ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4624, 2 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony27 sierpnia 2019r. godz. 08:33, odsłon: 3521, Zlecony tekst
Obróbka metali, podobnie jak wielu innych materiałów, zawsze wiąże się z pewnymi niezgodnościami z założonym projektem.
Bolesławiec - Informacje: Cięcie blach laserem - czy jest precyzyjne? Cięcie blach laserem - czy jest precyzyjne? (fot. )

Aby zminimalizować je najbardziej, jak tylko się da, korzystamy więc z nowoczesnych procesów technologicznych, które umożliwiają wykonanie wybranego elementu z bardzo dużą dokładnością. Cięcie laserowe jest właśnie jednym z takich procesów - zapewnia uzyskanie wyjątkowo dokładnie wykonanego elementu, dzięki czemu nie musimy się martwić o jego zgodność z pozostałymi częściami projektu.

  1. Jak działa laser?
  2. Jakie materiały można obrabiać w ten sposób?
  3.  Czy cięcie laserem blachy jest precyzyjne?

Jak działa laser?

Laser jest w istocie niczym innym, jak silnie skupioną wiązką monochromatycznego światła, na tyle silna aby być w stanie przebić się przez cięty materiał. Podstawą każdego systemu tego typu jest wiązka laserowa, a samo urządzenie może ciąć podłożoną blachę na różne sposoby. Wyróżniamy dokładnie trzy metody jego pracy:

  • cięcie oksydacyjne, polegające na stopieniu i spaleniu materiału ciętego z wykorzystaniem tlenu;
  • cięcie wytopowe, opierające się na topieniu blachy, dające czyste i ładne krawędzie;
  • cięcie sublimacyjne, rzadko stosowane, polegające na topieniu i odparowywaniu materiału wycinanego.

Jakie materiały można obrabiać w ten sposób?

Cięcie laserem blach ze stali zwykłej oraz nierdzewnej to nie jedyny wariant zastosowania lasera. Poza nimi możemy obrabiać także aluminium, miedź czy tytan. Metoda laserowej obróbki jest bardzo dokładna, a uzyskane krawędzie i kształty gładkie i nieskazitelne zarówno wizualnie, jak i w dotyku. Dzięki tak dużej precyzji materiały opracowane w ten sposób znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, różnorodnych projektach inżynieryjnych, obróbce i cięciu blach, produkcji części i elementów elektronicznych, a także w przemyśle metalurgicznym czy reklamowym.

Czy cięcie laserem blachy jest precyzyjne?

Cięcie laserem blach to jedna z najbardziej dokładnych metod, jakie możemy wykorzystać do obróbki materiału. Wykonywanym w ten sposób projektom można zapewnić niezwykłą dokładność i zagwarantować 100% powtarzalność. To właśnie dlatego laser znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie absolutnie niezbędne są nam precyzyjnie, idealnie wręcz wykonane elementy i części.

Wycinanie laserowe metali i innych materiałów jest jednym z najdokładniejszych sposobów na wykonanie cięć w podłożonym pod maszynę tworzywie. Cięcie blach w ten sposób umożliwia nam uzyskanie idealnego elementu, który na pewno będzie zgodny z projektem i wszelkimi wytycznymi jakościowymi.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Pomarańczowa Trytoma   28 sierpnia 2019r. o 9:48

~Pomarańczowa Trytoma

Postów:

Na zdjęciu spawanie łukowe elektrodą otuloną oznaczenie normy PN-EN-287-1-111 tak dla sprostowania nie ma to nic wspólnego z cięciem laserem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza