ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4589, 28 maja 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


   Listy, opinie   24 lipca 2019r. godz. 06:59, odsłon: 11646, Bolec.Info
- Nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi - pisze bolesławianin o powstającej galerii handlowej.
Bolesławiec - Informacje: Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu Tablica upamiętniająca miejsce AL Bunzlau. (fot. Tadeusz Łasica)

Po naszej (i innych mediów) publikacji dotyczącej powstającego przy ulicy Staroszkolnej parku handlowego na Facebooku na fanpage'u Bolesławiec i okolice dawniej i dziś pojawiła się opinia jednego z mieszkańców. Za zgodą autora publikujemy ją w całości.


Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu

Miasto niespodziewanie wyskakuje niczym Filip z konopii ze spóźnionym o dekadę pomysłem budowy ''parku handlowego'' na Staroszkolnej. Wszystkie lokalne media zachwycają się tym pomysłem, więc chyba będę jedynym medium, jakkolwiek nie jestem żadną gazetą czy redakcją, która pozwoli sobie skrytykować całe przedsięwzięcie. To, co napiszę, jest wyłącznie moją prywatną opinią, ale chciałbym się nią tutaj podzielić.

Po pierwsze - ''wielki park handlowy'' to zabójstwo dla mniejszych sklepów w Bolesławcu, a zwłaszcza na terenie osiedla Piastów, gdzie najpewniej upadną nawet Tesco oraz Bricomarche i Biedronka przy Staroszkolnej. O Żabce na Jana Pawła II nawet nie mówiąc. Mamy w Bolesławcu szereg malutkich galeryjek, które po wybudowaniu tego giganta stracą rację bytu. Ta na Asnyka owszem, może przetrwać dzięki znajdującemu się na jej terenie hotelowi, ale galeryjki przy dworcu PKS, szpitalu oraz zwłaszcza na Dworcu Wschodnim stają się pieniędzmi już definitywnie wdeptanymi w błoto. Jaki jest sens budować małą galerię na południowym krańcu niedługiej ulicy Staroszkolnej, skoro kilkaset metrów dalej powstanie wielki gigant ? Czy terenów Dworca Wschodniego nie można było wykorzystać na inne cele ? We współpracy z Węglińcem można by na przykład zbudować tam ''Dział Historii Kolei Muzeum Ceramiki'' albo stworzyć tam wielki plac na potrzeby lokalnych imprez - mając w pobliżu galerię, byłby tym bardziej popularny. Niestety, jest już za późno na zmiany... Jeden deweloper dekadę temu nie mógł wybudować dużej, pierwszej w naszej historii galerii w sercu miasta, drugi nie ma żadnych problemów na skraju Bolesławca (choć przy obwodnicy), aby zbudować kolejną galerię w Mieście Ceramiki. Smutne.

Po drugie - nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi. Kilka lat temu zlikwidowano pomnik ofiar podobozu KL Gross-Rosen, jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów koncentracyjnych, jaki się znajdował dokładnie na tym terenie. Pomnik usunięto niby do renowacji, ale nie ma go już pięć lat, a teraz zamierza się zbudować tam galerię handlową. Wspominałem niedawno o łódzkiej Manufakturze, teraz wspomnę o podobnym do terenu przy Staroszkolnej terenie na północnym skraju Łodzi. Jest to tzw, stacja Radegast, podczas II wojny światowej zamieniona przez niemieckich okupantów na punkt zborny dla Żydów, którzy mieszkali na terenach II Rzeczypospolitej, które po Wrześniu 1939 roku wcielono bezpośrednio do Rzeszy. Z tej stacji wysłano olbrzymie masy ludzkie do obozów zagłady i krematoriów. Łódź, mimo że tuż obok znajduje się czynny dworzec towarowy, umiała godnie uczcić to miejsce - dziś znajduje się tam muzeum. Nie jest ono rozległe, ale wywiera na zwiedzających wstrząsające wrażenie - zwiedzałem je w sobotę i wychodziłem z niego nawet bardziej zaszokowany, niż kilka lat temu z Oświęcimia. Szkoda, że w Bolesławcu ofiary tutejszej nazistowskiej mordowni nie będą już tak godnie uczczone. Gorzej - wcale nie będą uczczone. Wiele osób przez ostatnie lata podnosiło temat zaginionego pomnika, ale w sumie nikt nie wiedział, dlaczego zniknął, sam się nad tym zastanawiałem. Teraz wydaje się, że stał się niewygodny dla nowej inwestycji. A patrząc międzynarodowo - Polska jest co raz częściej bezczelnie pomawiana, także przez Żydów (co jest szczególnie bezczelne), o udział w Holokauście i wspieranie w nim Niemców. Nazywanych eufemistycznie ''nazistami''. Jakim cudem mamy wykazać, że to Niemcy byli mordercami, jeśli sami zatarliśmy tutaj materialne ślady po ich zbrodniach ? Bolesławiec może stać się bardzo niebezpieczną bronią w ręku każdego, kto pomawia nas o niemieckie zbrodnie. Powie ''Patrzcie na Bolesławiec, jak Polacy zacierają tam ślady po obozie. Przecież gdyby byli niewinni, nie robiliby tego, a wręcz czciliby pamięć o ofiarach i przypominali o ich oprawcach''. Czuję się przerażony perspektywą przyszłości, pisząc te słowa.

