ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4633, 11 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Bolecnauci alarmują14 czerwca 2019r. godz. 13:00, odsłon: 5175, Bolec.info
Katastrofalny stan kamienicy przy ulicy Kubika
Bolesławiec - Informacje: Powojenne widoki w centrum miasta Kamienica przy ulicy Kubika (fot. Wojtek Szoka)

Bolesławiec aspiruje do miana miejsca przyjaznego turystom i mieszkańcom. Planowane są nowe inwestycje, które mają służyć poprawie wizerunku miasta oraz zapewnienia atrakcji turystom. 

Jednym z takich miejsc i stałym punktem wycieczek zagranicznych jak i polskich jest Pomnik Kutuzowa przy ulicy Kubika. Same okolice pomnika są zaniedbane, zarośnięte. Jednak pomnik nie jest jedynym miejscem w okolicy który straszy swoim wyglądem. 

Po drugiej stronie ulicy znajduje się widok jak z czasów powojennych, a mianowicie kamienica która jest podzielona między dwóch zarządców - Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Civitas. Wcześniej kamienica należała do miasta - zarządcą był MZGM. Od dawna fasada budynku nie była remontowana, a sam budynek jako, że jest zabytkiem jest pod opieką konserwatora zabytków.

Stan fasady jest w stanie karygodnym i stwarza realne zagrożenie nie tylko dla mieszkańców ale także turystów, którzy często przechodząc na drugą stronę ulicy dla lepszego miejsca do zrobienia zdjęć pomnikowi.

O niebezpieczeństwie informuję nas coraz większa ilość mieszkańców miasta, ostatnio dostaliśmy informację o tym, że kawałek gzymsu odpadł i spadł na chodnik na którym mogli znajdować się ludzie. 

Remont elewacji jest możliwy, ale odpowiada za to wspólnota. W przypadku ulicy Kubika są to małe wspólnoty, 5 mieszkań nie jest w stanie sfinansować remontu, którego koszta mogą osiągnąć kwotę 100 000 złotych. Jest to zaporowa kwota dla małych wspólnot, które muszą dbać o swoje lokale.

Na dofinansowanie mieszkańcy nie mogą liczyć. Konserwator zabytków wydaje tylko zgodę na remont w momencie kiedy zgłoszą się do niego lokatorzy.

I w takim impasie zostaje kamienica, która ma potencjał na bycie jedną z wizytówek miasta. Szczególnie, że to tylko 220 metrów od Rynku, w którym postawiono nową ceramiczną ławkę o wątpliwej urodzie. 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Perłowoszara Godecja   14 czerwca 2019r. o 13:22

~Perłowoszara Godecja

Postów:

O, kamienica, w której mieszka Kic. Miłośnik popularnego dyskontu z robaczkiem w kropki. Wielbiciel mops-u i spodni bojówek.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnozielony Ziarnopłon   14 czerwca 2019r. o 13:39

~~Brudnozielony Ziarnopłon

Postów:

też mieszkam w małej wspólnocie i zrobiliśmy remont, oczywiście na kredyt.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarny Barwinek   14 czerwca 2019r. o 13:55

~~Czarny Barwinek

Postów:

Remont za swoją własność powinien być finansowany przez zainteresowanych. W tym przypadku nie jest to takie oczywiste. Wiele mieszkań jest miejskich tzn właścicielem jest MZGM. Wizerunek starych kamienic to nie tylko własność ich mieszkańców. Wspomnę też o latach zaniedbań tych elewacji gdy w praktyce wszystkie były "państwowe".
Miasto ma plan rewitalizacji i może (ale nie musi) wspomóc remont elewacji ale pod szeregiem obostrzeń. Zawsze to coś ale w praktyce TBS (spółka miejska) nie kwapi się z zachęcaniem do działania. Wspólnoty jak chcą niech se remontują ale to miasto ustala kto, co i za ile bo to miasto decyduje o dopłacie. Efekt widać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ognistoczerwony Hibiskus   14 czerwca 2019r. o 14:08

~Ognistoczerwony Hibiskus

Postów:

Jest to jeden z najpiękniejszych ciągów kamienic w Bolesławcu. Karygodną jest tak zwana spychologia. To konserwator zabytków powinien zabiegać o remont i pociągnąć za wszelkie sznurki by pozyskać fundusze.Tak zwana instytucja konserwatora to parodia.Co on takiego robi oprócz brania kasy.A gdzie środki , które można pozyskać z unijnych dotacji, z urzędu marszałkowskiego etc...TO NIE JEST SPRAWA LOKATORÓW LECZ URZĘDNIKÓW GDYŻ TO JEST NASZE DZIEDZICTWO KULTUROWE.TE KAMIENICE SĄ NIEPOWTARZALNE A ZA ZGODĄ BEZMYŚLNYCH URZĘDNIKÓW DOPROWADZANE SĄ DO RUINY. Miaston i powiat wydaje tysiące na bzdury typu ławeczki ceramiczne, betonowe skateparku i rzeźby kolesi, zapraszanie ludzi o antymoralnych poglądach, itd... Ludzie gdzie tu logika? Hańba.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burobrązowy Tulipan   14 czerwca 2019r. o 14:13

~~Burobrązowy Tulipan

Postów:

~~Brudnozielony Ziarnopłon napisał(a): też mieszkam w małej wspólnocie i zrobiliśmy remont, oczywiście na kredyt.

My w naszej wspólnocie również duży zrobiliśmy remont na kredyt - właśnie kończymy go spłacać i bierzemy następny na kolejne remonty.
Problemem w wspólnotach jest to że mieszkańcy mimo że mieszkają w nie najnowszych kamienicach nie godzą się na podniesienie opłat na tzw. fundusz remontowy. My w naszej kamienicy płacimy po 5 zł od m i mamy wszystkie remonty na bieżąco ale do tego trzeba przekonać mieszkańców co nie zawsze jest łatwe.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarny Barwinek   14 czerwca 2019r. o 14:15

~~Czarny Barwinek

Postów:

Te kamienice nie są zabytkami one są tylko na terenie ochrony konserwatorskiej tzn by zrobić elewację trzeba mieć zgodę konserwatora a dotyczy ona kolorku bo wizualnie ma wyglądać tak samo. W środku budynku, hulaj dusza.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoturkusowa Perowskia   14 czerwca 2019r. o 14:28

~Jasnoturkusowa Perowskia

Postów:

Wszystkie kamienice przy ul. Kino na (te prze Delikatesach również) powinny już dawno przejść generalne remonty, inaczej w końcu zaczną się walić i dojdzie do nieszczęścia, tu powinien zadziałać jakiś urząd!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitnoszary Jarząb   14 czerwca 2019r. o 14:50

~Błękitnoszary Jarząb

Postów:

Emerytów nie stać na tak wysokie wydatki na remonty kamienic a młodzi powyjeżdżali lub pobudowali domy jednorodzinne na
kredyt i nic w tym dziwnego każdy robi tak żeby jemu było lepiej a kamienice leżą w centrum miasta wiec to miasto powinno zabiegać o ich dobry wizerunek
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>