ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4660, 7 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


21 stycznia 2020r. godz. 19:43, odsłon: 6850, Wojtek Szoka
Czy pilotażowy program okazał się niewypałem?
Bolesławiec - Informacje: Na Tysiąclecia nadal niebezpiecznie Testowe przejście dla pieszych (fot. Wojtek Szoka)

Zlokalizowane blisko skrzyżowania ulic Alei Tysiąclecia i ulicy Spokojnej  przejście dla pieszych jest  jednym z bardziej problematycznych i niebezpiecznych miejsc w mieście.

W ciągu ostatnich paru tygodni doszło tam do dwóch groźnych wypadków, nie mówiąc o sytuacjach niebezpiecznych oraz uciążliwych dla ruchu samochodów jak i pieszych.

W zeszłym roku, 18 grudnia, została potrącona na przejściu dla pieszych 68 - letnia kobieta.  W 2020 roku, 3 stycznia, 61-letni mężczyzna.

Oba wypadki zdarzyły się wieczorem. Na Tysiąclecia zainstalowane są trzy sygnalizatory świetlne z kilkoma oznaczonymi przejściami dla pieszych.

W jednym miejscu na Alei Tysiąclecia wykonano tak zwane "inteligentne przejście”. Założono, że na tym przejściu będzie bardzo bezpiecznie i nie będzie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Uruchomiono tu tak zwany program pilotażowy.

Okazało się, że to przejście, specjalnie oznakowane czerwonymi lampkami jest jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Bolesławcu.  O tym świadczą zdarzające się tutaj częste wypadki potrącenia pieszych.

Z czego to wynika? Nie bardzo wiadomo. Może pieszy idący tym specjalnie oznakowanym przejściem czuje się tak bardzo bezpieczny, że nie zwraca uwagi na jadące samochody? Może podobnie myślą  jadący zbyt szybko tą ulicą kierowcy? Według mnie jedno i drugie.

I przykro mi drodzy piesi – ministerstwo uznało, że projekt wprowadzenia bezwzględnego pierwszeństwa dla ludzi znajdujących się blisko przejście został odrzucony ze względu na to, że mogłoby to doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze. I to nie dla kierowców, tylko dla pieszych. Skąd ten wniosek? Wystarczy przejechać się po mieście jako pasażer czy jako kierowca i obserwować zachowanie pieszych. Czy tym samym piszę, że dwa wspomniane wypadki są winną pieszych? – nie. Chodzi mi o to, że kierowcy powinni poświęcać trochę więcej uwagi temu co się dzieje na drodze, a nie tylko z klapkami na oczach jechać przed siebie.

Ale – czy jest jakieś sensowne rozwiązanie problemu? Policja znalazła tymczasowe rozwiązanie – regularnie prowadzą tam kontrole prędkości, które temperują co szybszych kierowców. Ale radiowóz wiecznie tam stać nie może.

Przejście które od października 2017 roku jest w fazie testów faktycznie nie sprawia bezpieczeństwa w tym newralgicznym miejscu. W założeniach pomarańczowe światło ma ostrzegać kierowców o tym, że pieszy zbliża się do przejścia przez co kierowca – w domyśle projektantów – ma zachować szczególną ostrożność. Diody LED, które zapalają się w momencie wejścia pieszego na pasy, a czerwone diody migają informując kierowców o tym, że osoba jest na pasach i wypadałoby się zatrzymać. I właśnie – wypadałoby się zatrzymać. Czasami się nie udaje co wynika jednego z dwóch – wymuszenia do którego posuwa się pieszy lub z powodu ignorowania sygnalizacji przejścia.

Czy jest jakiś pomysł na usprawnienie takiego przejścia? Niestety jest: powrót do wręcz archaicznego sposobu, czyli budowy zwykłej sygnalizacji świetlnej. Czy ma to sens? Nie ma, bo jeszcze bardziej utrudni to poruszanie się pojazdami po mieście.

