanie wszystkiego na kwestie ekonomiczne i straty w budżecie miasta nie są wystarczającymi argumentami.

Pamiętajmy, że zaoszczędzone pieniądze z przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności zostaną w kieszeniach mieszkańców, a więc zasilą ich domowy budżet. Zarzucono nam również populizm. A czy zwolnienie osób fizycznych z podatku od nieruchomości, albo bezpłatna komunikacja to według co niektórych radnych Obozu Piotra Romana również populizm?

Według klubu PiS to nie jest populizm. Cieszymy się, że taka sytuacja ma miejsce, wiemy że to dobre rozwiązania dla mieszkańców. Tak samo chcielibyśmy, aby 99% bonifikata również była traktowana jako prawdziwa ulga dla mieszkańców, a nie jako czysty populizm – dodaje radny PiS Dawid Sarbak.

Nieoficjalnie mówi się, że radni chcą zmienić projekt Klubu PiS na 50 %. Jeżeli ta informacja się potwierdzi będzie ona mało atrakcyjna dla mieszkańców. Mało, który mieszkaniec mający do zapłaty około 7000 zł przy uzyskaniu 50% bonifikaty dokona wpłaty.

-Jeżeli bonifikata ma nie obowiązywać w Bolesławcu należy zadać pytanie: po co więc na szybko były przeprowadzane aktualizacje cen gruntu? Można odnieść wrażenie, że jedynym powodem była chęć zwiększenia dochodów gminy kosztem mieszkańców. Radni nie nam robią na złość, lecz swoim wyborcom.

Wiemy, że również i do nich zgłaszają się oburzeni mieszkańcy. Mamy nadzieje, że się zreflektują i pokażą, że zostali radnymi dla mieszkańców- dodaje Szymon Pogoda.

Dzwoniliśmy w tej sprawie do Przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Kowalskiego, nie odebrał telefonu i nie oddzwonił.

Do sprawy wrócimy.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   5 marca 2019r. o 12:16

~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

To skandal! miałem 23 zł a mam 560zł do płacenia przez 20 lat! Co tu się dzieje panie Roman?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sinoniebieski Moszenki   5 marca 2019r. o 12:23

~Sinoniebieski Moszenki

Postów:

Radni prezydenta się go boją. Budżet wydrenowany po wyborach? Kasę trzeba ściągać. A to parkingi a to użytkowanie wieczyste, a to termy... Za 5 lat znowu zagłosują bo zapomną.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

assassin   5 marca 2019r. o 12:26

assassin

Postów: 342

Spokojnie, przecież wybory za kilka lat będą, to się tym zajmą :)
A tak na serio, to bardzo dobry pomysł bonifikata 99% i podjętą decyzję zapamiętamy jako mieszkańcy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitnozielony Krwawnik   5 marca 2019r. o 12:40

~Błękitnozielony Krwawnik

Postów:

Dziękuję radnym za zajęcie się problemem chorendalne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. W moim przypadku to jest 2500%- z 22 zł na 564 zł.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Marengo Złotokap   5 marca 2019r. o 12:53

~~Marengo Złotokap

Postów:

Można poczuć się frajerem ;) głosowaliście tak a nie inaczej i teraz za to zapłacimy wszyscy! no to po 500 od każdego...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Cynobrowa Irga   5 marca 2019r. o 13:11

~Cynobrowa Irga

Postów:

Prezio teraz robi wielka politykę. Nie ma czasu na pie.rdoły, zatem nie przeszkadzać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnolawendowy Ambrowiec   5 marca 2019r. o 13:23

~~Jasnolawendowy Ambrowiec

Postów:

Macie darmowa komunikację i brak podatków od nieruchomości :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoszara Języczka   5 marca 2019r. o 13:27

~~Ołowianoszara Języczka

Postów:

mozna było się tego spodziewać , Pan Prezydent wypłukał cały budżety to teraz my mieszkańcy musimy za to płacić wstyd i skandal
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

reklama UPC zaprasza
reklama Zapraszamy