ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4668, 15 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo2 maja 2020r. godz. 11:12, odsłon: 906, Kazimierz Marczewski
Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa.
Bolesławiec - Informacje: Biało - czerwona! Święto Flagi (fot. Kazimierz Marczewski)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 roku, kiedy to Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Na bolesławieckim rynku w samo południe 2 maja 2020 nie odbędą się  uroczyste obchody. Nie będzie okolicznościowych przemówień, defilady żołnierzy, orkiestry dętej i mieszkańców Bolesławca tak miało to miejsce chociażby 2019 roku. W czasie epidemii nie wolno organizować żadnych manifestacji. W tym tak doniosłej jaką jest czczenie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Bolesławianie jednak nie zapomnieli i wywiesili flagi narodowe w wielu miejscach.

Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi,ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku. 

Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa.Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe.

Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.

Prezentujemy wiersz dedykowany naszej biało- czerwonej napisany i wygłoszony  przez Zbigniewa Kaźmierskiego w 2019 roku.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Złocista Firletka   2 maja 2020r. o 11:22

~Złocista Firletka

Postów:

Lubię takie uroczystości
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtobrązowa Skimia   2 maja 2020r. o 11:55

~~Żółtobrązowa Skimia

Postów:

to już niema zakazu zgromadzeń?

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.