ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4658, 5 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony11 listopada 2019r. godz. 20:15, odsłon: 2988, Zlecony tekst
Dobry montaż bramy garażowej rolowanej gwarantuje jej sprawne i bezpieczne działanie.
Bolesławiec - Informacje: Brama garażowa rolowana - montaż. Jak zamontować bramę roletową? Brama garażowa rolowana - montaż. Jak zamontować bramę roletową? (fot. )

Zamontowanie bramy warto zlecić fachowcom, ale można to zrobić także na własną rękę. Na przygotowanie bramy rolowanej do użytku składają się trzy główne etapy, których wykonanie może zająć łącznie kilka godzin, w zależności od zdolności technicznych osoby montującej. Prawidłowy montaż bramy jest naprawdę ważny: zabezpiecza garaż przed włamaniem, a samą bramę przed usterkami.

Jak zamontować bramę garażową rolowaną i co dodatkowo można w niej zamontować, aby zabezpieczyć garaż przed włamaniem? Podpowiadamy. Na montaż bramy rolowanej składają się trzy główne kroki. Prawidłowe zmierzenie wymiarów otworu garażowego oraz równe zamocowanie prowadnic to podstawa dobrego montażu. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę i jak sprawnie zamontować bramę roletową?

Montaż bramy garażowej rolowanej - jak go wykonać?

Bramy rolowane, nazywane także roletowymi lub żaluzjowymi, cieszą się w Europie dużą popularnością. Nic dziwnego - posiadają naprawdę sporo zalet. Nie zajmują dużo miejsca i sprawdzają się w przypadku bardzo małych, ciasnych garaży. Dzięki pionowemu otwieraniu i temu, że kurtyna bramy nawija się na wał nawojowy schowany w obudowie, nie trzeba posiadać dodatkowej wolnej przestrzeni pod sufitem oraz przed garażem (co jest niemożliwe w przypadku np. bramy uchylnej). Ponadto bramy roletowe charakteryzują się dobrą termoizolacyjnością. Zazwyczaj bramy rolowane to bramy posiadające napęd, który zwiększa wygodę ich użytkowania. Dodatkowo można je zamontować praktycznie wszędzie. Pasują do każdego kształtu otworu garażowego: prostokątnego, skośnego, a także zakończonego łukiem segmentowym lub półkolistym. Jeśli decydujemy się na zakup bramy garażowej rolowanej, często w jej cenie lub za dodatkową opłatą otrzymujemy jej montaż przez fachowców. Jednak jeżeli sami chcemy zamontować bramę roletową, to możemy to zrobić, ale należy pamiętać, że zawsze najbezpieczniejsza i najbardziej pewna jest praca specjalistów. Procedura montażowa zawsze jest dokładnie opisana w instrukcji obsługi bramy i to od jej modelu zależy, jak będzie dokładnie wyglądać. Jeśli nie wybraliśmy jeszcze konkretnego modelu bramy rolowanej, możemy dowiedzieć się, jak mniej więcej wygląda jej montaż - tak, aby móc się do niego przygotować. To, co jest niezmienne w montażu wszystkich bram rolowanych, to fakt, że bezpośrednio przed montażem bramy należy ją rozpakować i sprawdzić, czy na pewno posiadamy wszystkie elementy niezbędne do jej zamontowania. Jeśli tak, pracę zaczynamy od nawiercenia otworów w prowadnicach (w oznaczonych lub szczegółowo wymierzonych miejscach), a następnie złożenia bocznych szyn prowadzących oraz maskownicy nadproża, po czym przykręceniu ich do ścian garażu i do nadproża. Potem pozostaje już tylko montaż napędu - wystarczy go złożyć, przymocować do ściany po lewej lub prawej stronie otworu garażowego i odpowiednio połączyć z bramą. Szczegóły tych działań zawsze znajdziemy w instrukcji. Na koniec należy naciągnąć płaszcz bramy na wał nawijający i odpowiednio go przymocować. Całość montażu bramy garażowej rolowanej zamka się więc w trzech etapach: złożeniu prowadnic i maskownicy za pomocą pomniejszych elementów oraz złożeniu napędu, przymocowaniu ich do ściany i naciągnięciu kurtyny na wał nawijający. Laikowi montaż bramy rolowanej może zająć nawet kilka godzin. Najczęściej popełnianym błędem w montażu jest niestabilne lub nierówne zamontowanie prowadnic.

