ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


6 kwietnia 2020r. godz. 11:30, odsłon: 1149, 23 Śląski Pułk Artylerii
Na pamiątkę służby w 23 pułku artylerii pułkownik Potrzuski został uhonorowany szablą honorowa.
Bolesławiec - Informacje: Przekazanie obowiązków dowódcy Przekazanie dowództwa (fot. 23 Śląski Pułk Artylerii)

3 kwietnia, w obecności Dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr. Dariusza Parylaka odbyła się ceremonia przekazania obowiązków Dowódcy 23 pułku artylerii.

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w Sali Tradycji 23 pułku artylerii, która ze względu na panująca sytuację w kraju miała bardzo skromny i kameralny charakter. W uroczystości udział wzięli: Dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, dowódcy jednostek „Czarnej Dywizji”, a także bezpośrednio podlegli żołnierze dowódcy 23 pułku artylerii.

Niewątpliwie dziś żegnamy dowódcę, żołnierza, który włożył wiele wysiłku
i osobistego zaangażowania podczas dowodzenia pułkiem i podczas służby
w „Czarnej Dywizji
”. Przytaczając słowa pisarza Marka Twaina mówiące o żalu nad tym co nam nie wyszło i nad tym czego nie udało nam się nie zrealizować, chciałbym podkreślić że pułkownik Potrzuski żałować może tylko tego drugiego, tego czego nie zdążył jeszcze zrobić dla dobra i rozwoju 23 pułku artylerii” ”– mówi do zebranych gen. bryg. dr Dariusz Parylak.

Ponadto Dowódca 11DKPanc w swoim wystąpieniu krótko scharakteryzował okres dowodzenia pułkiem przez pułkownika Potrzuskiego.

Mogę śmiało powiedzieć, że okres dowodzenia przez Pana 23 pułkiem artylerii,
to czas prezentowania najwyższych umiejętności i wojskowego profesjonalizmu” -
mówił dalej gen. bryg. dr Dariusz Parylak.

Na zakończenie Dowódca 11DKPanc przedstawił nowego dowódcę i wyraził oczekiwania przełożonych w stosunku do pułku i złożył życzenia obejmującemu czasowo obowiązki Dowódcy 23 pułku artylerii.

Kulminacyjnym momentem uroczystości była ceremonia przekazania sztandaru
23 pułku artylerii zastępcy dowódcy 23 pułku artylerii podpułkownikowi Wasielewskiemu, który czasowo przejął pełnienie obowiązków, a także moment podpisania w obecności Dowódcy 11DKPanc protokołów zdania i objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy pułku.

Dowódca artylerzystów w swoim przemówieniu podziękował żołnierzom 23 pułku artylerii za ich służbę.

Cieszę się że miałem zaszczyt i przyjemność dowodzić 23 pułkiem artylerii i jego żołnierzami. Cytując słowa poprzedniego dowódcy „Czarnej Dywizji” generała Czosnka: „Pracuj mądrze nie ciężko”, mogę stwierdzić, że tak było w Waszym przypadku. To dało się zauważyć. Wasze zaangażowanie i praca przełożyły się, jak podkreślił generał Parylak, na postrzeganie Naszej jednostki jako dobrze wyszkolonej” – mówił płk Potrzuski.

14 listopada 2017 roku, gdy po raz pierwszy dzierżyłem sztandar jednostki przytoczyłem słowa Kardynała Wyszyńskiego: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”. To niewątpliwie wpisuje się w kolejne hasło Naszej Czarnej Dywizji: „Nasze minimum to zrobić maksimum” i za to Wam serdecznie dziękuję. Na zawsze pozostaniecie
w pamięci mojego artyleryjskiego serca. Dowodzenie takimi żołnierzami jak Wy było dla mnie zaszczytem
” – mówił dalej pułkownik Potrzuski.

Na zakończenie płk Potrzuski podziękował dowódcy „Czarnej Dywizji” za prezentowane kanony dowodzenia i zaszczyt pełnienia służby w tak elitarnym związku taktycznym.

Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym w dalszej części uroczystości głos zabrał obejmujący obowiązki dowódcy pułku.

Objęcie obowiązków dowódcy pułku to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę z wyzwań i zadań jakie stoją przez pułkiem, jednak zdążyłem już poznać poziom umiejętności i wykonawstwa zadań przez kadrę i żołnierzy pułku. Jestem przekonany że sprostamy tym zadaniom. Mając na uwadze dokonania pułkownika Potrzuskiego zrobię wszystko, żeby ta wysoko ustawiona poprzeczka, została utrzymana na takim samym poziomie. Ponadto zrobię wszystko, żeby podołać nowym wyzwaniom stojącym przed 23 pułkiem artylerii” – mówił podpułkownik Wasielewski.

W końcowej części swojego przemówienia zwrócił się do pułkownika Potrzuskiego, któremu życzył dalszych sukcesów w karierze wojskowej, wytrwałości w realizacji kolejnych zadań oraz przysłowiowego żołnierskiego szczęścia.

Na pamiątkę służby w 23 pułku artylerii pułkownik Potrzuski został uhonorowany szablą honorowa, którą wręczył Mąż Zaufania Oficerów pułku ppłk Paweł Jędryczka. Ponadto dokonał wpisu w Kronice Pamiątkowej 23 pułku artylerii.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona 23 pułku artylerii generała broni Tadeusza Jordan Rozwadowskiego.

 

Tekst: kpt. Agnieszka Kozik

Zdjęcia: mjr Remigiusz Kwieciński

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Liliowobiała Margerytka   7 kwietnia 2020r. o 6:39

~Liliowobiała Margerytka

Postów:

A gdzie 1,5 m dystans od siebie?
Podawanie ręki? Bez rękawiczek?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnobiały Oczar   8 kwietnia 2020r. o 7:30

~~Brudnobiały Oczar

Postów:

Dowódca musi mieć charyzmę .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztanowata Smagliczka   10 kwietnia 2020r. o 14:01

~~Kasztanowata Smagliczka

Postów:

Odchodzący dowódca miał charyzmę i dał poznać się jako przełożony, który widział kto bardzo solidnie pracował i doceniał to. Kto chciał zostać zauważony, że jest o wiele lepszy od przeciętnego żołnierza to został zauważony i doceniony. Więcej takich dowódców.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.