ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4826, 20 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu16 lutego 2017r. godz. 11:36, odsłon: 17728, Bolec.Info
Już ponad milion złotych wydano na remont Perły Żeliszowa
- Chcemy, aby ten obiekt żył, zainteresowanie już jest bardzo duże - mówi rzecznik Fundacji Twoje Dziedzictwo.
Bolesławiec - Informacje: Już ponad milion złotych wydano na remont Perły Żeliszowa Obecny stan budowli (fot. Fundacja Twoje Dziedzictwo)

- Po remoncie Perła Żeliszowa ma stać się wielofunkcyjną areną kulturalną - mówi rzecznik Fundacji Twoje Dziedzictwo, Wilk Korwin-Szymanowski. - Oznacza to, że elementy takie jak krzesła, scena, oświetlenie sceniczne, gabloty wystawiennicze i inne elementy wyposażenia będą mobilne. Pojawiać się będą wewnątrz budynku tylko podczas wykorzystywania ich, zaś zaraz po spełnieniu swojej funkcji będą powrotem magazynowane.  

- Dzięki temu Perła nie będzie związana z jedną funkcją, która będzie musiała zapewnić jej bieżące utrzymanie, a dostosuje się do grupy odbiorców goszcząc przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy, czy wystawy - mówi rzecznik - Pozostawi to również możliwość ciągłego wykorzystywania jej jako pleneru dla artystów od malarzy, przez fotografów po filmowców. 

Dotychczas na dobudowę zabytku przeznaczono 1.064.223,33 PLN. Trzeba wydać jeszcze około 3 – 4 mln złotych aby dokończyć prace.


Dziś kościół wygląda tak.

- Stare konstrukcje drewniane, które przez lata były wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych, są zawsze zagadką do momentu dokładnego zbadania ich podczas podejmowanych prac - mówi Wilk Korwin-Szymanowski. - Pozornie zdrowe elementy konstrukcyjne mogą okazać się puste lub spróchniałe wewnątrz, zaś pozornie spróchniałe elementy mogą mieć wciąż twardy i trwały trzon. Choć niestety druga możliwość zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na prace przy Perle 900 tysięcy złotych, Urząd Marszałkowski  - 152 tysiące.  Reszta to darowizny. Każdy może je wpłacić, można także przeznaczyć na remont jeden procent swojego podatku przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dotychczas udało się zrealizować remont większości drewnianej konstrukcji dachu, pokrycie części dachu nową dachówką, odtworzenie części orynnowania, spięcie murów wieńcem, przemurowanie korony murów, wykonanie instalacji odgromowej i odtworzenie większości tynku kopuły. 

Kolejne  planowane do wykonania prace to remont drewnianej konstrukcji nośnej budynku (podpory empor, kolumny itp.), remont schodów wieży, odtworzenie zegara wieży, zamknięcie remontu dachu i kopuły, odtworzenie podłóg na górnych poziomach, rewitalizacja „loży fundatorów”, odtworzenie stolarki drzwiowej i okiennej, oczyszczenie i zabezpieczenie elewacji wieży, remont elewacji budynku, oczyszczenie cmentarza i zabezpieczenie nagrobków. Kolejność będzie ustalana na bieżąco, według sztuki, pilności i zgromadzonych środków.

Film, który wszystko zaczął

Szanse na odzyskanie świetności kościoła w Żeliszowie pojawiły się w dużej mierze dzięki filmowi, jaki zrealizował w nim Patryk Kizny. Jego The Chapel (film możecie obejrzeć TUTAJ) zawojował internet i pokazał całemu światu urok tej rzadkiej budowli. 

- Zainteresowaliśmy się tym i podjęliśmy rozmowy z gminą, która miała już nawet projekt zabezpieczenia dachu, ale nie miała na to pieniędzy - mówi rzecznik fundacji. - Przejęliśmy obiekt od gminy a film Kiznego, który obecnie jest honorowym członkiem Rady Programowej fundacji,  pozwolił na łatwiejsze dotarcie do ludzi i stworzenie marki Perły Żeliszowa. 


Obecny wygląd Perły Żeliszowa.

Korwin-Szymanowski podkreśla, że fundacja nie chce tego obiektu w przyszłości sprzedawać, chyba że ktoś prowadziłby go gwarantując, że Perła będzie żyła i będzie zadbanym zabytkiem.

Fundacja zakłada, że lokalizacja nie przeszkodzi w organizacji w Perle szeregu imprez kulturalnych. 

- Zainteresowanie już jest duże, także z zagranicy, nie mamy wątpliwości że ludzie dotrą dotrą tam na wydarzenia kulturalne - mówi rzecznik. - Chcielibyśmy, aby Perła w przyszłości sama się finansowała.

Perła od momentu publikacji filmu Kiznego wzbudza ogromne zianteresowanie fotografów, muzyków i filmowców, którzy chcą realizować tam swoje projekty artystyczne i komercyjne, od fotografii ślubnej po teledyski takie jak ten:
Kościół był owczarnią

Jak informuje Wikipedia nieużywany od 1945 kościół ewangelicki, zabytek epoki wczesnego klasycyzmu. Kościół został wzniesiony według projektu przypisywanego architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Niektórzy historycy sztuki przypisują go jednak budowniczemu Grundmannowi.

Kościół powstał w latach 1796 do 1797 na planie elipsy o rozmiarach około 20x30 m. W 1872 do kościoła dobudowano od strony południowo-wschodniej dzwonnicę z bolesławieckiego piaskowca według projektu miejscowego architekta Petera Gansela.

Kościół był użytkowany przez miejscową gminę ewangelicką do 1945. Po wyjeździe niemieckich mieszkańców początkowo urządzono w nim owczarnię, potem niszczał przemieniając się w ruinę. Utracił ołtarz, organy, ławki, żyrandole, okoliczni mieszkańcy traktowali kościół jako źródło materiałów budowlanych.

17 lipca 2013 warszawska fundacja „Twoje Dziedzictwo“ przejęła od gminy kościół wraz z cmentarzem i rozpoczęła starania o zdobycie środków finansowych na odbudowę niszczejącego zabytku. Od sierpnia 2014 trwają prace przy odbudowie świątyni.

Teledysk zrealizowany w Perle Żeliszowa:

Zdjęcia: Marcin Fryszer/Fundacja Twoje Dziedzictwo

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~jerry   16 lutego 2017r. o 11:57

~jerry

Postów:

magiczne miejsce fajnie by bylo jak by im sie udalo odbudowac
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   16 lutego 2017r. o 16:00

~~

Postów:

szkoda ze nie jest w obszarze miasta, byloby latwiej
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Malkon   16 lutego 2017r. o 19:30

~~Malkon

Postów:

Pamiętam ten "owczarniany okres". Jeszcze na początku lat siedemdziesiątych przedstawiciel miejscowej oświaty rxzymał w tym kościele swoje owce. Pamiętał, że jeszcze w latach siedemdziesiątych w bardzo dobrym stanie było zadaszenie kościoła ewangielickiego w Starych Jaroszewicach. Jako że obiekt nie był zabezpieczony ludkowie zadbali, żeby powoli bo powoli, pozbawić kościół dachu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Malkon   16 lutego 2017r. o 19:31

~~Malkon

Postów:

Pamiętam ten "owczarniany okres". Jeszcze na początku lat siedemdziesiątych przedstawiciel miejscowej oświaty rxzymał w tym kościele swoje owce. Pamiętał, że jeszcze w latach siedemdziesiątych w bardzo dobrym stanie było zadaszenie kościoła ewangielickiego w Starych Jaroszewicach. Jako że obiekt nie był zabezpieczony ludkowie zadbali, żeby powoli bo powoli, pozbawić kościół dachu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Głos wołającego.   16 lutego 2017r. o 19:48

~~Głos wołającego.

Postów:

Zapomnieliście, że to jest kościół - chrześcijanie protestanccy zbudowali go ażeby w nim oddawać chwałę Bogu. Drodzy bracia ewangelicy, gdzie teraz jesteście? Czy Pan Bóg już wam niepotrzebny? Gdzie przyjmujecie sakramenty i gdzie wielbicie Zbawiciela? Pewnie macie już nowych bogów, podobnie jak to jest obecnie w materialistyczno-islamizującej się ojczyźnie Marcia Lutra za Odrą i Nysą. Delikatnie nawołuję - powróćcie do Jezusa Chrystusa, którego kiedyś tak pięknie wychwalaliście.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

aaco   16 lutego 2017r. o 21:07

aaco

Postów: 238

:) niektóre dziedzictwa są bezcenne. Jeżeli uda się go zrekonstruować to z chęcią wybiorę się tam na niejeden koncert ;)

Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

DomoExprtWeterynarzNoclegi KlekusiowoMORENA
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy