ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4626, 4 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Przyszłość z klasą!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecFelieton1 maja 2019r. godz. 17:49, odsłon: 4905, Marcin Marczewski
Marcin Marczewski: Nie mam wątpliwości - to dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec może się rozwijać.
Bolesławiec - Informacje: Dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec się zmienia Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Dzisiaj mija 15 lat od dnia, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jest to jeden z większych sukcesów w historii naszego kraju, choć mam świadomość, że nie wszystkim się to podoba (szczególnie osobom o mocno prawicowych poglądach).

W ubiegłym roku, w 14. rocznicę, pisałem w swoim felietonie o tym, jak - dzięki Unii Europejskiej - zmienił się nasz Bolesławiec. Dzisiaj nadal większość tych stwierdzeń jest prawdziwa i nie mogę ich nie przypomnieć w dniu, w którym świętujemy rocznicę takiego sukcesu (wiem, wiem, że w Polsce większość zwykle świętuje historyczne porażki, ale nie ja).

Unia zagościła w Polsce i Bolesławcu już na kilka lat przez naszym wstąpieniem do Wspólnoty. Dzięki funduszowi PHARE, który ładował grube pieniądze w politykę spójności, wybudowana została średnica, czy został zrealizowany projekt ISPA (oczyszczanie ścieków). Pamiętam, ile różnych placów budowy było w tym czasie w mieście i przy każdym stała tablica z logotypem Unii.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w Unii Europejskiej. I to na wiele sposobów - od otwartych granic i rynku pracy, dzięki czemu do Bolesławca zaczęło spływać euro (bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych krajach). Dzięki UE do Bolesławca przyjechało także wiele zachodnich firm. Bezrobocie w Bolesławcu i powiecie spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otworzyło także możliwości edukacyjne, z których wielu bolesławian skorzystało. Sam jestem zresztą tego przykładem - już w październiku 2004 roku rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Dublińskim, korzystając ze specjalnego programu unijnego. Dzisiaj mogę tę zdobytą wiedzę wykorzystywać pracując w Bolesławcu, w Polsce.

Rok temu w swoim felietonie pisałem, że jeszcze lepiej Unię widać w Bolesławcu na ulicach: wybudowane bądź wyremontowane drogi, przebudowany ośrodek kultury, wyremontowany teatr, odnowione dawne „baseny kryte”, przebudowany zbiornik retencyjny z funkcją basenu na Jeleniogórskiej, wyremontowane kamienice w rynku oraz sam rynek, wokół podwórka, w tym ratusz. Nie można też zapominać o unijnych środkach na remonty szkół czy kościołów oraz programy wspomagające edukację, kulturę i sport. Ze środków unijnych zbudowano doinwestowano zakup nowych miejskich autobusów czy zbudowano autostradę A4 do Zgorzelca. Bezpłatna komunikacja miejska jest także dzięki UE. Także imprezy, z których słynie Bolesławiec - w tym Święto Ceramiki - dofinansowywane były z funduszy unijnych.

Rachunek ekonomiczny naszego członkostwa w UE jest prosty - Polska o wiele więcej otrzymała niż wpłaciła. Gdyby nie Unia Europejska tych bolesławieckich inwestycji by po prostu nie było. I nie miałoby to znaczenia czy prezydentem Bolesławca był Piotr Roman czy Jan Kowalski. Roman i jego ludzie potrafili dobrze czerpać z funduszy unijnych (choć nie wykluczone, że inne osoby zrobiłyby to lepiej i w bardziej przemyślany sposób).

Jedno jest pewne. Bolesławianie doskonale sobie radzą w nowej, unijnej rzeczywistości. Dzięki temu, że 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej dzisiaj mieszkańcy powiatu bolesławieckiego są bardziej otwarci (choć jeszcze nie wszyscy). Sami też częściej podróżują po krajach Wspólnoty, poznają kultury i spotykają ludzi. A później realizują swoje pomysły w mieście.

Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - Unia Europejska to rządy prawa, to demokracja oraz słuchanie głosu mieszkańców; to równe szanse dla wszystkich.

W Bolesławcu nie zawsze te zasady - mimo naszych 15 lat w UE - były stosowane. Mogłoby to w sumie nie dziwić szczególnie, gdy słyszy się z ust premiera nieprawdziwe słowa o konieczności "wstawania z kolan" czy slogany krytykujące UE itd. Tyle tylko, że my jesteśmy Unią! My, bolesławianie!

Unia dotarła do Bolesławca, choć niestety nie w każdy rejon miasta. Wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. bałagan na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, kolesiostwo, ustawione konkursy na kierownicze stanowiska w spółkach miejskich itd. Wreszcie tłumienie inicjatyw mieszkańców - od Gliniady po BnB. Te same przykłady wymieniałem w swoim tekście w ubiegłym roku - okazuje się, że niestety wszystkie są nadal aktualne.

Tam gdzie mimo naszego członkostwa w Unii Europejskiej nie były stosowane te najważniejsze zasady Wspólnoty, tam - jako społeczeństwo, jako bolesławianie odnieśliśmy porażkę. Tam gdzie była lokalna pseudo-polityka a nie rozmowy z mieszkańcami, tam widzimy stracony czas, zgaszone inicjatywy, wzmocnione układy.