Pozostaje chyba tylko ciągłe powtarzanie, że należy się trzymać podstaw kultury na drodze, piesi powinni uważniej podchodzić do skrzyżowań i kiedy widzą jadące auto nie wchodzić na 10 metrów przed autem, bo samochody nawet jadące 50 km/h nie zatrzymują się w miejscu, a kierowcom trzeba wręcz wbijać do głowy, że istnieje świat poza autem, okna są po to aby obserwować otoczenie, analizować to co się dzieje i czasami zdjąć nogę z gazu. Szczególnie, że auto nie waży 100kg tylko często grubo ponad 1000.

Gdybym miał ocenić pilotażowy program tego aktywnego przejścia, to oceniłbym go negatywnie. Ilość problemów oraz wypadków jakie generuje to przejście dla pieszych jest wyznacznikiem dla wszystkich, że czas coś z tym zrobić. Przyznam również, że plan był bardzo dobry, a wystartowanie z pilotażowym programem tego przejścia to była wielka jaskółka dla poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Jednak nie wyszło. I winni są temu wszyscy po równo – kierowcy, piesi jak i ludzie którzy to przejście stworzyli.

Czy mam sensowny pomysł na naprawienie tego? Inny niż archaiczne sygnalizatory, które znajdują się przy szpitalu jak i przy skrzyżowaniu z Gałczyńskiego nie przychodzą mi do głowy.

Jak wy oceniacie to przejście dla pieszych?

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Kobaltowa Skalnica   21 stycznia 2020r. o 20:12

~Kobaltowa Skalnica

Postów:

To proste, samochód stojący na pasie do skrętu w lewo zasłania przejście kierowcom jadącym z przeciwnego kierunku. Pieszy jest wtedy niewidoczny. Gdy nie było tu lewoskrętu, nie było też potrąceń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistorudy Pomidor   21 stycznia 2020r. o 20:50

~~Ognistorudy Pomidor

Postów:

~Kobaltowa Skalnica napisał(a): To proste, samochód stojący na pasie do skrętu w lewo zasłania przejście kierowcom jadącym z przeciwnego kierunku. Pieszy jest wtedy niewidoczny. Gdy nie było tu lewoskrętu, nie było też potrąceń.


gdyby babcia miala wasy.....po prostu kierowcy to ...e! zero wyobrazni! znajdzie prawko w chipsach i mysli, ze mistrz kierownicy....

Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burawa Godecja   21 stycznia 2020r. o 20:53

~~Burawa Godecja

Postów:

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest przesunięcie przejścia o 20 metrów od skrzyżowania poza pas skrętu w lewo,a w miejscu obecnego postawić zapory tak jak pod wiaduktem na Kościuszki i problem rozwiązany .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lawendowy Kalocefalus   21 stycznia 2020r. o 21:08

~~Lawendowy Kalocefalus

Postów:

a dla emerytów kładkę nad przejściem
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Krasny Hebe   21 stycznia 2020r. o 21:10

~Krasny Hebe

Postów:

Wolniej jeździć i problemu nie będzie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowoszara Serduszka   21 stycznia 2020r. o 21:40

~Płowoszara Serduszka

Postów:

Od wieków na tej ulicy nikt nie respektuje 50-tki - ani motocykliści jak i osobówki. Wszyscy o tym wiedzą. Czy spotkaliście tam kiedykolwiek patrol z białymi beretami. Ja nigdy...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lawendowy Kalocefalus   21 stycznia 2020r. o 21:56

~~Lawendowy Kalocefalus

Postów:

jak patrol stoi ,to wszyscy jadą przepisowo.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Purpurowy Mieczyk   21 stycznia 2020r. o 22:13

~Purpurowy Mieczyk

Postów:

Jaka policja ja jeżdżę codziennie i to sporo a ostatnio kontrolę policji na drodze miałem 6 lat temu coś jest nie chalo czyli 6 lat mogłem jeździć na gazie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!