ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4705, 21 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony1 maja 2020r. godz. 10:27, odsłon: 3020, Bolec.Info
Dotacja ,,Mój Prąd” 5000 zł oraz Ulga Termomodernizacyjna - czynniki przyspieszające zwrot inwestycji.
Bolesławiec - Informacje: Fotowoltaika opłacalna jak nigdy! Fotowoltaika opłacalna jak nigdy! (fot. Bolec.Info)

Prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się w 2019 roku wraz z ujednoliceniem stawek VAT w wysokości 8% na instalacje fotowoltaiczne na domu i innych budynkach oraz na gruncie, z włączeniem przedsiębiorców do grona prosumentów, a przede wszystkim w wyniku uruchomienia programu rządowego „Mój prąd”, w ramach którego zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej jest dotowany przez NFOŚiGW kwotą do 5000 zł.

Prosumentem może być osoba prywatna lub firma zużywająca energię elektryczną i jednocześnie posiadająca własną mikroinstalację produkującą energię z instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z ustawą o OZE prosument ma możliwość rozliczania się na preferencyjnych warunkach z zakładem energetycznym.

Dzięki takiej sytuacji Polska znalazła się w czołowej piątce unijnych krajów o największym przyroście mocy w elektrowniach słonecznych w 2019r. Przed nami znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.


Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma piTERN sp. z o.o., od 2003 r.  zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom: od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.


Program „Mój prąd” to nowy ogólnopolski rządowy program wsparcia finansowego inwestycji polegają-cych na montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW.

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50 procent kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Beneficjentami mogą być jednak tylko osoby fizyczne. O dofinansowanie nie będą mogły ubiegać się osoby, które posiadają już instalacje fotowoltaiczne.

Od 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga termomodernizacyjna dla właścicieli budynków jedno-rodzinnych, którą można odliczyć w zeznaniu PIT w następnym roku. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem. Jeśli dwóch współwłaścicieli lub małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania dokona termomodernizacji w tym samym budynku to każdy z nich może odliczyć całość poniesionych wydatków.

W ciągu roku w domu jednorodzinnym, zamieszkanym przez 4 osoby, zużywamy 4-6 MWh energii elektrycznej. Inaczej to 4000-6000 kWh, do których to jednostek jesteśmy zwykle przyzwyczajeni. Jednak różnice w zapotrzebowaniu mogą być bardzo duże. I nie trzeba do tego przywoływać rozwiązań skrajnych, jak elektryczne ogrzewanie budynku. Wystarczą klimatyzatory, pompa ciepła czy nawet kuchenka elektryczna.


Firma piTERN jest Liderem w branży OZE i od Lat zajmuje się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych na domach.


Zasady rozliczania są takie, że mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy potem odebrać bez opłat 80% tego, co oddaliśmy. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp przelicznik wynosi 70%. Ta 20-30% różnica ma zrekompensować dostawcy energii koszty przesyłu i obsługi sieci. Z dostawcą energii elektrycznej musimy mieć podpisaną tzw. umowę kompleksową, uwzględniającą zarówno opłaty za nią samą, jak i za przesył. To bardzo ważne, bo czasem mamy dwie umowy, z osobnymi firmami. Jedna to nasz operator odpowiedzialny za przesył energii i z nim jesteśmy związani z powodu położenia działki w konkretnym miejscu, a druga to sprzedawca prądu, który dostarcza nam prąd.

Wyprodukowaną energię w pierwszej kolejności zużywamy na własne potrzeby, a następnie jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego, gdzie jest magazynowana i możemy odebrać jej 80% przy instalacji do 10kwp i 70% dla instalacji powyżej 10kwp do 50kwp.

Wrogiem modułów fotowoltaicznych jest zacienienie. Warto zapamiętać i zadbać o to żeby ogniw nie zasłaniał cień rzucany np. przez komin lub drzew. Rzecz w tym, że nawet zacienienie pojedynczych ogniw jest szkodliwe. Nie tylko znacznie zmniejsza uzysk energii, ale powoduje również silne nagrzewanie się tych zacienionych ogniw.


Aby stać się posiadaczem małych rachunków za prąd należy zgłosić się do fachowców w dziedzinie fotowoltaiki takich jak Doradcy firmy piTERN sp. z o.o. tel.:  603-302-855 / 505-056-853. Ekspert na podstawie miesięcznych rachunków oraz obecnego zużycia prądu dobierze instalację, która maksymalnie obniży ilość pobieranej energii z zakładu energetycznego. Po wstępnej akceptacji oferty wykonywany jest audyt, na którym oceniane są możliwości montażowe. Następnie po ustaleniu szczegółów podpisuje się umowę i wykonuje montaż.


Prace montażowe trwają około 2 dni dla osób prywatnych. Inwestycja zwraca się po około 5-6 latach. Firma piTERN sp. z o.o. jako Lider w branży ma dla swoich klientów korzystne finansowanie dla osób fizycznych oraz leasingi dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw.

Już setki tysięcy osób zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji na stronie piTERN sp. z o.o.: https://www.pitern.pl/

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Brązowy Dyptam   31 maja 2020r. o 7:35

~~Brązowy Dyptam

Postów:

O wszechwiedząca gwiazda wstała
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   31 maja 2020r. o 10:41

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

PanM napisał(a):
~~Stalowy Niecierpek napisał(a):
PanM napisał(a):
~~Brązowy Dyptam napisał(a): Tak tak Panie m .... jak zwykle ekspert we wszystkim, nawet szkoda tłumaczyć .... Tylko pomyśl czemu "ekologiczne" kraje dalej budują nowe elektrownie na węgiel, atomówki, jak "mamy " zieloną energię? Np ostanio Niemcy oddały potężną węglówkę, pomyślałeś po co ? https://fakty.interia.pl/swiat/news-niemcy-protesty-po-otwarciu-nowej-elektrowni-weglowej,nId,4526436


Nie ma sensu polemika z anonimowym niedorozwojem.
Niemcy w 100% zabezpieczyli potrzeby energetyczne energią odnawialną.Dzięki temu nie muszą płacić kar za emisję CO2 a wręcz mogą jeszcze sprzedawać nadwyżki pakietu ekologicznego.
Więc mając zasoby węgla brunatnego przerabiają go na prąd który łatwo sprzedać .
Tam państwo myśli w interesie obywateli.
Tu okradało i okrada wszystkich ile może. Tworzy pozory dobroczynności ale w ostatecznym rozrachunku więcej zabiera niż daje. Całkowicie rozwaliło poszanowanie do pracy na własny rachunek i motywacji do pracy jako takiej. W cenie jest lizusostwo i polityczne cwaniactwo.

Przeczytaj człowieku co napisałeś i nie wyzywaj innych od niedorozwojów jak sam jesteś ograniczony.
Węgiel brunatny energią odnawialną.:)
Nie dołożyli ci do solarów to psy wieszasz na wszystkich.
A niby dlaczego ja mam dokładać do twojego interesu?
Postaw sobie baterię akumulatorów , odetnij kable od energetyki i ciesz się swoją energią.Masz 100% zysku z produkcji energii.


Następny inteligentny komuszek
Poczytaj gdzie napisałem że węgiel jest energią odnawialną .
Nie mam solarów tylko fotowoltaikę .
Skoro panstwo się chwali że rozdaje po 5 tys niech ludzie znają prawdę. Mi nikt nic nie dołożył bo samego watu zapłaciłem prawie tyle co oni chcą niby dać.
Energetyka dostaje ode mnie 20% czystej energii .
Dzięki takim jak ja ty i twoje państwo płaci mniej kar za emisję CO2
Na koniec pochwal się jak i ile dokładasz do mojego interesu.

Przeważnie komuniści wyzywają innych od komuchów.
Możesz mieć i fotoamperikę czy też fotowatikę - solar służy do pobierania energii ze słońca i nie ważne na co ją przetworzy.
Skoro widzisz, że Niemcy otwierają kolejną elektrownię węglową to dlaczego twierdzisz, że u nich jest 100% z odnawialnej? To po co ta elektrownia?
Koszt jednego panela 100W u chińczyka to ok 50 zł a jelenie płacą za instalację 40 tys która im się nigdy nie zwraca.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowobrązowa Dabecja   31 maja 2020r. o 16:05

~~Pomarańczowobrązowa Dabecja

Postów:

~~Stalowy Niecierpek napisał(a): [

Skoro widzisz, że Niemcy otwierają kolejną elektrownię węglową to dlaczego twierdzisz, że u nich jest 100% z odnawialnej? To po co ta elektrownia?
Koszt jednego panela 100W u chińczyka to ok 50 zł a jelenie płacą za instalację 40 tys która im się nigdy nie zwraca.


Niemcy to cwane typy. Zapewnili sobie pakiet czystej energii żeby nie płacić kar za spalanie węgla. Teraz mają jedno i drugie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kasztanowordzawa Szydlica   31 maja 2020r. o 20:36

~Kasztanowordzawa Szydlica

Postów:

To szkodliwe jak 5G, wymysł szatana?
PiS zwalcza wiatraki to może i panele szkodzą elektoratowi?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   31 maja 2020r. o 22:45

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

~Kasztanowordzawa Szydlica napisał(a): To szkodliwe jak 5G, wymysł szatana?
PiS zwalcza wiatraki to może i panele szkodzą elektoratowi?

A kto tu pisze że są szkodliwe?
Ja twierdze tylko że po pierwsze są za drogie, bo sprzedawcy mają ceny z kosmosu i 1000% marży a po drugie dlaczego ja mam do tego dokładać.
Z punktu widzenia energetyki to jest to również marne źródło , bo energii nie da się magazynować w prosty sposób. A wiatraki i ogniwa słoneczne produkują prąd losowo i niestabilnie. Nagłe wrzucenie do sieci dużej ilości prądu jest dla energetyki bardzo kłopotliwe i często prowadzi do awarii.Dlatego jako zawór bezpieczeństwa mają możliwość zdalnego wyłączenia paneli.Poza tym i wiatraki i ogniwa słonecznie nie produkują prądu w godzinach szczytu wieczorem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowobrązowa Dabecja   1 czerwca 2020r. o 20:42

~~Pomarańczowobrązowa Dabecja

Postów:

~~Stalowy Niecierpek napisał(a):
~Kasztanowordzawa Szydlica napisał(a): To szkodliwe jak 5G, wymysł szatana?
PiS zwalcza wiatraki to może i panele szkodzą elektoratowi?

A kto tu pisze że są szkodliwe?
Ja twierdze tylko że po pierwsze są za drogie, bo sprzedawcy mają ceny z kosmosu i 1000% marży a po drugie dlaczego ja mam do tego dokładać.
Z punktu widzenia energetyki to jest to również marne źródło , bo energii nie da się magazynować w prosty sposób. A wiatraki i ogniwa słoneczne produkują prąd losowo i niestabilnie. Nagłe wrzucenie do sieci dużej ilości prądu jest dla energetyki bardzo kłopotliwe i często prowadzi do awarii.Dlatego jako zawór bezpieczeństwa mają możliwość zdalnego wyłączenia paneli.Poza tym i wiatraki i ogniwa słonecznie nie produkują prądu w godzinach szczytu wieczorem.


Co ty się martwisz za innych. Nie ty płacisz to nie płacz.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnoczerwona Dalia   2 czerwca 2020r. o 11:08

~~Brunatnoczerwona Dalia

Postów:

żeby to jeszcze było robione z pomysłem a nie na pałę...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bławatkowy Cyprysik   2 czerwca 2020r. o 19:57

~~Bławatkowy Cyprysik

Postów:

~~Brunatnoczerwona Dalia napisał(a): żeby to jeszcze było robione z pomysłem a nie na pałę...


W naszej ojczyźnie wszystko było jest i będzie na pałę ku chwale najjaśniej nam panującym kombinatorom.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.