Tych pierwszych piętnaście lat w Unii Europejskiej minęło bardzo szybko. Sporo udało nam się zrobić w Bolesławcu, ale wciąż wiele musimy - jako społeczność - się nauczyć. Jestem pewien, że w kolejnych latach Bolesławiec się zmieni jeszcze bardziej. Za trzy lata do głosu dojdą młodzi ludzie, którzy urodzili się już w czasie, gdy Polska była w Unii - nie sądzę, aby łatwo chcieli oddać to, co niesie ze sobą Wspólnota Europejska.

A Wy, drodzy Czytelnicy? Jak oceniacie 15 lat Bolesławca w Unii Europejskiej? Zapraszam do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

~~Ciemnobrązowa Pysznogłówka   2 maja 2019r. o 23:02

~~Ciemnobrązowa Pysznogłówka

Postów:

~~Burawy Szupin napisał(a):
emem napisał(a): Dąbrówka, Jacek Saryusz-Wolski to zaden autorytet..


27: 1
TEN ''JEDN '' TO SAMOBÓJ !

czyli ten ''autorytet'' to równy Michalkiewiczowi ;)
Były czasy gdy za Frontem Jedności Narodu głosowało 99 % Polaków.Tylko że teraz wychodzi że te 1 % miało rację....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnoczerwona Irga   3 maja 2019r. o 7:41

~~Brunatnoczerwona Irga

Postów:

~~Burawy Szupin napisał(a):
emem napisał(a): Dąbrówka, Jacek Saryusz-Wolski to zaden autorytet..


27: 1
TEN ''JEDN '' TO SAMOBÓJ !

czyli ten ''autorytet'' to równy Michalkiewiczowi ;)
Jesteś zwykłym komuchem,który kala własny kraj!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Śliwkowa Krwawnica   3 maja 2019r. o 8:10

~~Śliwkowa Krwawnica

Postów:

~~Brunatnoczerwona Irga napisał(a):
~~Burawy Szupin napisał(a):
emem napisał(a): Dąbrówka, Jacek Saryusz-Wolski to zaden autorytet..


27: 1
TEN ''JEDN '' TO SAMOBÓJ !

czyli ten ''autorytet'' to równy Michalkiewiczowi ;)
Jesteś zwykłym komuchem,który kala własny kraj!Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

mir.ko   3 maja 2019r. o 15:44

mir.ko

Postów: 2850

https://www.tvn24.pl/30latzmian-pokazcie-jak-zmienila-sie-polska,930368,s.html
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonkawobrązowy Nagietek   3 maja 2019r. o 16:31

~~Zielonkawobrązowy Nagietek

Postów:

Bezrobocie spadło bo ludzie wyjechali do pracy zagranicę , w tych molochach na strefie pracują teraz Ukraińcy bo firmy te mało płacą …. zarobki nadal w mieście niskie.... pracy za godziwe pieniądze bardzo mało, stołki dalej po partyjnej znajomości się w mieście rozdaje …. drogi dziurawe jak były, baseny miejskie syf jaki był taki jest dalej …. mieszkania podrożały na maxa ….. takie to unijne plusy mamy ….
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Krwistoczerwona Lobelia   3 maja 2019r. o 16:55

~~Krwistoczerwona Lobelia

Postów:

~~Zielonkawobrązowy Nagietek napisał(a): Bezrobocie spadło bo ludzie wyjechali do pracy zagranicę , w tych molochach na strefie pracują teraz Ukraińcy bo firmy te mało płacą …. zarobki nadal w mieście niskie.... pracy za godziwe pieniądze bardzo mało, stołki dalej po partyjnej znajomości się w mieście rozdaje …. drogi dziurawe jak były, baseny miejskie syf jaki był taki jest dalej …. mieszkania podrożały na maxa ….. takie to unijne plusy mamy ….

To powiedz gdzie te 3 miliony mieszkań Kaczora za 2 tys m2 . W zeszłym roku 1M2 elewacji kosztował 40 zł obecnie wzrósł do 80 Zł
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Celestynowy Świerk   3 maja 2019r. o 17:00

~Celestynowy Świerk

Postów:

Czy pan Marczewski poda 3 przykłady polskich przedsiębiorstw, które powstały dzięki dotacjom unijnym lub rozwinęly się. W artykule mowa tylko o drogach chodnikach orlikach
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Pannazdzieckiem   3 maja 2019r. o 23:17

Pannazdzieckiem

Postów: 12722

~Celestynowy Świerk napisał(a): Czy pan Marczewski poda 3 przykłady polskich przedsiębiorstw, które powstały dzięki dotacjom unijnym lub rozwinęly się. W artykule mowa tylko o drogach chodnikach orlikach


Nie poda . Nawet gdyby chciał

Maniek , od lat o tym gadam ... wyobraś sobie , szy jesteś jedynym na szwietrzcie dzinnikaszem , alpo fłaścicielem fiducjonarnego geldu . Co robisz Maniek ?

Utwierdzasz publikę w przekonaniu , że masz rację i tobie należy się prawo dysponowania barterem obrotu kasy , albo informacji.

Powiem Ci Maniek tak ... kiedy Zimny Lech wkręcił mnie w tą całą unię nie miałem bladego pojęcia o geopolityce , czyli tak , jak Ty dzisiaj :)

Dlatego odpuszczam Ci tą k.retyńską reklamę eurokołchozu , gdzie ci co są wybierani nie mają nic do gadania , a ci co mają absolutną władzę nie są wybierani. To się nazywa miękki totalitaryzm Maniek :) ,

Dobranoc :)

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>