Jak zabezpieczyć garaż przed włamaniem? Montaż dodatkowych zabezpieczeń

Wybierając bramę garażową rolowaną, zawsze trzeba zwracać uwagę na to, czy jest bezpieczna w użytkowaniu oraz czy dobrze spełnia swoje antywłamaniowe funkcje. Dobra brama roletowa musi posiadać zabezpieczenie przed jej nagłym opadnięciem oraz czujnik przeciążeniowy (uniemożliwiający opuszczenie kurtyny, gdy napotka ona przeszkodę). Pierwszym krokiem do zabezpieczenia garażu jest wybór bramy z napędem. Tradycyjny zamek jest łatwiejszy do sforsowania niż zamek sterowany zdalnie przy użyciu pilota. Zastosowanie napędu nie wyklucza możliwości zamontowania tradycyjnego zamka. Jeśli zastosujemy oba zamknięcia, zyskamy podwójne zabezpieczenie garażu. Poza tym warto zainstalować mechanizm zabezpieczający bramę przed jej podważeniem. Może to być np. blokada dociskowa. Istnieje wiele mechanicznych rozwiązań, które skutecznie bronią bramy rolowane przed ich podważeniem. Najważniejszym elementem ochrony garażu jest jednak prawidłowe zamontowanie bramy rolowanej. Włamywacze mogą próbować wypychać kurtynę z prowadnic. Dobry montaż im to uniemożliwi.

Jak konserwować bramę garażową rolowaną, aby służyła nam jak najdłużej?

Wybranie bramy rolowanej dobrej jakości gwarantuje nam minimalny nakład pracy przy konserwacji sprzętu oraz niską podatność na usterki i zniszczenia. Dobrze, jeśli brama posiada m.in. system zrównoważenia ciężaru wbudowany w prowadnicach, który po pierwsze wspomaga napęd podczas otwierania i zamykania bramy, a po drugie chroni mechanizm napędu. Ten zaś powinien mieć funkcję łagodnego startu i zatrzymania - dodatkowo chroni to mechanizm bramy. Kupując bramę, zwróćmy uwagę, czy została wykonana z materiałów odpornych na ścieranie. Podczas używania bramy roletowej wystarczy przestrzegać zaleceń producenta, aby służyła nam ona jak najdłużej. Podstawowe czynności konserwacyjne może wykonać każdy. Warto to robić co ok. 3 miesiące. Standardowa konserwacja bramy polega na:

  • usuwaniu drobinek piasku oraz innych zanieczyszczeń z kurtyny i wnętrza prowadnic,
  • czyszczeniu ogólnym bramy,
  • kontroli kompletności - tego, czy brama wciąż posiada wszystkie elementy, jakie powinna mieć,
  • ogólnej kontroli stanu działania bramy (wszystkich elementów konstrukcyjnych).

Czynności konserwacyjne powinny być wykonywane tylko wtedy, kiedy brama nie jest uruchomiona. Na czas czyszczenia bramy warto odłączyć zasilanie. Do czyszczenia nie wolno stosować ostrych narzędzi i żrących płynów - wystarczą łagodne środki myjące. Jeśli podczas kontroli zauważymy usterki lub brama się zepsuje w trakcie użytkowania, nie próbujmy jej naprawiać na własną rękę - od razu skontaktujmy się z fachowcami, aby nie pogarszać sprawy.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Płowy Niecierpek   11 listopada 2019r. o 22:09

~Płowy Niecierpek

Postów:

A na zdjęciu brama nierolowana. Brawo
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistorudy Pomidor   12 listopada 2019r. o 15:02

~~Ognistorudy Pomidor

Postów:

~Płowy Niecierpek napisał(a): A na zdjęciu brama nierolowana. Brawo


w dodatku to nie brama tylko wrota :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Śliwkowa Sanwitalia   12 listopada 2019r. o 16:53

~~Śliwkowa Sanwitalia

Postów:

~Płowy Niecierpek napisał(a): A na zdjęciu brama nierolowana. Brawo


Bo to przeciez B Y L E . I N F O
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Gołęba Serduszka   13 listopada 2019r. o 10:08

~~Gołęba Serduszka

Postów:

Ta brama jest rolowana,ktoś kogoś wyrolował,he,he
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Zamek Kliczków zaprasza!