A najgorsze jest to, że w zasadzie z tą nową galerią teraz nie da się już nic zrobić... No i jeszcze ta lista sklepów - Castorama, Biedronka, legendarny już McDonalds, przez którego stracą też nasi lokalni restauratorzy. Może nie aż tak, aby splajtować, ale szturm na Maka będzie znaczący. A że traci na tym lokalny - bolesławiecki i polski - kapitał ? To już staje się mniej istotne. W naszym mieście stacjonuje obce wojsko, obcy kapitał opanował nasz rynek pracy, a teraz zagraniczny handel triumfalnym pochodem definitywnie podbije nasze portfele.

To jest naprawdę zadziwiające miasto. Na terenie podobozu KL Gross-Rosen powstaje galeria. Pomnik zasłużonego kapłana z bolesławieckiej fary znajduje miejsce na zapleczu siedziby MDK-u. Dni Bolesławca mają najmniej wspólnego z... Bolesławcem. Większe wsparcie zyskują zagraniczne korporacje, niż lokalne spółki - nie licząc może tych, które zajmują się ceramiką. Absurd goni absurd.

Zawsze byłem zwolennikiem istnienia w Bolesławcu jednej potężnej galerii handlowej i ewentualnie jednej mniejszej. Ale tworzenie deszczu małych galeryjek i budowanie zaraz potem tego nowego giganta to już jest zupełnie inna, nieciekawa historia...

Na koniec oddaję cześć pamięci ofiar filii niemieckiego obozu koncentracyjnego-zagłady w Bolesławcu. Pamiętajmy o nich, bo za kilka lat pamięć o tym będzie żywa tylko w wąskiej grupce pasjonatów historii miasta. A byłoby to szczególnie potworne.


 

Od Redakcji Bolec.Info: Warto także dodać, że o historii obozu Bunzlau I oraz znikającej tablicy pamiątkowej pisał w portalu bobrzanie.pl Tadeusz Łasica: Warto pamiętać o AL Bunzlau I Zaprezentowane powyżej djęcie pomnika pochodzi z tego właśnie artykułu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

~~Oliwkowy Rozchodnik   24 lipca 2019r. o 9:18

~~Oliwkowy Rozchodnik

Postów:

nawet PZPR dbała o takie miejsca czy obecna władza jest bez duszna , przecież mnóstwo mieszkańców jest narodowości żydowskiej
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowozłoty Kielichowiec   24 lipca 2019r. o 9:25

~Brązowozłoty Kielichowiec

Postów:

Lidzie patrzcie na oczy żydzi niczym nie zawinili oni też byli ludzmi i powinniście mniec do nich szacunek to całe powstanie to właśnie oni najgorzej przerzuli ludzi nie pelnosprważnych wyrzucili przez okna zabijanli ich i co zamiast tych galeri choćby kolo pogotowia mogli by zrobić cmentarz dla Żydów chociaż mogli byście się za nich po modlić.
Modlitwa:
Żydzi którzy już nie zyjecie ale nas slyszycie modlę się za was i was bronie.
AMEN
My mamy wszystko oni nie mieli nic.
To wszystko co mam do powiedzenia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   24 lipca 2019r. o 9:34

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

~Malinowy Milin napisał(a): Dajcie spokój z narzekaniem. Tablica powinna stanąć w muzeum Bolesławca i to wystarczy. Obecnie mieszkańcy chcą zmian na lepsze, a nie zaściankowości. Sam też wyrażam zgodę, by nad moimi prochami po 70 latach zbudowano lotnisko, basen, albo jeszcze większą galerię handlową.Tu nie o to tylko chodzi człeku. Chodzi o podejście do zagospodarowania przestrzennego miasta. Po kiego grzyba niby galeria na Dworcu Wschodnim, skoro kilkaset m. na północ powstanie sporo większe centrum handlowe? Czy naprawdę nie można było Dworca wschodnie przeznaczyć na Orkę i ten hotel, które to budowle zniszczyły zielony teren w centrum który mógł się stać swoistym Central Park? To bezmyślne wyprzedawanie gruntów żeby tylko mieć kasę jest wg mnie zwykłym wandalizmem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Fioletowy Jesion   24 lipca 2019r. o 9:44

~~Fioletowy Jesion

Postów:

Dlaczego nie dziwie sie ,że spółka ktora ma w nazwie "Gmbh" byla zainteresowana zakupem terenu ale bez tablicy upamietniającej skrzywdzonych przez Niemców?

I Jeszcze jedna rzecz- co w tej sprawie zrobił prezydent miasta Piotr Roman?
-Nic
Zabrakło wrażliwości, wyobraźni czy wiedzy?
Od 13 lat pełni Pan funkcje publiczną z wyboru i tak reprezentuje interes publiczny?
Rozumiem , że woli Pan przecinać wstęgę z okazji otwarcia czegokolwiek , np blaszanej budy w Manufakturze i grzać się w blasku fleszy opowiadając o pomocniczości władzy w każdej inwestycji.
Co zrobił Pan w tej sprawie?
Nie przyjmuje do wiadomości odpowiedzi ,że wszystko co było możliwe czyli nic, bo to teren prywatny i inwestor prywatny.
Zbyt długo pracowałem w administracji i wiem ze Gmina może wszystko- np na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. O tym co gmina może zrobić z inwestorem prywatnym nie muszę opowiadać zwłaszcza Panu - bo przypadek Galerii na Łokietka jest wszystkim dobrze znany.
Nie mam nic przeciwko tej inwestycji, ale ustawienie tablicy i uczczenia ofiar w sposób godny- mógł Pan dopilnować.
Tego wymaga Polski interes narodowy.
Starosta tez powinien uderzyc się w piersi, mógł dopilnowac interesu Państwa Polskiego na etapie wydawania pozwolenia na budowe.

Za 37 dni prezydent i starosta spotkają sie pod pomnikiem z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i będą mówić o pamięci...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Morelowa Skalnica   24 lipca 2019r. o 9:56

~~Morelowa Skalnica

Postów:

Co kogo obchodzą te brednie? Jedna tablica w porównaniu z większymi dowodami na zbrodnie hitlerowskie nic nie znaczy. Takich tablic można postawić 10 nowych, one też upamiętnią. Płacz nad jedną tablicą co ma zatrzymać rozwój jest bez sensu. zatrzymajcie wszystkie budowy bo tam będą zapewne ślady i dowody na IIwojnę światową. To że upadnie tesco takie ważne? Czy też inne sieci? Konkurencja! Przyjdą nowe. Świat się zmienia i rynek się zmienia. W przyszłości na pewno i te galerie będą modernizowane na sale koncertowe, kinowe, dyskoteki, czy też galerie sztuk pięknych. Jęczenie nad tym też nic nie zmieni. Miasto żyje własnym życiem, płaczki dalej będą płakać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sina Gailadia   24 lipca 2019r. o 10:01

~~Sina Gailadia

Postów:

Ilu Bolesławian, każdy ma swoją rację i wizję zagospodarowania terenu. Ale tylko nieliczni o tym decydują. Szanujmy się nawzajem, i dobrze byłoby aby Włodarze naszego miasta wyjaśnili zamierzenia upamiętnienia historii z pomnikiem. Dodam natomiast moje przemyślenie, że przecież nie wiemy, co było na miejscu np. domu, w którym mieszkamy, czy ulicy po której jeździmy. Więcej tolerancji dla Wszystkich życzę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szaropopielata Żurawina   24 lipca 2019r. o 10:04

~~Szaropopielata Żurawina

Postów:

~Malinowy Milin napisał(a): Dajcie spokój z narzekaniem. Tablica powinna stanąć w muzeum Bolesławca i to wystarczy. Obecnie mieszkańcy chcą zmian na lepsze, a nie zaściankowości. Sam też wyrażam zgodę, by nad moimi prochami po 70 latach zbudowano lotnisko, basen, albo jeszcze większą galerię handlową.

Ty masz tyle do gadania co świnia w rzeźni .Po 30 latach na twojej mogile napiszą ,,Grób przeznaczony do ponownego pochówku ."a nie daj Boże jak nie będzie opłacone to po 10 latach położą czyjąś trumnę na twojej .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwony Kokorycz   24 lipca 2019r. o 10:06

~~Czerwony Kokorycz

Postów:

Firma która jest inwestorem Ma w nazwie GMBH , co oznacza , że jest firmą niemiecką . Mamy taką władzę która tak stworzyła plan , że nie zabezpieczyła miejsc które powinny być chronione pod względem historycznym. Mi jest wstyd że w moim mieście dochodzi do tego , że spadkobiercy tych którzy niszczyli naród polski i żydowski po 70-ciu kilku latach chcą zniszczyć lokalnych przedsiębiorców i wywieść nasze ciężko zarobione pieniądze za granicę . Podobnie jak w czasie wojny tylko, tym razem w białych rękawiczkach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji