ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4635, 13 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu22 października 2019r. godz. 11:27, odsłon: 2690, Kazimierz Marczewski
- Musimy działać ponadpartyjnie, by móc oddychać czystym powietrzem, zatrzymać katastrofę klimatyczną - Małgorzata Tracz
Bolesławiec - Informacje: Tracz: Warto angażować się społecznie i politycznie Małgorzata Tracz (fot. Małgorzata Tracz)

Małgorzata Tracz bolesławianka, posłanka elekt Koalicji Obywatelskiej specjalnie dla gazety i portalu Bolec.Info udzieliła wywiadu Kazimierzowi Marczewskiemu.

Kazimierz Marczewski Bolec.Info - Proszę się przedstawić naszym czytelnikom, czy utożsamia się Pani w jakiś sposób z Bolesławcem, czy odwiedza Pani Bolesławiec, czy podoba się Pani nasze miasto ceramiki?

Urodziłam się i wychowałam w Bolesławcu, tu chodziłam do podstawówki (SP 10 przy ul. Jana Pawła II), potem do liceum (IV Liceum przy ul. Tyrankiewiczów). Jako dziecko uczęszczałam na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury, w czasach licealnych uczestniczyłam w pracach grupy dziennikarskiej w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.

Tutaj mieszkają moi rodzice oraz siostra z rodziną. Bardzo lubię Bolesławiec, mam miłe wspomnienia i przyjaciół. Często odwiedzam rodzinę, najczęściej w okresie świątecznym oraz uroczystości rodzinnych. Staram się wtedy także spotkać z przyjaciółmi, chodzę na Orkę czy do kina, przyjeżdżam często na Święto Ceramiki i Gliniadę.

Jest Pani szefem partii Zieloni, od kiedy i dlaczego działa Pani w tej partii, ilu jest członków tej organizacji?

Jestem współprzewodniczącą Partii Zieloni, razem z Markiem Kossakowskim. Zieloni w Polsce, a także w wielu innych krajach w Europie i na świecie mają dwoje współprzewodniczących, kobietę i mężczyznę. Ja pełnię tę funkcję na skalę ogólnopolską od maja 2015 roku, już trzecią kadencję.

Wcześniej byłam współprzewodniczącą koła Zielonych we Wrocławiu. Już jako studentka byłam zaangażowana politycznie, działałam w Stowarzyszeniu Młoda Socjaldemokracja, potem ukończyłam studia i skupiłam się na pracy zawodowej.

Ale zawsze chciałam działać politycznie i po kilku latach zapisałam się do Zielonych. Zieloni to jedyna partia, dla której priorytetem jest walka z kryzysem klimatycznym i ochrona środowiska naturalnego. Postulaty bardzo mi bliskie.

Jakie są główne zadania Partii Zieloni?

Program Partii Zieloni można opisać w 3 słowach: ekologicznie, demokratycznie i solidarnie. Taki jest nasz program: wiemy, że ochrona przyrody musi iść w parze z obroną praw człowieka oraz dbaniem o osoby mniej zamożne czy w gorszej sytuacji życiowej.

W Sejmie mamy teraz reprezentację złożoną z 3 posłów: ja jako posłanka z Wrocławia, Urszula Zielińska z Warszawy oraz Tomasz Aniśko z woj. lubuskiego. Chcemy działać na rzecz walki z kryzysem klimatycznym, ochrony przyrody, praw zwierząt, rozwoju kolei, czystego powietrza, a także obrony praworządności w Polsce i praw kobiet.

Chcemy, by każda osoba, która głosowała na Zielonych czy potrzebuje pomocy Zielonych, mogła się z nami kontaktować. Chcemy być w Sejmie głosem nie tylko osób z naszych okręgów wyborczych, ale wszystkich wyborców i wyborczyń w Polsce.

Jakie cele stawia Pani sobie jako poseł Koalicji Obywatelskiej w tej kadencji Sejmu?

Najważniejszym celem dla mnie jest budowanie szerokich porozumień z innymi posłami i posłankami na rzecz zielonych postulatów. Musimy działać ponadpartyjnie, by móc oddychać czystym powietrzem, zatrzymać katastrofę klimatyczną, dbać o prawa wszystkich obywateli i obywatelek.

Chciałabym wprowadzić nową jakość do sejmowej debaty: więcej współpracy i merytorycznych działań w miejsce wzajemnych oskarżeń z sejmowej mównic

Zieloni są potrzebni Polsce, mam nadzieję, że sprawowanie mandatu posła pozwoli mi rozszerzyć wiedzę o zielonym programie oraz zachęcić nowe osoby do zaangażowania się w nasze działania. O naszych postulatach można przeczytać na stronie internetowej: www.partiazieloni.pl

Zmiany klimatu są widoczne jak na dłoni, jakie działania Partia Zieloni zamierza wykonać w Polsce, w terenie aby ograniczyć je do minimum?

Walka z kryzysem klimatycznym musi przebiegać na kilku płaszczyznach: lokalnej, ogólnopolskiej oraz europejskiej. Konieczne są zmiany w polityce energetycznej Polski, a także ścisła współpraca z Unią Europejską, by zrealizować cel tzw. neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku.

Chcemy zaproponować na pierwszym posiedzeniu Sejmu uchwałę o stanie kryzysu klimatycznego, a pracować już nad projektem ustawy o powołaniu Rady ds. Klimatu proponowanej przez rosnący ruch Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Rada ta złożona będzie z ekspertów energetycznych, przedstawicieli rządu, parlamentu, związków zawodowych, naukowców oraz ekspertów z organizacji pozarządowych. Rada ustali ogólnopolski plan odejścia Polski od spalania paliw kopalnych (węgla, gazu, ropy) i przejścia na energię ze źródeł odnawialnych: słońca i wiatru.

Powoła Rady regionalne, które ustalą szczegółowe plany działania dla konkretnych obszarów, np. Dolnego Śląska, Wielkopolski Wschodniej czy Górnego Śląska.

Zieloni działają także lokalnie w wielu miejscowościach w Polsce. Tam często wywierają nacisk na władze samorządowe w kwestii ochrony drzew, planów adaptacji do zmian klimatu, czystości i utrzymania naturalnego stanu rzek.

Czy jest możliwe przekonać polityków, ludzi, że trzeba ochraniać środowisko naturalne i jak to zrobić?

Mam wrażenie, że wiele osób już wie, że musimy dbać o środowisko naturalne. Niezależnie od poglądów politycznych czy miejsca zamieszkania wiele osób dba o otaczającą ich przyrodę: drzewa, lasy, czyste powietrze, rzeki, zwierzęta.

Coraz częściej rozumieją to także władze samorządowe, które podejmują walkę ze smogiem, starają się chronić drzewa w gminach, wspierają ptaki, pszczoły i inne zwierzęta zamieszkujące nasze miasta.

Czas, by rzekach, powietrzu, parkach narodowych i prawach zwierząt zaczęli myśleć także politycy w Sejmie. Mam zamiar im o tym przypominać.


Czy obecne rządy według Pani działają w interesie ochrony środowiska? Co może im Pani, Pani partia zaproponować?

Niestety nie. PiS ma na sumieniu bardzo wiele grzechów dotyczących przyrody: wycinkę Puszczy Białowieskiej, LexSzyszko, przez które wycięto tysiące przyrodniczo cennych drzew w gminach, zaawansowane już plany przekopu Mierzei Wiślanej, budowy nieefektywnych kopalni odkrywkowych i brak działań w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich.

Co mogę powiedzieć? Pamiętajcie, że ochrona przyrody to nie jest ochrona pojedynczych drzew czy żabek. Przyroda to spójny ekosystem i zaburzanie jego funkcjonowania odbija się także na jakości życia nas - ludzi.


Co chciała by Pani przekazać młodym mieszkańcom Bolesławca?

To nie wieloletni posłowie w Sejmie powinni decydować o Waszej przyszłości. To Wy jesteście pierwszym pokoleniem, które bezpośrednio dotkną skutki kryzysu klimatycznego: susze, powodzie, ulewy i związane z nimi nieszczęścia.

To Wy i Wasze dzieci odczujecie najmocniej skutki wieloletniej degradacji środowiska naturalnego. To Wy powinniście mieć wpływ na to, by każdy w Polsce, niezależnie, czy jest kobietą czy mężczyzną, niezależnie od wyznania lub jego braku, niezależnie od tego, kogo kocha, czy jest z bogatej czy z biednej rodziny, miał równe szanse i prawa.

Warto angażować się społecznie i politycznie, wywierać nacisk, będący kroplą, która drąży skałę.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję


 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

~Błękitnoszara Diaskia   22 października 2019r. o 11:43

~Błękitnoszara Diaskia

Postów:

...slogany, slogany, slogany... gdy przyjdzie rządzić - "piniendzy na to nie ma".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowożółty Dąb   22 października 2019r. o 11:47

~Brązowożółty Dąb

Postów:

Zieloni to Ci co pozwolili żeby ścieki wpływały do Wisły a protestowali przeciw wycince drzew w których mieszka kornik?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Woskowożółta Forsycja   22 października 2019r. o 11:49

~~Woskowożółta Forsycja

Postów:

Bardzo inteligentna osoba!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Dyniowa Kapusta   22 października 2019r. o 12:10

~Dyniowa Kapusta

Postów:

Ciekawe czy katastrofę klimatyczną powstrzymają banery wyborcze na plandekach, które będą rozkładamy się ponad 400 lat. Czysta hipokryzja. Warto zacząć od siebie A nie narzucać komuś jak ma żyć
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworudy Wilczomlecz   22 października 2019r. o 12:44

~~Jaskraworudy Wilczomlecz

Postów:

Tracz: przyjeżdżam często na Święto Ceramiki i Gliniadę.

Tak często jest Pani w Bolesławcu, że nie zauważyła Pani, że od 5 lat Gliniady nie ma a od 2 lat jest Glina Show. Brawo Pani posłanko!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszary Oczar   22 października 2019r. o 12:50

~~Zielonoszary Oczar

Postów:

~~Jaskraworudy Wilczomlecz napisał(a): Tracz: przyjeżdżam często na Święto Ceramiki i Gliniadę.

Tak często jest Pani w Bolesławcu, że nie zauważyła Pani, że od 5 lat Gliniady nie ma a od 2 lat jest Glina Show. Brawo Pani posłanko!


- jakie to ma znaczenie dla kogoś spoza miasta czy to się nazywa Gliniada czy Glina Show. (dla ludzi spoza Bolesławca to poprostu Gliniada).

A kobieta osiągnęła sukces i tyle.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Chabrowa Perowskia   22 października 2019r. o 13:13

~~Chabrowa Perowskia

Postów:

cytat::"Czy obecne rządy według Pani działają w interesie ochrony środowiska? Co może im Pani, Pani partia zaproponować?

Niestety nie. PiS ma na sumieniu bardzo wiele grzechów dotyczących przyrody: wycinkę Puszczy Białowieskiej, LexSzyszko, przez które wycięto tysiące przyrodniczo cennych drzew w gminach, zaawansowane już plany przekopu Mierzei Wiślanej, budowy nieefektywnych kopalni odkrywkowych i brak działań w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich."

Propaganda byle być przeciwko . Jak można podważać dokonania profesora Szyszko? kim pani jest, to był wybitny naukowiec, oddany przyrodzie , człowiek ogromnej wiedzy, myślę,że pani co najwyżej mówi to co pani karzą mówić. A wiedza pani musi być marginalna z zakresu ochrony przyrody . Wstyd takie rzeczy wygadywać
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Popielaty Kiścień   22 października 2019r. o 13:13

~~Popielaty Kiścień

Postów:

CO ZA BREDNIE,CZY TA OSOBA WIE O TYM ,ZE NP JEDEN STATEK O ŁADOWNOŚCI 80 TYS TON SPALA W CIĄGU DOBY PONAD 200 TON MAZUTU I ZATRUWA W TAKIM STOPNIU CO DOKŁADNIE 50000000 SAMOCHODÓW,A ONA MÓWI O DOBROSTANIE ZWIERZĄT I WYCINCE KILKU HEKTARÓW LASU,LEWACKIE BREDNIE ,BRAK WIEDZY O WŁAŚCIWYCH PROBLEMACH,NIEWIARYGODNA IGNORANCJA
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 > >>

reklama Cyfrowy Polsat zaprasza