ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4657, 4 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony21 maja 2020r. godz. 09:17, odsłon: 654, Urząd Marszałkowski
Marszałek Cezary Przybylski rozmawiał z czeskimi Hetmanami - m.in. o otwarciu granic czy trudnościach w turystyce.
Bolesławiec - Informacje: Wideokonferencja z partnerami z Czech Cezary Przybylski (fot. Urząd Marszałkowski)

Otwarcie granic, trudności w sektorze turystycznym, a także wspólne strategie przeciwdziałania przyszłym kryzysom były głównymi tematami wideokonferencji marszałka Cezarego Przybylskiego z czeskimi Hetmanami.

Uczestnikami spotkania byli m.in. Martin Půta – Hetman Kraju Libereckiego, Jiří Štěpán – Hetman Kraju Kralowohradeckiego, Ladislav Okleštěk – Hetman Kraju Ołomunieckiego, Martin Netolický – Hetman Kraju Pardubickiego, a także przedstawiciele Euroregionu Nysa oraz EUWT NOVUM.

Zamknięcie granic znacząco wpłynęło na kondycję gospodarczą przedsiębiorstw po obu jej stronach. Aktualnie ok. 7000 Dolnoślązaków pracuje w Republice Czeskiej, szczególnie w krajach kralowohradeckim oraz libereckim, ale też w Środkowoczeskim (np. fabryka Skody w Mladej Boleslav). Podczas pandemii pracownicy z Polski nie mogli podejmować zatrudnienia w tych regionach. Dzięki staraniom samorządu województwa od początku maja pracownicy mogą przekraczać granicę bez późniejszej konieczności odbywania kwarantanny. Uczestnicy dzisiejszego spotkania zastanawiali się nad systemowym rozwiązaniem, które ułatwiłoby reagowanie w przypadku zaistnienia podobnych sytuacji w przyszłości.

Z powodu zamknięcia granic sektor turystyczny został czasowo zamrożony. Tylko na Dolnym Śląsku tysiące osób utraciło z tego powodu możliwość pracy zarobkowej. Według szacunków Komisji Europejskiej w całej Unii w wyniku pandemii stracić pracę może nawet kilka milionów osób zatrudnionych w branży turystycznej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorząd województwa dolnośląskiego m.in. wystąpił do władz RP z prośbą o czasowe obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne do 0 %. Od kilku tygodni ze specjalnego, dedykowanego wsparcia mogą skorzystać również dolnośląscy przedsiębiorcy. Przygotowany przez samorząd Dolnośląski Pakiet Gospodarczy oferuje dopłaty do pensji, preferencyjne pożyczki, poręczenia oraz specjalistyczne doradztwo. Pakiet wart jest w sumie miliard złotych i do dziś skorzystało z niego kilkanaście tysięcy przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie firmy.

Czesi planują otworzyć granice ze Słowacją i Austrią w czerwcu, a z Polską i Niemcami w późniejszym terminie w zależności od kształtowania się sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Siwy Osteospermum   21 maja 2020r. o 9:34

~Siwy Osteospermum

Postów:

Wnioski od strony czeskiej wyszły takie że trzeba się schować do nory jak Krtek a od strony polskiej że trzeba wiać do budy jak Reksio
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowa Męczennica   21 maja 2020r. o 16:12

~~Topazowa Męczennica

Postów:

i Reksio i Krecik na pewno uwielbiają zajadać TRDELNIK
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowa Męczennica   21 maja 2020r. o 16:14

~~Topazowa Męczennica

Postów:

....ale na wideokonferencji doszli do porozumienia że nie da się tego robić w maseczce
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy