ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4668, 15 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu27 sierpnia 2019r. godz. 13:37, odsłon: 15813, Kazimierz Marczewski
Bezrobocie najniższe od wielu lat, rąk do pracy brak. „Mam wrażenie, że ludziom po prostu nie chce się pracować”.
Bolesławiec - Informacje: Nie ma chętnych do pracy (fot. Bolec..Info)

Stopa bezrobocia w powiecie bolesławieckim na koniec lipca 2019 r. wynosiła 4,0 % i była taka sama jak na koniec maja, czerwca. W  firmach nadal brakuje ludzi do pracy mimo, że następuje poprawa warunków płacy i pracy. Zatrudnienie uzupełniają obcokrajowcy najwięcej z Ukrainy.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, na koniec czerwca  2019 r. w Polsce stopa bezrobocia wynosiła tylko - 5,2 %. w województwie dolnośląskim  4,7%, a powiecie bolesławieckim 4,0%.

Dla porównania  podajemy stopę bezrobocia w innych powiatach: lubiński 4,3%, polkowicki 4,1% złotoryjski 13,2%, lwówecki 11,1, lubański 6,%, legnicki 9,8, zgorzelecki 4,5%, jeleniogórski 8,2%, wałbrzyski 11,9%, wrocławski 1,7 %. Miasto Wrocław 1,7%, Jelenia Góra 3,1 %,  Bolesławiec około 1,9 %.

Niektórzy analitycy twierdzą, że aktywność zawodowa spadła do najniższego poziomu od trzech lat. A zatrudnienie rośnie tylko w sektorze publicznym. Nie wprowadzając reform strukturalnych przy dobrej koniunkturze, wkrótce wszyscy za to zapłacimy. Liczy się zatrudnienie a nie bezrobocie.

Ludzie stali się bardziej roszczeniowi w stosunku do pracodawców, bez „trójki z przodu” nawet nie myślą o pracy. Ale nie można bez końca utyskiwać na brak zadowalającej stawki, tylko po prostu wciąć się do roboty.

- Mam wrażenie, że ludziom po prostu nie chce się pracować - mówi przedsiębiorca z Bolesławca - Osoby, którym zależy na zatrudnieniu, pytają najpierw o warunki pracy, o zakres obowiązków, a dopiero na końcu o płacę. Ci, którzy mają odmienne podejście, od razu sondują wysokość zarobków.

 W dużej mierze 500+ i inne świadczenia socjalne rozleniwiły ludzi i ich rozpuściły. Można narzekać na zarobki, ale przedsiębiorstwa muszą na siebie zarobić, nie jesteśmy krajem zachodnim, nie możemy zaproponować zachodnich stawek. Brakuje nam wykwalifikowanych pracowników w Bolesławcu. Przez wiele lat „produkowane” były setki magistrów, którym dziś brakuje konkretnych umiejętności - dodaje.

Jak dokładnie wygląda to powiecie bolesławieckim do końca nie wiadomo. Powiatowy Urząd Pracy prowadzi analizy dotyczące bezrobocia i stara się zaktywizować młode osoby pozostające bez pracy prowadząc odpowiednie szkolenia dla bezrobotnych.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   27 sierpnia 2019r. o 13:39

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

Po co pracować, jak dają kasę za darmo.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bakłażanowy Miskant   27 sierpnia 2019r. o 13:57

~Bakłażanowy Miskant

Postów:

Anonimowy przedsiębiorca coś jak anonimowy świadek tvn :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudozłoty Uczep   27 sierpnia 2019r. o 14:11

~~Rudozłoty Uczep

Postów:

no nie przedsiebiorcy się pogorszylo.nie czeka 10-ciu za bramą za najniższą stawkę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ceglastoróżowa Acidantera   27 sierpnia 2019r. o 14:16

~Ceglastoróżowa Acidantera

Postów:

Wy naprawdę żyjecie w Bolesławcu? Praca czeka: w srg, Amazonie, baderze lub herbriger ew. Glodowe stawki, kto wynajmuje mieszkanie ten wie najlepiej. Warunki pracy jedne z gorszych i przedmiotowe traktowanie pracownika. W sklepach? To samo, a najlepiej jak jeszcze patrzą na Ciebie jak na złodzieja plus wypłata 1800 zł. Przedsiębiorcy anonimowi niech sami tak pracują, człowiek ledwo łączy koniec z końcem i jeszcze mówią mu, że jest leniwy. W dupe sobie taką pracę wsadzcie i naprawdę zacznijcie pisać artykuły z innego punktu widzenia. Tutaj można pójść do pracy i dostać jedyne co garba, chyba że ma się szczęście i trafi na normalną firmę co nie zwalnia ludzi bo przyszła osoba znajoma na Twoje miejsce :) zawiodłem się bolec.info.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bławatna Kolkwicja   27 sierpnia 2019r. o 14:20

~~Bławatna Kolkwicja

Postów:

Za stawki, które oferują lokalni prywaciarze, niech sobie szukają dalej chętnych do pracy... Albo niech sami idą do kogoś na etat, bo będzie łatwiej, prościej i taniej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   27 sierpnia 2019r. o 14:21

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

A może panie anonimowy przedsiębiorco czas pomyśleć o podniesieniu pensji? To nie te czasy kiedy ludzie byli zdani na siedzenie na d.. w jednym miejscu, za dobra praca się jeździ i zmienia swoje życie - miejsce zamieszkania. Dlatego niebawem B-c się wyludnia... I nie o żadne 500+ tu chodzi, bo na tym korzystają najbardziej najmniej zarabiający. Ludzie o pewnym statusie majątkowym i wykształcenia chca pracować mimo 500+, chcą się rozwijać, ale nie za takie pieniądze.
Już nawet taniej siły roboczej z PL nie ma bo są Ukraińcy. Więc albo ten przedsiębiorca z choinki się urwał albo faktycznie wymyślony.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarawobiała Irezyna   27 sierpnia 2019r. o 14:37

~Szarawobiała Irezyna

Postów:

Jaka kuzwa trojke jak nawet dwojki z przodu nie mam? Co za bzdety piszecie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoróżowy Szarłat   27 sierpnia 2019r. o 14:40

~Jasnoróżowy Szarłat

Postów:

"Można narzekać na zarobki, ale przedsiębiorstwa muszą na siebie zarobić, nie jesteśmy krajem zachodnim, nie możemy zaproponować zachodnich stawek. Brakuje nam wykwalifikowanych pracowników w Bolesławcu. Przez wiele lat „produkowane” były setki magistrów, którym dziś brakuje konkretnych umiejętności - dodaje."

No tak-ceny w sklepach mogą być zachodnie a zarobki wschodnie?Panie pracodawco-daj żyć swoim pracownikom a oni chętnie będą pracować i spełniać się zawodowo.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.