ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4827, 21 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 maja 2020r. godz. 14:01, odsłon: 8225, Bolec.Info
Władze otworzyły laboratorium - testy będą robione w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Oficjalne otwarcie laboratorium Otwarcie laboratorium w szpitalu w Bolesławcu. (fot. Kazimierz Marczewski)

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto dziś nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych i była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia. W otwarciu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, starosta Tomasz Gabrysiak i prezydent Piotr Roman.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

- Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

O laboratorium informowaliśmy w tekście: Od dziś testowe testy w Bolesławcu

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.


Przyłącz się do facebookowej grupy "Koronawirus w Bolesławcu - tylko WAŻNE informacje z terenu powiatu" , w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~Brunatnofioletowy Pieris   13 maja 2020r. o 18:50

~Brunatnofioletowy Pieris

Postów:

Już temat wygasł, a szwalni została sama!teraz inne okazje do lamus.Tak władza lokalna potrafi podziękować.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ochrowy Heliotrop   13 maja 2020r. o 19:03

~Ochrowy Heliotrop

Postów:

Nie byl starosta w szwalni bo telewizji nie bylo:)chłopaki robia challenge TV.I nominuja się nawzajem.Za chwile zaczną bitować rapsy byle się mowilo!Że niby tacy fajni I "po pierwsze mieszkancy" hahaha
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Spopielały Kroplik   13 maja 2020r. o 19:22

~~Spopielały Kroplik

Postów:

po prostu BURACTWO, typowe jednoimienne bolesławieckie BURACTWO
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitnawy Cząber   13 maja 2020r. o 20:19

~Błękitnawy Cząber

Postów:

Nie chciałbym być w skórze lekarzy, dziennikarzy, celebrytów zostań w domu i gotuj ze mną, policji itp jak to szambo wybije i prawda wyjdzie na jaw... Ludzie im tego nie darują-niech już zamawiają lot do ziemi obiecanej, bo potem będzie za późno...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielona Krokosmia   13 maja 2020r. o 20:20

~~Jasnozielona Krokosmia

Postów:

Przecież testy PCR są niewiarygodne. Tak pisze sam producent tych testów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Malinowa Sałata   13 maja 2020r. o 20:21

~Malinowa Sałata

Postów:

Zrobili szpital jednoimienny,zabrali dostęp do leczenia przewlekłych I nagłych chorób a teraz SUKCES ZE LABORATORIUM DLA CORONAWIRUSA I Hiva.A 100 tyś powiat nie ma swojego szpitala.Naprawde gratulowac poczucia humoru Panom ze zdjecia!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwona Dynia   13 maja 2020r. o 21:54

~~Czerwona Dynia

Postów:

Władze Chin zakazują noszenia maseczek ! W drugiej połowie kwietnia trzech gimnazjalistów zmarło nagle podczas szkolnych zajęć fizycznych. Wszystkie ofiary miały na sobie maseczki ochronne, co od razu wywołało szereg spekulacji. Eksperci publicznie wzywali natomiast, aby unikać zakładania maseczek w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwona Dynia   13 maja 2020r. o 21:59

~~Czerwona Dynia

Postów:

Te opinie potwierdził lekarz ze szpitala dziecięcego w Pekinie, Zhu Linsheng, który przyznał, że maseczki mogą znacząco ograniczyć dopływ tlenu do organizmu, co w niektórych, bardzo skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do śmierci.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy