ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony21 stycznia 2020r. godz. 11:48, odsłon: 2188, Zlecony tekst
Zakup samochodu, zwłaszcza jeśli jest to auto używane , to zwykle zadanie, które pochłania dużo czasu i wysiłku.
Bolesławiec - Informacje: Kupiłeś wadliwy samochód – możesz odstąpić od umowy Kupiłeś wadliwy samochód – możesz odstąpić od umowy (fot. )

Zakup samochodu, zwłaszcza jeśli jest to auto używane, to dla nas zwykle zadanie, które pochłania dużo czasu i wysiłku. Znalezienie interesującego nas modelu w satysfakcjonującym nas stanie technicznym nie należy do zadań łatwych. Tym bardziej irytujemy się jeśli już po jego zakupie, w czasie eksploatacji, wychodzić zaczną na jaw jego wady, które uniemożliwiają nam korzystanie z auta w pełni. Nabywcy zwykle myślą, że skoro przypieczętowali umowę swoim podpisem, a wraz z nią oświadczenie o tym iż znany jest im stan techniczny auta, to nie mają już możliwości wnosić roszczeń w kierunku sprzedawcy. Nic bardziej mylnego, rękojmia na wady fizyczne i prawne obowiązuje do 2 lat.

Czym jest rękojmia?

Rękojmia, to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady przedmiotu transakcji. Dotyczy ona zarówno wad fizycznych jak i prawnych. Ma zastosowanie w także w transakcjach zakupu samochodów. Co ważne, do wysuwania roszczeń z tytułu rękojmi nie trzeba mieć dodatkowej umowy. 

Czym są wady fizyczne?

Pierwszym typem wad objętych rękojmią są wady fizyczne auta. Mówiąc w dużym skrócie, wada fizyczna polega na niezgodności przedmiotu z umową. Zasadniczo, o wadach fizycznych mówimy gdy:

1) Zakupiona rzecz, w tym przypadku samochód, nie ma właściwości, które powinien mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z przeznaczenia.

2) Samochód nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca lub został wydany w stanie niekompletnym.

3) Samochód nie nadaje się do realizacji celu, o którym nabywca informował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a ten nie zgłosił swojego zastrzeżenia w tej kwestii.

Zwykle wadą fizyczną będą wiec braki części wyposażenia, braki w dokumentacji samochodu, źle przeprowadzone naprawy auta po wypadku, a także wszystkie niezgodności co do deklarowanego przez sprzedawcę stanu pojazdu, jego historii, zużycia, czy sposobu eksploatacji. Niemniej, pamiętać musimy, iż jeśli sprzedawca poinformował nas o danej wadzie auta przed zakupem, to przepisy dotyczące rękojmi nie będą działać.

Czym są wady prawne?

Drugim typem wad objętych rękojmią są wady prawne samochodu. W tym przypadku mowa jest o wadach natury prawnej, które uniemożliwiają nowemu nabywcy korzystanie z auta w pełni. Taką właśnie wadą będzie np. zastaw ustanowiony na aucie, zakup auta objętego zajęciem komorniczym, czy też zakup auta zabezpieczonego w postępowaniu karnym.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Zasadniczo odstąpienie od umowy jest możliwe tylko i wyłącznie w jednym przypadku, gdy wada auta jest istotna. Co to znaczy? Niestety, w przepisach polskiego prawa nie znajdziemy definicji istotnej wady. By ją wykazać musimy zatem posiłkować się dotychczasowym orzecznictwem w tym zakresie. W tej sytuacji pomóc może adwokat, doświadczony w sprawach tej natury. Warto także zamówić profesjonalną opinią biegłego.

Co jeśli nasza wada nie będzie uznana istotna? Korzystając z rękojmi możemy kierować do sprzedawcy roszczenia o naprawę naszego samochodu lub zmniejszenie ceny, czyli zwrot części ceny.

Źródło: https://kancelariaea.pl/

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Wielbłądza Pernecja   21 stycznia 2020r. o 23:31

~Wielbłądza Pernecja

Postów:

To jest skuteczne tylko wówczas kiedy kupujemy samochód od kogoś kto zawodowo zajmuje się sprzedażą samochodów. Przeciętny Kowalski, który sprzedaje samochód wcale nie musi wiedzieć, że z samochodem jest coś nie tak.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Gołębi Kielichowiec   21 stycznia 2020r. o 23:47

~~Gołębi Kielichowiec

Postów:

Tak, jasne...
Batalia sądowa potrwa na tyle długo, że auto straci znacznie na wartości. A peności powodzenia w sprawie nigdy nie ma.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Niebieskozielony Wiciokrzew   22 stycznia 2020r. o 9:48

~Niebieskozielony Wiciokrzew

Postów:

Ktoś kupi takie auto np za 10 tys a na adwokata i rzeczoznawcę wyda połowę i będzie się cieszył?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.