ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony23 listopada 2019r. godz. 11:03, odsłon: 2315, UM/bolec.info
Siódma edycja zgromadziła grono ponad 600 osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.
Bolesławiec - Informacje: Silny samorząd - silne państwo Silny Samorząd - silne Państwo (fot. UM)

„Silny samorząd – silne państwo” – to główne hasło zakończonego właśnie siódmego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego. Wydarzenie, organizowane już tradycyjnie przez samorząd województwa dolnośląskiego, zgromadziło przedstawicieli samorządów, administracji rządowej, naukowców, przedsiębiorców, ekspertów i dziennikarzy.

Dolnośląski Kongres Samorządowy cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Siódma edycja zgromadziła grono ponad 600 osób zainteresowanych istotą i kondycją samorządności w Polsce.

- Zasługi samorządu terytorialnego dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj, na dole, w mozolnym trudzie i dzięki ciężkiej pracy, wykuwa się autentyczna siła Polski i jej przyszłość. Obwodnice, hale sportowo-rekreacyjne, nowe żłobki i przedszkola, szkoły, boiska sportowe, koleje, tysiące zrealizowanych potrzeb – to niepodważalne osiągnięcia samorządu, z których dumni są wszyscy Polacy. Najlepszym tego przykładem jest Dolny Śląsk – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany myśli na temat najistotniejszych wyzwań, przed jakimi stoją samorządy w Polsce. Była to również szansa dla samorządowców z województwa dolnośląskiego do rzeczowej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektywach ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach, które przed nimi stoją.

Dzisiejsze wydarzenie podzielone było na 3 panele tematyczne moderowane przez Agnieszkę Gozdyrę z telewizji Polsat News, Bogusława Chrabotę - redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita oraz Agnieszkę Kapłon z TVP3 Wrocław. Zebrani debatowali podczas trzech paneli tematycznych:

 „Miejsce samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce” – z udziałem marszałka Cezarego Przybylskiego, Roberta Raczyńskiego – Prezydenta Lubina, Ireny Krzyszkiewicz – Burmistrza Góry, prof. dr hab. Kazimierza Kika z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy.

 „Eko-Dolny Śląsk” – z udziałem wicemarszałka Grzegorza Macko, Tymoteusza Myrdy - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Dariusza Stasiaka - Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Tomasza Kulczyńskiego - Burmistrza Chocianowa, Julii Rokickiej - Działaczki społecznej, Współzałożycielki Stowarzyszenia Biorecykling, Bartosza Huzarskiego - trenera i założyciela Huzar Bike Academy, Radnego Powiatu Wrocławskiego, organizatora cyklu wyścigów „Via Dolny Śląsk”

Zdrowie, onkologia, psychiatria” – z udziałem wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, Marioli Kośmider - Radnej Rady Miejskiej Polkowice, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Kiejny - Eksperta ds. psychiatrii, dr hab. n. med. Adama Maciejczyka - Dyrektora Naczelnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Katarzyny Kapuścińskiej - Dyrektora Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz Zbigniewa Terka - Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Pierwszy panel zdominowała dyskusja o jakości samorządu w Polsce i efektach współpracy samorządów różnych szczebli podczas realizowania swoich celów i zadań. Uczestnicy wskazywali również potrzebę współpracy przedstawicieli samorządów z władzą centralną, a także środowiskami gospodarczymi, naukowymi i organizacjami pozarządowymi. Istotnym tematem była również potrzeba utrwalania i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego, którego istnienie jest warunkiem koniecznym dla sprawnego funkcjonowania samorządów.

- Rząd powinien uwolnić energię samorządów! – apelował Robert Raczyński – Prezydent Lubina. - Dobro Państwa jest wartością nadrzędną w naszej pracy. Mamy jednak do wykonania konkretne zadania. Dlatego potrzebujemy narzędzi i środków do ich realizacji. Musimy robić wszystko, aby mieszkańcy mieli poczucie, że mają wpływ na procesy zachodzące w ich miastach, miasteczkach i wsiach – podsumował dyskusję marszałek Cezary Przybylski.

Kolejny panel dyskusyjny poświęcony był tematyce ochrony środowiska, a w szczególności zagadnieniom niskoemisyjnych form transportu, czystego powietrza oraz gospodarki odpadami. Dzisiejsze wyzwanie w tym obszarze, w ocenie wicemarszałka Grzegorza Macko, to przede wszystkim odpowiedzialne gospodarowanie odpadami.

- Problem należy rozwiązywać systemowo i tu niezwykle istotne jest zadeklarowane wsparcie ze strony rządu – ocenił wicemarszałek podczas dyskusji. - Walka ze smogiem to walka na terenie całego regionu, nie tylko w pojedynczych miastach, które obserwujemy na mapach opisujących największe zanieczyszczenie – dodał radny Dariusz Stasiak. Zdaniem Tymoteusza Myrdy, członka zarządu województwa, w zakresie walki o czyste powietrze jednym z kluczowych narzędzi jest rozwój transportu kolejowego. - Pamiętajmy tylko, że samorząd województwa odpowiada za rozwój kolei regionalnej, a nie tej na szczeblu miejskim, powiatowym i gminnym. Dlatego potrzebujemy dobrej współpracy z samorządami, które powinny we własnym zakresie zapewnić transport podróżnych do miejsc gdzie będą mogli przesiąść się do pociągu – wyjaśniał Tymoteusz Myrda.

Tematem ostatniego panelu była opieka zdrowotna ze szczególnym uwzględnieniem opieki onkologicznej i psychiatrycznej. Samorząd województwa ma w tym zakresie niezwykle istotne zadania. Oprócz prowadzenia szpitali ma również za zadanie wdrażać akcje profilaktyczne, które powinny edukować, a jednocześnie minimalizować przyszłe zagrożenia związane z koniecznością leczenia mieszkańców regionu.

Staramy się zachęcać przyszłą kadrę medyczną do podjęcia pracy w regionie, w naszych placówkach. Służą temu rozmaite programy, jak na przykład ten skierowany do studentów pielęgniarstwa – zauważył wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Ale oprócz licznych inwestycji w infrastrukturę szpitalną, które od kilku lat możemy obserwować na Dolnym Śląsku, paneliści zwrócili uwagę na inne zagadnienie ściśle związane z funkcjonowaniem szpitali. - Oprócz szkolenia lekarzy nie zapominajmy o edukowaniu pozostałych pracowników szeroko pojętego systemu ochrony zdrowia. Mam tu na myśli opiekunów medycznych, a także całą kadrę administracyjną. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o odpowiednim poziomie świadczenia usług medycznych w regionie – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Podczas dyskusji nie zabrakło szerokiej debaty o finansowaniu służby zdrowia. - Odpowiadając na potrzeby rynku staramy się dokładać do systemu coraz więcej środków. Jesteśmy świadomi skali wyzwań przed którymi stoimy – zauważa Zbigniew Terek kierujący dolnośląskim oddziałem NFZ.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Jasnoturkusowy Wilec   23 listopada 2019r. o 11:13

~Jasnoturkusowy Wilec

Postów:

mądre hasła, ale rzeczywistość inna.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   23 listopada 2019r. o 11:47

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

silny samorząd -silne państwo- silna klika.
Ścigają stare diesle biednych obywateli, a sprowadzają setki tysięcy ton śmieci z niemiec, a potem to podpalają. No ale kto im zabroni?
Niemców trzeba wspierać :). Kupować od nich nowe samochody i przyjmować ich odpady. Co jakaś wolna hala to zaraz napełniona śmieciami z niemiec.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

PanM   23 listopada 2019r. o 12:07

PanM

Postów: 4746

Silny samorząd
Silne państwo
Słabi wykorzystani przez samorząd i państwo obywatele.


" Tyle państwa w państwie ile to minimalnie niezbędne i tyle swobody obywatelskiej ile to maksymalnie możliwe " Konstytucja Rzeczypospolitej Czym gorsze prawo tym więcej urzędników i odwrotnie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitny Kuflik   23 listopada 2019r. o 13:31

~Błękitny Kuflik

Postów:

Farbowane lisy
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   23 listopada 2019r. o 18:37

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

W ramach rozwoju edukacji zlikwidowaliśmy szkołę muzyczną drugiego stopnia. Dzieciaki mają się uczyć jak podmywać tyłki starym dziadom a nie jak grać na pianinie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sczerniały Zawilec   24 listopada 2019r. o 10:29

~Sczerniały Zawilec

Postów:

Obłudnicy szczególnie jeden!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawordzawy Jarząb   24 listopada 2019r. o 11:04

~~Złotawordzawy Jarząb

Postów:

PanM napisał(a): Silny samorząd
Silne państwo
Słabi wykorzystani przez samorząd i państwo obywatele.Po co mają być mocni. Obatele to tylko dostarczyciele kasy do ratusza .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitny Kuflik   24 listopada 2019r. o 11:56

~Błękitny Kuflik

Postów:

Krytykować PiS będąc z nim w koalicji w sejmiku.... Bardzo jesteście wiarygodni.
Nie róbcie z ludzi idiotów
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.