ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Bolecnauci alarmują18 grudnia 2019r. godz. 08:12, odsłon: 12777, Kazimierz Marczewski
Na wiele zadanych przez mieszkańców pytań zabrakło odpowiedzi.
Bolesławiec - Informacje: Burzliwe spotkanie w Wykrotach Konsultacje na temat budowy zakladu elektrolitu w Wykrotach (fot. Kazimierz Marczewski)

Dnia 16 grudnia w świetlicy w Wykrotach odbyło się spotkanie mieszkańców wsi, przyszło kilkadziesiąt osób,  z zastępcą burmistrza Nowogrodźca Andrzejem Drągiem oraz Romanem Osipiukiem doradcą technicznym.

Jak mówią mieszkańcy do tego spotkania doszło po tym jak burmistrz Robert Relich podczas sesji rady miejskiej z dnia 29.11.2019 r. (piątek) w odpowiedzi na pytanie przewodniczącego dotyczącej planowanej inwestycji zapewnił o tym, że władze gminy są otwarte na wszelkie formy konsultacji.

Następnie 2 grudnia (poniedziałek) ze strony BIP UM w Nowogrodźcu zostały usunięte pliki zawierające raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia oraz streszczenie raportu.

Według mieszkańców burmistrz zaprzeczał, że na nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję są jakiekolwiek tereny wodonośne – co jest nieprawdą ponieważ informacja o Głównych Zbiornikach Wód Podziemnych nr 317 jest ujęta w raporcie usuniętym ze strony BIP. Fragment z XVIII Sesji Rady Miejskiej: https://www.youtube.com/watch?v=r3wGxBPEG2k#t=71m20s

Spotkanie "konsultacyjne" w Wykrotach miało bardzo burzliwy i emocjonalny przebieg. Wiele pytań zadanych przez mieszkańców pozostało bez odpowiedzi lub odpowiedzi, zastępcy burmistrza czy przedstawiciela inwestora, nie zadowalały pytających.

Mieszkańcy boją się, że podczas awarii mogą zostać zanieczyszczone ujęcia wodne i podziemne zbiorniki wody, będące źródłami wody pilnej dla okolicy w tym Wykrot.

Ewentualny pożar spowodowałby był olbrzymie straty nie tylko w strefie ekonomicznej ale także w Wykrotach , zabudowa oddalonej od 225 metrów inwestycji.

- Dlaczego raport o oddziaływaniu był najpierw na BIPie( Biuletyn Informacji Publicznej) a potem został zdjęty z internetu. Co macie do ukrycia- pytają mieszkańcy Wykrot burmistrza Nowogrodźca.

- Raport liczy ponad sto stron.Daliście nam mało czasu do zapoznania z nim. Dlaczego kłamiecie, że nie ma u nas podziemnego zbiornika wody. I awaria zaraża zanieczyszczeniem głównemu zbiornikowi wód podziemnych nr 317 oraz na obszarze jednolitej części wód powierzchniowych Czerna Wielka. Odległość zakładu do potoku Wykrotnica to około 380 metrów. Wykrotnica łączy się z Czerną Wielką, która z kolei stanowi lewy dopływ Bobru. W odległości około 3000 metrów od działki nr 1026/17 znajdują się ujęcia wody eksploatowane przez spółkę Hydro-Tech. 5 studni na potrzeby wodociągu Gierałtów, Wykroty, Zagajnik oraz SUW Godzieszów. Niektóre substancje chemiczne używane do produkcji są rakotwórcze. A większość łatwopalne - dodają.

- My nie działamy przeciwko mieszkańcom, dlatego to konsultacyjne spotkanie - powiedział zastępca burmistrza Nowogrodźca Andrzej Drąg. - Wszystkie Wasze postulaty będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budowie. Ustawa nie wymaga publikowania tego typu raportów na BIPie.

Każdy może przyjść do urzędu i zapoznać się z raportem. Jeżeli jest za mało czasu na konsultacje to proszę złożyć wniosek o ich przedłużenie. Zależy nam ma tym abyście mogli się szczegółowo zapoznać się z tym raportem. Zorganizujemy spotkanie z inwestorem- dodaje.

- Nie jestem przedstawicielem inwestora , jestem doradca techniczny - mówi Roman Osipiuk - Jestem inżynierem od produkcji. Widziałem zakład w Chinach i mogę coś powiedzieć na temat produkcji. Nie znam tego raportu, Nie boję  się o bezpieczeństwo. Na wszystkie pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć. Elektrolit, który tu będzie produkowany używany jest na przykład w telefonach i nie jest rakotwórczy. Prowadzimy też rozmowy dotyczące budowy tego zakładu z Czechami - dodaje.

W pierwszej wersji chiński koncern Jiangsu Guotai International Group kupił pod Godzikowicami działkę o powierzchni 6,4 ha, gdzie miał postawić fabrykę elektrolitów używanych w bateriach do samochodów elektrycznych.

Wydajność polskiej fabryki przewidziana jest na 40 000 ton elektrolitów rocznie, a wartość inwestycji może sięgnąć ponad 160 mln złotych. Chiński Zhangjiagang Guotai Huarong Chemical New Material Co. Ltd. został założony w 2000 roku.

Jest zaawansowaną technologicznie firmą produkującą materiał organiczny z krzemu do wkładów do baterii litowych. To jeden z trzech największych dostawców elektrolitów na świecie.

Mieszkańcy Godzikowic założyli komitet protestacyjny i nie chcą tego zakładu u siebie.

Czy podobnie będzie w Wykrotach?

O tym zdecyduje burmistrz i Rada Miejska Nowogrodźca po konsultacjach z mieszkańcami, opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Sanepidu i innych opinii ekspertów. O tym wszystkim będziemy informować na bieżąco

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Ołowiany Rannik   18 grudnia 2019r. o 8:18

~Ołowiany Rannik

Postów:

Nie wolno się bać nowych technologii. Warto inwestować.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   18 grudnia 2019r. o 8:29

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

~Ołowiany Rannik napisał(a): Nie wolno się bać nowych technologii. Warto inwestować.

To zajmij się przetwarzaniem odpadów z niemiec.
Czyli sprowadź niemieckie śmieci na swoją działkę a potem to podpal. To jest taka najnowsza technologia :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarawa Kufea   18 grudnia 2019r. o 8:35

~~Szarawa Kufea

Postów:

Frekwencja na blisko 2000 mieszkańców... Widocznie ludzie nie boją się nowych inwestycji. Na strefie w Wykrotach od ok 10 lat nie powstał nowy zakład
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarawobiała Trytoma   18 grudnia 2019r. o 8:36

~Szarawobiała Trytoma

Postów:

Jeżeli istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska, to my tego zakładu nie chcemy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rubinowy Kokornak   18 grudnia 2019r. o 9:05

~~Rubinowy Kokornak

Postów:

Zakłady produkcyjne z przed 40 lat, a budowane obecnie to inna bajka.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Morelowy Eukomis   18 grudnia 2019r. o 9:23

~~Morelowy Eukomis

Postów:

Po co gdybać - podajcie skład chemiczny elektrolitu i wszystko będzie jasne.
Ja się dziwię że takie inwestycje nie są organizowane na już skażonych terenach jak Wizów tylko szuka się miejsca pod lasem które jeszcze jest nie ruszone przez "rozwój"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szafirowy Krwawnik   18 grudnia 2019r. o 10:02

~~Szafirowy Krwawnik

Postów:

~~Szarawa Kufea napisał(a): Frekwencja na blisko 2000 mieszkańców... Widocznie ludzie nie boją się nowych inwestycji. Na strefie w Wykrotach od ok 10 lat nie powstał nowy zakład

Frekwencja a gdzie jest burmistrz przecież to on powinien tłumaczyć ludziom a nie zastępca który nigdy nie jest przygotowany merytorycznie ,podobnie wysyłał Relich zastępcę w sprawie niewygodnej dla niego gazyfikacji . Relich powinien już odejść i dać normalnie rozwijać się tej gminie .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszary Cyprysik   18 grudnia 2019r. o 10:36

~~Zielonoszary Cyprysik

Postów:

Frekwencja ....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.