ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4636, 14 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony8 września 2019r. godz. 06:59, odsłon: 1112, Zlecony tekst
Trudno jest sobie wyobrazić bardziej niebezpieczną sytuację niż pożar.
Bolesławiec - Informacje: Dlaczego oznaczenia przeciwpożarowe są tak ważne? Dlaczego oznaczenia przeciwpożarowe są tak ważne? (fot. )

Szczególnie w miejscach publicznych ogień łatwo może się zaprószyć - wystarczy drobny niedopałek papierosa, szklana butelka wystawiona na słońce czy nieostrożne obchodzenie się z łatwopalnymi substancjami, aby doszło do nieszczęścia.

Dlatego też odpowiednie znaki przeciwpożarowe i ewakuacyjne to absolutna konieczność w miejscach użytku publicznego. Ponadto wszelkie oznaczenia muszą być dostosowane do obowiązujących zasad BHP - musimy mieć pewność, że zamontowane znaki ochrony przeciwpożarowej posłużą nam przez wiele lat a ich symbole zostaną zrozumiane w sytuacji zagrożenia. Dlatego też wybierając znaki, które zostaną zamontowane w budynku lub innej przestrzeni publicznej, należy zwrócić uwagę na jakość oraz na to, czy piktogramy spełniają zapisy zawarte w Polskiej Normie (PN-92/N-01256/01 oraz PN-EN ISO 7010).

Znaki pożarowe nietrudno jest rozpoznać, tym bardziej, że zwracają na siebie uwagę samą kolorystyką - takie oznaczniki (w zależności od konkretnej informacji) mogą być jaskrawoczerwone lub jaskrawożółte. Zatem od razu zwracają naszą uwagę i nie sposób ich nie zauważyć. W dodatku użyte symbole, podobnie jak i kolorystyka, od razu kojarzą się nam z ogniem, dlatego też zwracają szczególnie uwagę w chwili, kiedy mamy do czynienia z pożarem.

Znaki przeciwpożarowe mają różne zastosowanie. Mogą nas ostrzegać przed ryzykiem wystąpienia pożaru, na przykład w miejscach, gdzie znajdują się łatwopalne substancje. Zostaniemy poinformowani o tym, że absolutnie nie wolno nam w tym miejscu na przykład używać zapalniczek czy palić papierosów, ponieważ każde źródło ognia może doprowadzić do wybuchu lub pożaru. Postępując zgodnie z instrukcjami na piktogramach, ryzyko zostanie znacznie zminimalizowane. Innym bardzo ważnym znakiem, który również ma związek z ochroną przeciwpożarową, jest znak "nie zastawiać" czy też piktogram informujący nas o rozmieszczeniu sprzętów ostrzegających.

Jednak kiedy dojdzie już do pożaru, postępowanie zgodnie z wytycznymi, jakie wskazują nam znaki PPOŻ to również konieczność. W takich sytuacjach dowiemy się, gdzie znajduje się gaśnica oraz jak jej użyć, którą drogą trafimy do drabiny przeciwpożarowej lub gdzie możemy znaleźć zestaw sprzętu pożarniczego. Szczególnie sprzęt pożarniczy może nam pomóc - ogień czasem bywa zbyt duży, aby poradzić sobie z nim gaśnicą. Jeśli masz dostęp do sprzętu pożarniczego, na przykład do specjalnego telefonu lub sygnalizatora akustycznego, możesz z takich przedmiotów skorzystać i zasygnalizować ratownikom, w którym miejscu się znajdujesz.

Sprawdź znaki przeciwpożarowe https://www.sklep.techemznaki.pl/znaki-przeciwpozarowe

Znaki znaki PPOZ to nie wszystko, ponieważ podczas pożaru ogromną rolę odgrywają także piktogramy ewakuacyjne. Dzięki nim jesteśmy w stanie bezpiecznie i szybko opuścić palący się budynek, oczywiście jeśli droga wyjścia nie została zablokowana. Jeśli do tego doszło, inne oznaczniki mogą pomóc nam odnaleźć wspomniane sprzęty pożarowe, dzięki którym możemy wybrnąć z takiej niebezpiecznej sytuacji przed dotarciem strażaków. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że w chwili pożaru należy powiadomić bezzwłocznie odpowiednie służby - oznakowane sprzęty mają nam pomóc do czasu przybycia ratowników. Działanie na własną rękę może się dla nas oraz dla otaczających nas osób skończyć tragicznie. Dlatego pamiętaj o tym, aby wykonać w pierwszej chwili telefon na straż pożarną, a następnie spokojnie skierować się zgodnie ze znakami ewakuacyjnymi do wyjścia.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Śnieżnobiały Jabłoń   8 września 2019r. o 10:41

~Śnieżnobiały Jabłoń

Postów:

to prawda!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brudny Winobluszcz   8 września 2019r. o 18:52

~Brudny Winobluszcz

Postów:

W przestrzeni publicznej to CZA (trzeba ) mieć pozwolenie na wasze tabliczki .
Każdy by sobie wieszał te Wasze tabliczki gdzie chciał bo by ładny syf się zrobił .
Na każdą tabliczke widoczną z przestrzeni publicznej musi być pozwolenie urzędu i własciciela poza wyjątkami jak numer posesji.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1